Vlákna z ovoce nebo tašky z droždí. Deset způsobů jak udělat módu ekologičtější.

26. 6. 2018

Minulý týden zástupci britského parlamentního výboru pro environmentální audit oznámili, že budou zkoumat sociální a environmentální dopady fast fashion, tedy jednorázové "rychlé módy”. Cílem bude transformace módního průmyslu.

Tento druh pozornosti může být pro ekologickou módu přelomový. Navzdory nárůstu povědomí o sociálních a ekologických nerovnostech během výroby, v současné době stálě vyrábíme 100 miliard nových kusů oblečení každý rok. A podle nedávné zprávy z environmentální neziskové organizace Stand.Earth je módní průmysl odpovědný za 8 % globálního znečištění klimatu. Podívejte se na návrhy od serveru The Guardian, jak bude vypadat náš šatník za deset let, pokud tato úspěšná módní revoluce ekologické a pomalé módy uspěje. Budoucnost ekologického oblečení může vypadat třeba takto…

  1. Vlákna budou vyrobena z ovoce

V našich skříních dominuje bavlna s příměsí (nasycené pesticidy a polyesterú), které jsou vyráběny z ropy. Tyto složky budou nahrazeny vlákny z „bohatství odpadu“, od banánového syla (z kmenů banánových rostlin) po vlákna z povrchů ovoce (z ananasu). Španělská značka Piñatex tento materiál již uvedla na trh. Čtvereční metr ananasové kůže je vyroben z 480 listů ananasu, na výrobu je třeba polovina nákladů než na zpracování tradiční kravské kůže.

 

  1. Budeme nosit tašky z fermentovaného droždí

Americká společnost Modern Meadow způsobila rozruch, když smíchala suroviny z cukru přímo do buněk droždí, které bylo navrženo k vytváření kolagenu. Materiál byl poté lisován a opalován (v ekofriendly procesu), aby se vytvořila kůže podobná té kravské. Tato chytrá bio kůže bude komerčně dostupná v roce 2020, ale drobné vzorky způsobily senzaci díky tomu, jak je technologie přátelská k životnímu prostředí.

 

  1. Barvy budou přírodnější

Můžeme očekávat rostoucí počet značek, které odstraní toxická a chemická barviva. Naopak se přepne na ta barviva, která využívají pigmenty z rostlin, cukrové melasy či mikroorganismů, aby se eliminovaly těžké kovy či kyseliny. Podle testů tyto nové technologie také potřebují pouze desetinu vody potřebné při běžném barvení. Tato barviva příští generace zahrnují jak divoké odstíny přírody, tak neutrální a jemné barvy.

  1. Pračky mohou být regulovány zákony

Oděvní průmysl se zaměřil na syntetické materiály odvozené z ropy, avšak prokázalo se, že tyto materiály vylučují mikrovlákna (fragmenty plastů pod 5 mm). Ty potenciálně způsobují znečištění vodního prostředí. Kalifornie již prosadila zákon, podle kterého by oblečení obsahující 50 % polyesteru mělo být opatřeno štítkem varujícím před odpady z mikrovláken. Štítek bude doporučuje, aby se prádlo umylo v ruce.

  1. Vlněný svetr bude stát jako kabelka Birkin

Když budete chtít nosit něco speciálního, budete mít na sobě organickou bavlnu a vlnu. Přírodní materiály budou velmi cenné, opečovávané a budou předávány jako dědictví. Také nebudou vylučovat žádná mikrovlákna. Nové nacenění přírodních látek podpoří chov trvale udržitelných hejn ovcí a koz na pastvinách. Ty pomohou odloučit uhlík, obnovit přírodní povodí a biodiverzitu.

  1. Budeme sportovat v hedvábí a naše svetry se nebudou zmenšovat

Pokud se pokoušíte rozumět novým technologiím v odívání, je rozumné se řídit patenty a investicemi. Například za projektem Silk Inc stojí šest britských patentů. Proces tvorby hedvábných bílkovin ve vodě ukázal, že voda mění hedvábí od vodoodpudivý až po vodu odvádějící materiál. To je zásadní pro sportovní oblečení. Technologie se může použít k pokrytí kašmíru nebo nylonu, aby byly materiály odolné proti smršťování.

  1. Vlastní outfit si vytisknete

Nejprve si vaše tělo naskenujete, poté si zakoupíte soubor s preferovaným designem a díky 3D tiskárně si vytvoříte oblečení doma. Návrhářka Danit Peleg již tento přístup prosazuje, její kostým z 3D tiskárny měla na sobě snowboardistka Amy Purdy na slavnostním otevření paralympiády v Riu v roce 2016. V loňském roce Peleg vyrobil první plně přizpůsobitelný 3D-tištěný oděv na světě. Jeho tvorba sice trvala 100 hodin, ale pokroky v technologii předznamenávají, že tento proces by mohl být za deset let rychlejší.

 

  1. Budete vaším vlastním obchodníkem s oděvy

Velká část vašeho šatníku bude pravděpodobně zrekonstruována vašimi oblíbenými značkami. „Recommerce“ začíná už nyní: outdoorová značka Patagonia se spojila s online prodejcem Yerdle a spustila webovou stránku Worn Wear. Tam vrátíte své obnošené oblečení a získáte za něj kredit. Oblečení se zpracuje, trochu se oživí a prodává se on-line za nižší cenu.

 

  1. Oblečení se upraví samo

Na Penn State University v USA byly proteiny zvířecích zubů přeměněny na kapalinu, a poté byly použity k pokrývání materiálů. Při roztržení může být textilie opravena jednoduchým přiložením obou okrajů k sobě. Je to jednoduché, bez lepidla a šití, stačí přidat teplou vodu. V současné době se tato technologie však používá jen na lékařské účely.

 

  1. Vaše oblečení bude vlastnit někdo jiný

Britský luxusní výrobce oblečení Browns spojil své síly s módní platformou Armarium, která řeší pronájem a styling. V butiku v South Molton Street otevřeli na dva týdny pop-up. Ten bude poskytovat šaty známých značek (Alexander McQueen, Erdem, Halpern, Christopher Kane, Johanna Ortiz a Alexandre Vauthier) k pronájmu během letní sezóny. Ceny za pronájem jsou průměrně 400 až 450 amerických dolarů (od 8 000 až 10 000 Kč).

 

Pop-up Browns a Armarium


Zdroj: Ten ways to make fashion greener | Fashion | The Guardian. [online]. Copyright © 2018 Guardian News and Media Limited or its affiliated companies. All [cit. 26.06.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.