Vlna solidarity se nese celým Českem. Nalaďte se na ni i vy!

18. 3. 2020

Členové Asociace společenské odpovědnosti se spojují a hledají cesty, jak v této nejisté době pomoci potřebným.

Celý svět se uzavírá do karantény a z médií se na nás valí plno negativních zpráv vyvolávajících paniku. Proto bychom rádi naladili veřejnost na pozitivní vlnu solidarity. Krize způsobená koronavirem na druhé straně vyvolává obrovskou vlnu solidarity a ukazuje, že naše společnost je plná dobrých duší. Ve všech koutech světa se lidé spojují a hledají cesty, jak si v této nejisté době vzájemně pomoci. A Česko není výjimkou.

My v Asociaci společenské odpovědnosti jsme se rozhodli využít síly naší platformy a usnadnit organizacím koordinaci poptávky a nabídky potřeb. Na Facebooku jsme spustili Tržiště v dobách nejistých, kde mohou organizace nabízet to, co nejlépe umí, nebo naopak hledat pomoc s tím, co nejvíce potřebují. Řada organizací teď omezuje svůj provoz, ale svět běží dál, a to je skvělá příležitost nabídnout svou kapacitu potřebným. Každý jedinec, který by v současné situaci rád s něčím pomohl, nalezne na našem Tržišti mnoho inspirací, jak přiložit ruku k dílu.

Zaznamenali jsme již řadu dobrých skutků a projevů štědrosti napříč celým Českem. Jedním takovým příkladem je iniciativa platformy Breakfaststory, která ve spolupráci s Jídelnou kuchařek bez domova připravila obědový karanténa-speciál. Jedná se o oběd, jehož koupí podpoříte zaměstnankyně jídelny a přispějete na rozvoz oběda pro seniory v domácí izolaci. „Poslední dva dny jsme intenzivně jednali s našimi partnery a budovali síť podporovaných institucí. Během chvíle jsme zprovoznili webový objednávkový formulář a připravili veškeré podklady pro kampaň na podporu seniorů, kteří naši pomoc potřebují teď víc než kdy jindy. Mám neskutečnou radost, že během 48 hodin se nám podařilo celé kampani vdechnout život. Dostali jsme také ihned po spuštění nabídky pomoci od několika firem z Asociace,” dodává Lucie Hyblerová z Breakfaststory.

Členové Asociace společenské odpovědnosti se nesou na vlně solidarity a snaží se spolupracovat ve všech směrech. Například eventová agentura M-Ocean, jež nabízela k dispozici látky k šití roušek, se spojila s organizací Nové horizonty disponující zručnými švadlenami s hendikepem. Výsledkem jsou krásné roušky, které poputují těm nejvíce potřebným. A jelikož švadleny z Nových horizontů stále poptávají materiál na šití, neváhali jsme jim darovat i naše trička, ze 100% organické bavlny od MERCHYOU, která nám zbyla z loňského ročníku GGWCup Prague. V chráněné dílně tak vzniknou další roušky, tentokrát s originální ilustrací od Pavla Fusky, která trička zdobila.

Distribuce roušek po České republice bude pro všechny občany již od zítřka mnohem snadnější díky iniciativě České pošty, která až do odvolání bude přepravovat zásilky s rouškami zdarma, tedy bez nutnosti platit poštovné. Podmínkou je, že odesilatel nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze ve formě dobírky. „Celá společnost se potýká s nedostatkem roušek. Lidé je šijí doma a solidárně nabízí těm, kteří je potřebují. Odpuštění poštovného je to nejmenší, jak teď můžeme pomoci,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap.

Na aktuální situaci rychle reagují i členské vzdělávací instituce. Na Masarykově univerzitě vzniklo Krizové operační centrum MU, jehož cílem je co nejlépe koordinovat pomoc v době mimořádných opatření. „S prvními dotazy, jak pomoci v dané situaci, se na nás studenti a zaměstnanci začali obracet bezprostředně poté, co byla přerušena kontaktní výuka. Pomáhat chtějí i absolventi a lidé z ostatních brněnských vysokých škol. Velmi nás to potěšilo, a proto jsme chtěli, co nejdřív zprovoznit systém, který by umožnil dobrovolnickou pomoc koordinovat,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Dobrovolníci se zde hlásí k různým činnostem od pomoci seniorům, přes hlídání dětí až po výpomoc s IT.

Inspirace ze zahraničí

Vlna solidarity se šíří celým světem. Lídři celosvětového hnutí Giving Tuesday aktivizují místní komunity a sdílejí přes hranice akty štědrosti a nápady, jak pomoci různým skupinám obyvatel – ať už se jedná o seniory, děti či lékaře.

Například v Portugalsku a Řecku mnoho majitelů Airbnb bytů nabízí zdarma ubytování místním doktorům a zdravotním sestrám, kteří nechtějí vystavovat své rodiny riziku nakažení a mohou tak trávit noci mimo své domovy. V Pákistánu dobrovolníci distribuují zdarma balíčky plné mýdel a dezinfekce do nízkopříjmových komunit. V mnoha dalších zemích světa vznikají finanční sbírky, prostřednictvím kterých lidé mohou podpořit nákup hygienických potřeb pro lidi v nouzi.

V Senegalu, kde mnoho obyvatel nemá přístup k internetu, se soukromá televize rozhodla podpořit vzdělávání dětí, jejichž školy byly uzavřeny, a spustila pro ně vysílání výukového programu. Naopak v USA, kde je mnoho dětí z nízkopříjmových rodin závislých na školních obědech, se místní školy rozhodly zdarma rozvážet jídlo až k domovům svých žáků.

Pozadu nezůstávají ani soukromé firmy. Portugalská iniciativa Tech4Covid19 spojila více než 120 technologických startupů, které se nyní snaží vyvinout nástroje k identifikování infikovaných míst a predikování vývoje nákazy napříč zemí.