Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje a urychluje svůj závazek k nákupu zelené energie

2. 10. 2020

Koronavirová pandemie neomezila priority Vodafonu v oblasti udržitelnosti a přístupu k ochraně životního prostředí. Společnost se jim věnuje se stejným úsilím jako dosud a cíl pro nákup energie z obnovitelných zdrojů naopak ještě urychlila – energii výlučně z obnovitelných zdrojů bude nakupovat ve všech evropských zemích už od příštího roku. Na nutnost šetrného přístupu k planetě Vodafone upozornil i řadou aktivit pro zaměstnance v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje.

K Evropskému týdnu udržitelnosti, který se letos kvůli koronavirové pandemii konal v omezené míře v týdnu od 20. do 26. září, se připojilo 28 zemí v Evropě a desítky institucí, organizací a firem. Vodafone v České republice byl jednou z nich.

„I když nemůžeme pořádat hromadné akce a workshopy pro naše zaměstnance, využíváme naplno našich technologií a on-line kanálů, abychom kolegy a kolegyně informovali o cílech, prioritách a novinkách v přístupu k životnímu prostředí, a zároveň s nimi sdíleli řadu informací a tipů v oblastech, na které se jako firma zaměřujeme,“ komentuje aktivitu Vodafonu Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti.

Vodafone se letos zaměřil na pět oblastí – uhlíkovou stopu, jednorázové plasty, plýtvání jídlem, spotřebu energie a úsporu vody. Každý den seznamuje zaměstnance s prioritami a cíli společnosti v jedné z těchto oblastí a nabízí jim několik praktických tipů pro každodenní využití. „Ke každému tématu jsme zároveň spustili anketu, abychom zjistili, jak je daná oblast pro naše kolegy a kolegyně relevantní a co v ní dělají. Zkušenosti využijeme v dalším nastavení našich interních programů,“ popisuje Holá.

Cílem je stoprocentní využívání zelené energie

Pro Vodafone je snižování dopadu lidské činnosti na planetu jednou z priorit udržitelného podnikání. Soustředí se přitom na tři hlavní oblasti, ve kterých má jasně stanovené cíle, a to energii z obnovitelných zdrojů, snižování uhlíkové stopy a redukci elektroodpadu.

Skupina Vodafone Group se letos rozhodla urychlit svůj závazek k nákupu energie z obnovitelných zdrojů. Nově přejde ve všech evropských zemích, ve kterých působí, na zelenou energii již v roce 2021. Vodafone v Česku nakupuje energii z obnovitelných zdrojů už od roku 2011, nově se však zaměří i na energii, kterou využívá zprostředkovaně od dodavatelů. Cílem je stoprocentní využívání pouze zelené energie.

Internet věcí pomáhá snižovat množství emisí

Do roku 2025 chce Vodafone snížit emise skleníkových plynů na polovinu (v porovnání s rokem 2010) a dostát i svému závazku k Pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Prostřednictvím chytrých řešení internetu věcí (IoT) zároveň přispívá ke snižování emisí i u svých zákazníků.

Přímý dopad na přírodní ekosystémy má i rostoucí světové množství elektroodpadu, který podle OSN končí v 90 % na černém trhu nebo na skládkách a v oceánech. Vodafone se proto angažuje v recyklaci elektronických zařízení a zavádí principy cirkulární ekonomiky do svých produktů a služeb. V každé prodejně Vodafonu je možné vrátit starý telefon a přispět tak k výrobě nových přístrojů a tím i k ochraně životního prostředí. Prostřednictvím partnerů Vodafone recykluje a znovu využije až 95 % ze všech částí telefonního přístroje. Peníze z recyklace pak Vodafone investuje do projektů Nadace Vodafone, které přispívají k naplňování globálních Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Z těch také přímo vychází udržitelné podnikání ve Vodafonu.


Zdroj: Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje a urychluje svůj závazek k nákupu zelené energie, Tisková zpráva Vodafone Česká republika, 24. 9. 2020.

Související

GreeenTech na EXPO Dubai ukáže revoluční pěstební systém: Čerstvé plodiny kdekoliv – bez ohledu na klima

Přejít na článek

Tesco naplňuje závazky směrem k udržitelnějšímu balení výrobků vlastní značky

Přejít na článek