Vyrazili jsme na cestu po stopách dobra s e-shopem Nakup na Dobro

21. 10. 2021

Ve středu 20. října jsme se vydali do skladu našeho e-shopu s udržitelnými dárky Nakup na Dobro, který se nachází v Havlíčkově Brodě. Vůbec poprvé se tak otevřely brány skladu nejen našim členům (dodavatelům), ale také všem zájemcům o udržitelné nakupování.

Již tradičním partnerem Asociačních cest byla společnost FlixBus. Pro účastníky akce i tentokrát vypravil “dobroautobus” s vizuálem e-shopu, který počas roku brázdí silnice z Karlových Varů, přes Prahu až do Liberce.

Tomáš Beránek, PR manažer FlixBusu, představil účastníkům zelené aktivity společnosti. Cestu jsme začali zábavným kvízem a dozvěděli se například, že dálkovou dopravou se s FlixBusem dostanem do více než 2 000 destinací, a že elektro-busy lze pro cestování využívat ve Francii nebo v Německu.

Není náhoda, že jsme se na cestu vydali 20. října. V tento den si totiž lidé po celém světě na Den stromů připomínají význam stromů pro naši krajinu i život. K oslavám jsme se tak poprvé připojili i my symbolickou výsadbou prvního stromu za Nakup na Dobro. V lesích zasažených kůrovcovou kalamitou nedaleko Humpolce jsme si povídali o významu udržitelného hospodaření lesníků společně se Stanislavem Slaninou, výkonným ředitelem PEFC Česká republika. Za zkratkou PEFC se skrývá celosvětově nejrozšířenější systém certifikace lesů. Jedním z hlavních cílů léto certifikace je zachování lesů a jejich rozšiřování. Abychom my i generace budoucí, mohli využívat environmentálních, sociálních a ekonomických přínosů, které lesy nabízejí se zachováním zodpovědného přístupu k lesním ekosystému a respektu k přírodě.

To jsou hodnoty, které s e-shopem Nakup na Dobro ctíme i my. A právě proto jsme se rozhodli podpořit lesy v okolí našich skladů. Zákazníci mají na Nakup na Dobro díky exkluzivnímu partnerství s dopravcem DPD ekologickou dopravu zcela zdarma. Na oplátku za to mohou do svého košíku přidat sazenici stromu. Mají tak možnost vrátit dobro našim lesům, a sazenic se zakoupilo již více než 600. Po cestě jsme tak společně s PEFC symbolicky na Den stromů projekt odstartovali společnou výsadbou prvního stromu. Lípy, českého národního stromu.

Cílová stanice: sklad Nakup na Dobro, Havlíčkův Brod

Ve skladech na účastníky čekala komentovaná prohlídka provozu pod taktovkou generálního ředitele sociálního podniku Ergotep, Jiřího Černého.Lidé z Ergotepu jsou u projektu od samého začátku a to znamená velký závazek. Nechtějí o udržitelnosti jenom mluvit, chtějí ji i vytvářet. Proto jsme pro skladování produktů do e-shopu vybrali opuštěnou až skoro chátrající budovu v Havlíčkově Brodě, která musela projít rozsáhlou rekonstrukcí a byl ji vdechnut nový život. Při balení se nevytváří přebytečný odpad, použité krabice se skartují a vytváří se z nich výplň, která se vkládá do balíčků, aby objednávky dorazily nepoškozené až k zákazníkům,” dodává Jiří Černý.

Na závěr prohlídky jsme se bavili také o udržitelné dopravě balíčků dobra, kterou pro e-shop exkluzivně zajišťuje v rámci partnerské spolupráce společnost DPD. „V rámci naší dlouhodobé zelené strategie 100% kompenzujeme uhlíkovou stopu u každého přepravovaného balíku. Do míst, kde je to možné navíc doručujeme elektrododávkami, elektrokoly nebo pěšími kurýry,“ k dopravě doplnil Miloš Malaník, ředitel české pobočky DPD. Více o ekologické dopravě DPD se dočtete ZDE.

Po cestě jsme svačili udržitelné zero waste sušenky vyrobené z dužiny UGO šťáv, které lze na e-shopu také zakoupit ZDE.

Odměnou za brzké vstávání všem a především sladkou kulatou tečkou nakonec bylo občerstvení od sociálního podniku GULE food truck.

Prohlédněte si, jaká atmosféra naší výpravnou akci doprovázela ve fotogalerii od Petra Kalouska ZDE.

V rámci oslav Mezinárodního dne stromů jsme se také, již podruhé, zapojili do globální iniciativy Trillion Tree Campaign na výsadbu 1 bilionu stromů v rámci aktuální kampaně Stop talking, start planting pod Plant for the Planet. Každý rok tak v tento den zakoupíme 1 strom za každého člena Asociaci, abychom podpořili boj se změnou klimatu v globálním měřítku. Pro rok 2021 jsme jich vysadili 427.

Související

Tesco ve spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody implementuje opatření k udržitelné výrobě a spotřebě

Přejít na článek

Česko zná nové rekordmany roku: Pla(s)teosaurus zapsán do knihy rekordů

Přejít na článek

Aby půda žila a my s ní. Darujte na nákup půdy pro drobné ekologické zemědělce

Přejít na článek