Výstava Cílů udržitelného rozvoje v Oslu Take the Ball – Hit the Goals

29. 6. 2018

Až do 15. srpna bude v Nobelově centru míru v Oslu probíhat výstava Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) s názvem „Take the Ball – Hit the Goals“. A pozornost celé výstavy se bude točit kolem míče s globálními cíli.

Nejedná se jen tak o ledajaký míč, jde o fotbalový míč udržitelného rozvoje, který nese všech 17 SDGs, navíc je podepsán generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem a norskou předsedkyní vlády Ernou Solbergovou (foto níže).

 

Generální tajemník OSN António Guterres a předsedkyně vlády Erna Solberg hrají fotbal

Unikátní SDG míč putoval společně s premiérkou Solbergovou na oficiálních státních návštěvách, Summitu G20 a také na zasedání Valného shromáždění OSN. Míč s sebou nese poselství a otevírá na oficiálních akcích téma udržitelného rozvoje. Symbolický zároveň motivuje všechny světové leadery, aby vzali budoucnost do vlastních rukou, stejně tak jako samotný míč, a podíleli se tak na naplňování globálních cílů.

V roce 2015 jednomyslně přijaly všechny členské státy OSN 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDG). Tyto cíle představují nejen společnou vizi světa, zároveň však také zosobňují konkrétní plán na odstranění chudoby, nerovnosti a boji proti klimatickým změnám, to vše do roku 2030. Bývalý generální tajemník OSN Ban Ki Moon, který stál u zrodu Agendy 2030, sdělil: „Jedná se o program pro lidi, který má ukončit chudobu ve všech jejích podobách, program pro planetu, náš společný domov.“

Kristian Jensen, ministr financí Dánského království

Dosažení SDGs je neoddělitelně spojeno s budováním mírumilovnějšího světa. Bez míru nelze naplnit všechny globální cíle. A bez naplnění globálních cílů, nebudeme schopni vytvořit spokojený svět. Také laureáti na Nobelovu cenu za mír se pravidelně zapojují do aktivit, kterou jsou součástí nových globálních cílů. Například Malala Yousafzai bojuje za práva dívek na vzdělání, Al Gore se zasluhuje v boji proti změnám klimatu a Mohammad Yunus chce snížit nerovnost a podporovat právo na důstojnou práci.

Cíle SDGs se týkají nás všech. Poprvé v historii lidstva spojují jednotlivé země světa své síly, aby dosáhly společně stanovených cílů, které se dotýkají všech oblastí současného života, a které platí pro všechny, nikoho nevyjímaje. Norská předsedkyně vlády Erna Solbergová, která je současně místopředsedkyní SDG Advocacy Group, říká: „Pokud jde o SDG, každá země na světě je vlastně takovou rozvojovou zemí. Nástroj, jak dosáhnout stanovených cílů, máme ve svých rukách my všichni.“

Výstavu pořádá Nobelovo centru míru společně s norským Ministerstvem zahraničních věcí.

 

Dánský herec Nikolaj Coster-Waldau je UNDP Goodwill Ambassador


Zdroj: Take the Ball – Hit the Goals – Nobel Peace Center – Nobel Peace Center. Nobels Fredssenter [online]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.