Výzkum: Ochota darovat potraviny mezi Čechy roste

23. 11. 2019

Dnes probíhá v 750 prodejnách s potravinami a drogistickým zbožím podzimní kolo celorepublikové Sbírka potravin. Povědomí o této charitativní akci, která se letos pořádá sedmým rokem, mezi Čechy každoročně narůstá.

Stejně tak se zvyšuje i počet lidí, kteří se sbírky účastní opakovaně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Ipsos. „Sbírku potravin zná celkem 84 % české populace, v roce 2016 to bylo jen 53 %. Častěji o ní vědí starší lidé nad 60 let, lidé s dosaženým vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Zúčastnit se sbírky pak plánuje 39 % populace, častěji to jsou ženy a lidé s vyšším příjmem. Průběžně roste i počet lidí, kteří se do sbírky zapojují opakovaně. Letos to bylo 24 % oproti 8 % v roce 2016,“ uvedla k výsledkům průzkumu Markéta Kneblíková, PR Manager ze společnosti Ipsos.

Při účasti ve sbírce lidé nejčastěji plánují darovat potraviny a drogerii v hodnotě 100 až 249 Kč. U potravin nicméně vzrostl počet lidí ochotných věnovat vyšší částku než vloni. „Lidé jsou rok od roku ochotnější darovat zboží vyšší hodnoty. Nejčastěji plánují darovat potraviny či drogistické zboží v hodnotě 100 až 249 Kč. Až třetina účastníků sbírky je ale připravena darovat potraviny v hodnotě 250 až 499 Kč, vloni to byla pouze pětina,“ doplnila Markéta Kneblíková s tím, že oproti minulému roku Češi nakupovali více i v rozmezí 500 až 999 Kč.

Lidé mohou v jednotlivých prodejnách odevzdat zakoupené trvanlivé potraviny či drogistické zboží dobrovolníkům, které poznají podle zelené zástěry s logem sbírky. Darované zboží se převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně rozveze potřebným. Pomoc se orientuje zejména na seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi a pokrývá všechny okresy v České republice.

Darovat potraviny mohou lidé nově nejen fyzicky v obchodních centrech, ale sbírka probíhá i při nákupech online, a to až do úterý. „Lidé, kteří nestihnou nakoupit a darovat zboží v obchodech právě dnes, mohou ještě využít pomoc potřebným online. Přes internetové obchody Tesco a Rohlik.cz je možné podpořit Sbírku potravin až do úterý 3. prosince, kdy se koná světový den dárcovství Giving Tuesday,“ uvedla Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která v Česku Giving Tuesday čtvrtým rokem zastřešuje.

V jarním kole se podařilo vybrat celkem 259 tun potravin a 26 tun drogistického zboží. Nejvíce darovali lidé v Praze a ve Středočeském kraji, následovaly Jihomoravský a Jihočeský kraj. Preferované jsou především konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie.

Od letošního roku se Sbírka potravin koná vždy dvakrát ročně a je celorepublikově organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru. Záštitu celé akci poskytl ministr zemědělství Miroslav Toman spolu s Evropskou federací potravinových bank.


O výzkumu:

Výzkum byl realizován v listopadu 2019 na reprezentativním vzorku internetové populace České republiky ve věku 18 až 65 let. Celkem se ho zúčastnilo 1005 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.

Více na www.ipsos.com/cz.