Z lesa až na módní mola – houby se mění v luxusní zboží

10. 8. 2021

V současné době existuje celá řada alternativ k živočišným výrobkům a produktům. Jednou takovou je i značka Mylo, za kterou stojí známá britská návrhářka Stella McCartney. Jedná se o veganskou, udržitelnou alternativu kůže, která se vyrábí z hub.

Pokud jde o systémové inovace, módní průmysl zaostává za rychlostí svých dodavatelských řetězců, kde se doslova hromadí nápady na nové, udržitelné postupy. Ty by mohly přesvědčit generaci zákazníků, která si není jistá životaschopností eticky inspirovaného materiálu a tím, že co je dobré pro planetu, je dobré i pro jejich šatník.

Nové trendy v udržitelné módě nyní uvádí britská módní návrhářka Stella McCartney, která se spojila s biotechnologickou společností Bolt Threads, aby společně vytvořili nový materiál nazývaný Mylo. Mylo je veganská, udržitelná alternativa kůže, při jejíž výrobě netrpí žádné zvíře, protože je vyráběna z hub.

“Věřím, že není třeba omezovat touhu po luxusu v zájmu udržitelnosti,“ říká McCartney o své nejnovější práci. „Tyto vzácné, exkluzivní kousky, ztělesňují náš společný závazek s Bolt Threads inovovat laskavější módní průmysl – ten, který upřednostňuje zrod krásných, luxusních materiálů, na rozdíl od smrti zvířat a planety.“

A pokud vás zajímá, jak přesně lze houby zpracovávat, nejste sami. Mylo je na biologické bázi, což znamená, že je vyrobeno z obnovitelných surovin, které každý může právě teď najít v přírodě. Mycelium, nekonečně obnovitelný podzemní kořenový systém hub, je regenerativní a daří se mu živit se přírodními zdroji. Vědci našli způsob, jak pěstovat mycelium v laboratoři během pouhých několika dní, což by mělo rozšířit naši představu o rychlé módě, jak ji známe.

Dan Widmaier, zakladatel Bolt Threads, vidí Mylo jako příležitost a úspěch pro oblast biomateriálů. „Vytváření nových, vysoce kvalitních biomateriálů, je hlavní technologickou výzvou. Toto je hmatatelný pokrok směrem k velkovýrobě, kde Mylo může mít významný pozitivní dopad na naší planetu,“ uvedl Widmaier.

McCartney se i nadále zavazuje udržovat fosilní paliva v zemi, plasty mimo oceán a celkově vytvářet laskavější módní průmysl. Pokud by největší hráči v módním odvětví přešli na výrobky vyrobené z Mylo a jiných biomateriálů, používání hub v módě by mohlo mít pozitivní vliv na celou planetu a budoucnost nás všech.


Zdroj textu a fotografií: From The Forest Floor To The Runway, Fungi Are Going Luxury. Atmos [online]. Publikováno 17. 3. 2021 [cit. 10. 8. 2021]. Dostupné zde.

Související

Pražané si v budoucnu budou užívat klimaticky přívětivější teplo.

Přejít na článek

Nadace OSF již podeváté ocení nejlepší nekomerční aplikace postavené na otevřených datech. Neváhejte se přihlásit!

Přejít na článek