Za udržitelné podnikání – pro lidi a planetu

27. 9. 2019

V nedávných dnech se celosvětově stávkovalo za opatření proti klimatické změně a v New Yorku v rámci týdne globálních cílu Global Goals Week proběhl také klimatický summit OSN.

Oteplování naší planety se zrychluje a jak letos v srpnu ukázala zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), na vině je nejen spotřeba fosilních paliv, ale i neudržitelná produkce potravin a s tím spojená devastace krajiny. I ve Fair & Bio družstvu podporují globální snahy o zmírňování klimatických změn a jejich dopadů. Na většině znečištění a devastace naší planety se totiž podílejí firmy. Fair & Bio družstvo se k těmto znečišťovatelům naštěstí neřadí, jsou průkopníky udržitelného podnikání v České republice a takto byla jejich Fair & Bio pražírna založena.

 

Zdroj: Fair & Bio pražírna

Environmentální sociálního podnikání
Jejich podnikání od roku 2013 staví na balanci mezi ekonomickou, sociální a environmentální udržitelností. Byli první družstevní pražírna fairtradové kávy jako sociální podnik v ČR. Dříve jim lidé říkali, že si to zkomplikovali, řeší tolik věcí najednou! Oni to naopak vnímali jako logické doplňky, které spolu přirozeně a dobře fungují (stejně tak lidé a příroda na této planetě jsou neoddělitelní). Pojďme se podívat, co to vše znamená konkrétně:

 

Zdroj: Fair & Bio pražírna

Fair trade aneb spravedlivý obchod
Praží kávu výhradně s certifikací Fairtrade. Systém fair trade zajišťuje ten nejkratší a transparentní dodavatelský řetězec a umožňuje pracovníkům ze zemí globálního Jihu uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Podívejte se na příběhy fairtradových pěstitelů kávy, kterou praží ve Fair & Bio pražírně. V africké Rwandě anebo středoamerické Guatemale například pěstování kávy zajišťuje znovu vybudování komunit po ozbrojených konfliktech. Káva z Hondurasu anebo Nicaraguy zase pochází ze sdružení, na jejichž chodu mají velký podíl ženy.

Integrační sociální podnikání
Sociálním podnikáním přispívají k integraci znevýhodněných osob do naší společnosti – v jejich případě osob s mentálním a fyzickým postižením, které v týmu tvoří přes 70 %.

 

Zdroj: Fair & Bio pražírna

Společné podnikání
Jedná se o družstevní podnik: Družstevnictví je demokratická forma podnikání, která je v českých zemích už více než 170 let a ve Fair & Bio družstvu na tuto tradici navazují. Většina pěstitelů kávy v rámci fair trade také funguje v družstvech. Jsou spoluzakladatelé v ČR prvního spolkového obchodu Obživa.

 

Zdroj: Fair & Bio pražírna

Zbytek článku Za udržitelné podnikání čtěte na ZDE webu Fair & Bio pražírny.

Více o UN Climate Change Summitu 2019 (Summitu OSN pro klimatickou akci 2019), který se konal v New Yorku od 21. do 23. září 2019, naleznete na tomto odkazu.


  • Autorka článku: Markéta Vinkelhoferová, Fair & Bio pražírna
  • Foto: Jakub Hrab a Fair & Bio pražírna