Zaměstnávání žen na částečné úvazky: situace se lepší jen málo, Česko výrazně zaostává

3. 10. 2022

Zaměstnavatelé vycházejí ženám s malými dětmi vstříc více než dříve. Rozmáhají se částečné úvazky, sdílené pozice, poslední dva roky také hodně napomohly vnímání pozitivních vlivů práce z domova. I nadále je ale co zlepšovat, za vyspělými státy Česká republika výrazně zaostává. Zatímco v Česku pracuje na částečný úvazek jen desetina žen, např. v sousedním Německu či Rakousku je to téměř polovina. Přední české firmy proto neustále přicházejí s novými možnostmi, jak skloubit práci a péči o malé děti. Příkladem je Tesco, kde 18 % zaměstnanců využívá zkrácený úvazek (z toho 85 % jsou ženy), především v případech péče o malé děti.

V České republice je oproti zemím ze západní Evropy stále nízký podíl pracujících žen na částečný úvazek. Matky s malými dětmi chtějí pracovat, nechtějí přijít o nastartovanou kariéru, chtějí využít získané vzdělání i dosavadní zkušenosti. A pro firmy jsou částečné úvazky výhodné v tom, že si udrží své zaměstnankyně, nemusejí hledat nové.

Přes všechny nesporné výhody nicméně český trh ve srovnání za západní Evropou stále výrazně zaostává. V České republice využívá zkrácený úvazek stále jen zhruba 10 % žen, zatímco průměr v západní Evropě je 35 %. Tradičně jsou částečné úvazky nejvíce rozšířeny v Nizozemí, kde takto pracují dokonce tři čtvrtiny žen, i v Německu nebo Rakousku se podíl žen s částečným úvazkem blíží polovině. Česká republika tak má hodně co dohánět. Důvodem je i rekordně dlouhá mateřská dovolená, více jak polovina maminek s předškolními dětmi v České republice proto do práce nechodí vůbec.

Podíl zaměstnaných žen s částečným úvazkem ve vybraných evropských zemích (zdroj Eurostat):

Česká republika 9,9 % Polsko 8,2 %
Nizozemí 73,8 % Slovensko 4,7 %
Německo 48,1 % Maďarsko 6,7 %
Rakousko 48,6 % Švédsko 38,1 %
Švýcarsko 63,4 % Průměr EU – 27 29,2 %

 

Stále více firem si přitom výhodnost částečných úvazků uvědomuje. Rodičům navíc nahrává i současná situace na trhu práce. Nezaměstnanost v České republice je prakticky nejnižší v celé Evropské unii. „Trhu stále chybí řada zaměstnanců v odborných i řadových pozicích. Firmy se tak předhánějí v nabídce benefitů a částečné úvazky, ale i sdílené pozice jsou jedním z těch nejžádanějších. Navíc poslední dva roky ukázaly, že řadu benefitů má i práce z domova. Velká část manažerů a personalistů potvrzuje, že efektivita firem, jejíž lidi pracují z domova, se zvětšila,“ vysvětlila expertka na řízení lidských zdrojů PwC Česká republika Andrea Linhartová Palánová.

Nedostatek lidí napříč pozicemi potvrzuje i generální ředitelka Tesca v České republice Katarína Navrátilová. „Při výběru zaměstnání se uchazeči nerozhodují zdaleka jen podle výše platu. Právě možnost efektivně skloubit péči o děti a práci je přitom jedním z našich nejsilnějších benefitů. Více jak polovina našich zaměstnanců pečuje o své blízké a čtyři z pěti kolegů a kolegyň mají pocit, že mohou pracovat flexibilně s ohledem na své blízké,“ vysvětlila.

Navíc maminky vracející se z mateřské dovolené mají ‚tah na branku‘, jsou loajální a zároveň mají srovnané životní hodnoty. Ty firmy, které si to včas uvědomí, z toho těží a získávají obrovskou konkurenční výhodu. „Ženy by neměly být penalizovány svým mateřstvím. Inovativní a chytří zaměstnavatelé podporují ‚své rodiče‘ v jejich profesním růstu i během rodičovské dovolené a vytvářejí vhodné podmínky pro jejich návrat,“ říká ředitel organizace Byznys pro společnost Pavel Štern.

Ke zlepšování situace navíc dochází jen velmi pozvolna, před 10 lety částečný úvazek využívalo 8 % pracujících žen v Česku, udávají data Eurostatu. Obecně je zřejmé, že zatímco v západní Evropě má trend práce na částečný úvazek dlouhou tradici, v zemích na východ a jih od českých hranic je situace podobně neutěšená jako v ČR.

Právě home office se tak stal novým pomocníkem při skloubení práce a péče o malé děti. A pro zaměstnance je tento benefit velmi ceněným. Poslední dva roky si práci z domova vyzkoušela velká část lidí a drtivá většina tvrdí, že i v budoucnu by nejraději kombinovali práci z domova a z kanceláře.

V Tescu tak téměř 1500 zaměstnanců (tj. 18 % z celkového počtu pracovníků) využívá zkrácený úvazek. Ještě před třemi lety to přitom bylo jen 10,5 %. Zkrácené úvazky přitom využívají především právě maminky s malými dětmi. Častým schématem je, že se o jednu pracovní pozici dělí dvě nebo i tři kolegyně. „Samozřejmě si uvědomujeme, že ne každá pozice je pro sdílení vhodná. Kolegyním a kolegům, kteří se vracejí z mateřské či rodičovské dovolené, se proto vždy snažíme najít pracovní uplatnění ať už té pozici, ve které pracovali před nástupem nebo hledáme nové uplatnění, a to vždy na základě individuální konzultace,“ doplňuje Katarína Navrátilová. Dodává přitom, že několik desítek kolegyň si přivydělává dokonce i v průběhu rodičovské dovolené prostřednictvím práce na dohodu o pracovní činnosti.

A Tesco zavedlo i další novinky, kterým chce rodičům na mateřské a po návratu život usnadnit: v průběhu mateřské dovolené jim dorovná peněžitou pomoc do 100 % mzdy (i při zákonné otcovské dovolené) a nabídlo nové možnosti, jak čerpat volno – např. pro otce na rodičovské dovolené nebo pro pěstouny. „Diverzita je pro nás obrovským tématem, řídíme se heslem, že v Tescu je vítán každý,“ uzavřela ředitelka Tesca Katarína Navrátilová.

Kromě lepšího přístup zaměstnavatelů se postupně mění i tradiční role ženy. Případy, kdy na rodičovskou dovolenou nastupuje tatínek, už nejsou ojedinělé. Odpadají i různé předsudky. „Program ‚Rodiče v práci, resp. Matky a otcové vítáni‘ patří jednoznačně k nejúspěšnějším programům Charty diverzity. Desítky společností již zavedly, zavádí a dále rozvíjí inovativní programy na podporu rodičů v práci, a to nejen pro matky, ale čím dál více i pro otce. Stávají se tak jedinečnými příklady dobré praxe pro další zaměstnavatele na českém trhu práce, a to včetně státních organizací a veřejné správy,“ uzavřel Pavel Štern.


Zdroj: Zaměstnávání žen na částečné úvazky: situace se lepší jen málo, Česko výrazně zaostává. Tesco. Tisková zpráva. 19. 9. 2022.

Související

Mezinárodní konference Equal Pay Day se letos v dubnu uskuteční již po patnácté

Přejít na článek

Velké firmy budou řešit rizika svého byznysu pro lidská práva a životní prostředí podle nového vodítka EU

Přejít na článek

Whistleblowing 2021: otevřenost na pracovišti ve světle aktuálních změn a praxe

Přejít na článek