Zápisníky FOREWEAR pro Nadační fond Veroniky Kašákové

18. 12. 2019

Náš člen FOREWEAR připravil závěrem roku krásnou spolupráci na výrobě recyklovaných designových zápisníků pro Nadační fond Veroniky Kašákové.

NFVK pomáhá mladým lidem z dětských domovů vykročit do dospělého života pravou nohou. Zápisníky využijí provádějící – koučové, kteří dětem poskytují v průběhu jejich cesty podporu. Zápisníky si od Markéty Borecké převzala sama zakladatelka NFVK, Veronika Kašáková.

Zajímavostí je, že na designu zápisníků se podílela Danča Lišková, která sama pochází z dětského domova a nyní studuje média na vyšší odborné škole publicistiky v Praze. Baví ji tvoření, kreativita, vnímání životních událostí, které stále přicházejí a zase mizí v čase. Danča připravila grafický vzor s černobílým motivem ozdobných listů a vyfotili jsme ji s jejím originálním výtvorem a též s hotovým recyklovaným zápisníkem, jehož design zdobí právě její návrh.

Danča sama svými slovy o sobě a o zápisníku:

 

Mé jméno je Dana Lišková a k podílení se na tomto diáři jsem se dostala přes Nadační fond Veroniky Kašákové. S touto organizací spolupracuji již delší dobu, neboť zaštiťuje podporu dětem z dětského domova a náš dětský domov je součástí jednoho z projektů s názvem “Restart“. Projekt mi do života přivedl kouče Ondru a s ním i světlo a pozitivitu, a proto jsem velmi vděčná za příležitost vytvořit tento návrh. Diáře měly být navrženy jako dar od Veroniky právě pro kouče, kteří pod její organizací spolupracují s dětskými domovy. Příběh tohoto diáře je spojen s mým koučem, neboť jsem přemýšlela, co mi do života Ondra vnesl a co by ho potěšilo. Na mysl mi přicházela slova „systém, směr a plynutí“. V tom okamžiku se mi vybavila kresba, kterou mi věnovala jedna dívka ze skupinového workshopu s Ondrou. Kresba mě velmi zaujala a evokovala ve mně vnitřní klid. Proč?… Na kresbě byl vzor, který již můžete vidět zhmotněný na diáři. Pouze list, plný různých ornamentů, které k sobě krásně zapadaly. Jakmile jsem tu kresbu spatřila, pojmenovala jsem ji „Systematický zmatek“. Diář má symboliku systému v tomto zmateném světě. Každý má svůj vlastní systém, vlastní recept na život, a i v chaosu lze najít řád. Život je džungle, divočina a chaos, ale tak, jako v tomto listu, do sebe vše krásně zapadá a vše má své místo.

Výrobky FOREWEAR šijí švadleny v Chráněné dílně Fokus Vysočina z recyklovaných přebytků textilních výrob. Tato spolupráce trvá již přes 6 let a švadleny, které mají různá duševní onemocnění, se v šití výrobků nesmírně zdokonalily.

FOREWEAR se snaží prostřednictvím recyklovaných obrandovaných firemních dárků ukázat, že i propagační předměty mohou být krásné, designové, praktické a zároveň udržitelné.

Projekt FOREWEAR řeší otázku přebytku nevyužitého textilu a oblečení, které sbírají na firemních akcích a třídí. Část oblečení pomůže lidem v nouzi (např. prostřednictvím charitativních obchůdků, azylových domů nebo kontejnerů na textil) a část přidávají do procesu recyklace. Z recyklované netkané textilie ze zbytkového textilu jim následně v chráněné dílně vyrábějí praktické, funkčně-designové výrobky: zápisníky, organizéry, obaly na knihy, na mobily a tablety, tašky na dokumenty, na víno atd. Tyto ekologické výrobky s potiskem na míru využívají firmy jako dárky pro zaměstnance, partnery a klienty, ale také komunita koncových zákazníků. Sesbírali a dále využili přes 30 tisíc kg vyřazených oděvů a vznikly výrobky s designovým potiskem pro více než 50 firem. Díky těmto zakázkám dostává práci čtyři až pět švadlen. Podporují takto zodpovědný společenský konzum, udržitelnost a životní prostředí a dávají práci znevýhodněným lidem v chráněných dílnách.


Více se o FOREWEAR a o spolupráci s Nadačním fondem Veroniky Kašákové dozvíte pod tímto odkazem.