Zapojte se do aktivit v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje

16. 9. 2020

Evropský týden udržitelného rozvoje se koná napříč celou Evropou a každoročně se v tomto týdnu pořádají tisíce různých akcí. V letošním roce se z důvodu COVID-19 uskuteční v termínu 20. – 26. září 2020 namísto tradičního jarního termínu.

Letošní Evropský týden udržitelného rozvoje přinese konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost témat je široká jako samotné Cíle udržitelného rozvoje a zapojit se může úplně každý. Ať už se jedná o jednotlivce, školy, veřejnou sféru, či soukromé subjekty, každý může přihlásit svou aktivitu do Týdne udržitelného rozvoje, či se jakékoliv z nich účastnit.

Evropský týden udržitelného rozvoje nabízí propagaci na celostátní úrovni pod záštitou Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Hlavním nástrojem propagace jsou oficiální webové stránky události a PR aktivity Oddělení pro udržitelný rozvoj Ministerstva životního prostředí, které ETUR organizačně zajišťuje. Veřejnost si na stránkách tydenudrzitelnosti.cz může snadno dohledat akce konané v místě svého bydliště, případně je třídit podle data či témat.

Ministerstvo životního prostředí ČR současně přichystalo pro příznivce čisté mobility Evropský týden mobility, a to v termínu 16. – 22. září 2020. Tématem letošního ročníku je „Bezemisní doprava pro všechny“. A to s ohledem na stoupající emise právě z dopravy. Aktivity můžete naplánovat každý přímo v ulicích nebo online. Oslavit Den bez aut lze například vyčleněním některé jinak motorizované oblasti alespoň na jeden den chodcům, cyklistům a veřejné dopravě.

Ministerstvo životního prostředí vysvětluje, že ať už se jedná o Evropský týden udržitelného rozvoje, či Evropský týden mobility, cíl je jediný: dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. Česká republika se v rámci žebříčku plnění Cílů udržitelného rozvoje umístila vysoko na 8. místě.

Tento úspěch dozajista stojí i na lokálních řešení. Koronavirus nám ukázal, jak zranitelná naše globalizovaná společnost je a upozornil na nutnost řešení problémů, které nepočkají. Měnící se klima formuje naši současnost a budoucnost. Bez klimatické akce nelze dosáhnout cílů udržitelného rozvoje. Zapojte se do jedné z akcí a pomozte zvýšit povědomí o problémech i řešeních pro udržitelnou a odolnou planetu!


Zdroj: Evropský týden udržitelného rozvoje, Ministerstvo životního prostředí ČR. Více informací zde.

Související

Vlha, dudek, moták… Rezervace velkých kopytníků je mimořádně bohatá na vzácné ptáky

Přejít na článek

Asociace společenské odpovědnosti představuje brožuru s výsledky Cen SDGs 2020

Přejít na článek