Zapojte se do aktivit v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje

16. 9. 2020

Evropský týden udržitelného rozvoje se koná napříč celou Evropou a každoročně se v tomto týdnu pořádají tisíce různých akcí. V letošním roce se z důvodu COVID-19 uskuteční v termínu 20. – 26. září 2020 namísto tradičního jarního termínu.

Letošní Evropský týden udržitelného rozvoje přinese konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost témat je široká jako samotné Cíle udržitelného rozvoje a zapojit se může úplně každý. Ať už se jedná o jednotlivce, školy, veřejnou sféru, či soukromé subjekty, každý může přihlásit svou aktivitu do Týdne udržitelného rozvoje, či se jakékoliv z nich účastnit.

Evropský týden udržitelného rozvoje nabízí propagaci na celostátní úrovni pod záštitou Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Hlavním nástrojem propagace jsou oficiální webové stránky události a PR aktivity Oddělení pro udržitelný rozvoj Ministerstva životního prostředí, které ETUR organizačně zajišťuje. Veřejnost si na stránkách tydenudrzitelnosti.cz může snadno dohledat akce konané v místě svého bydliště, případně je třídit podle data či témat.

Ministerstvo životního prostředí ČR současně přichystalo pro příznivce čisté mobility Evropský týden mobility, a to v termínu 16. – 22. září 2020. Tématem letošního ročníku je „Bezemisní doprava pro všechny“. A to s ohledem na stoupající emise právě z dopravy. Aktivity můžete naplánovat každý přímo v ulicích nebo online. Oslavit Den bez aut lze například vyčleněním některé jinak motorizované oblasti alespoň na jeden den chodcům, cyklistům a veřejné dopravě.

Ministerstvo životního prostředí vysvětluje, že ať už se jedná o Evropský týden udržitelného rozvoje, či Evropský týden mobility, cíl je jediný: dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. Česká republika se v rámci žebříčku plnění Cílů udržitelného rozvoje umístila vysoko na 8. místě.

Tento úspěch dozajista stojí i na lokálních řešení. Koronavirus nám ukázal, jak zranitelná naše globalizovaná společnost je a upozornil na nutnost řešení problémů, které nepočkají. Měnící se klima formuje naši současnost a budoucnost. Bez klimatické akce nelze dosáhnout cílů udržitelného rozvoje. Zapojte se do jedné z akcí a pomozte zvýšit povědomí o problémech i řešeních pro udržitelnou a odolnou planetu!


Zdroj: Evropský týden udržitelného rozvoje, Ministerstvo životního prostředí ČR. Více informací zde.

Související

Směřování ke klimatické udržitelnosti: co je to uhlíková neutralita?

Přejít na článek

Spisovatelka Barbara Nesvadbová napsala výpravnou knížku pro děti. Hlavní hrdinkou je holčička zachraňující planetu

Přejít na článek