Zapojte se do online akcí v rámci Global Goals Week, týdne na podporu globálních cílů

22. 9. 2020

Global Goals Week, týden na podporu globálních cílů od OSN, se v letošním roce přesouvá do online prostoru a tradičně přináší řadu zajímavých akcí a přednášek k tématům udržitelného rozvoje. Online události jsou otevřeny široké veřejnosti a můžete je tak sledovat i vy.

Každý rok v září se lídři z celého světa scházejí v budově OSN v New Yorku a diskutují o směřování našeho lidstva a plánech do budoucna. Letošní září je však unikátním momentem. Valné shromáždění OSN zasedne poprvé od začátku globální pandemie a bude se částečně konat online. Stane se tak u příležitosti pětiletého výročí přijetí Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) a 75. výročí založení OSN.

Paralelně se zasedáním Valného shromáždění OSN se každoročně koná řada doprovodných akcí, které jsou pořádány v rámci tzv. týdne na podporu globálních cílů. Global Goals Week (18. – 26. září 2020) je společným závazkem veřejné sféry, neziskového sektoru, byznysu, akademiků i jednotlivců podpořit světové lídry v prosazování a naplňování Cílů udržitelného rozvoje a mobilizovat všechny aktéry společnosti ke globálnímu aktivismu. Platforma současně dává všem aktérům možnost vyjádřit svůj názor, nápady a řešení, která mohou pomoci v boji s chudobou, změnou klimatu a nerovností ve společnosti.

S ohledem na aktuální pandemickou situaci má letošní Global Goals Week pouze virtuální podobu. Organizátoři akce se letos zaměřili tematicky na devastující dopady COVID-19 na naplňování SDGs. Generální tajemník António Guterres volá po vzkříšení ambicí a kolektivní akci, která bude nezbytná k úspěšnému zotavení se z krize. Důležitost také přikládá práci s aktuálními daty. Právě na toto téma se dne 25. září uskuteční speciální online konference s názvem Global Goals Day of Factivism, jejíž cílem je upozornit na důležitost dat a jejich využívání nejen v boji s COVID-19.

Během Global Goals Week se uskuteční řada dalších akcí, na které je možné se registrovat online. Již tradičně se uskuteční Sustainable Development Impact Summit, který pořádá Světová obchodní organizace, či také GoalKeepers Awards, iniciativa Billa a Melindy Gatesových, jež oceňuje významné osobnosti přispívající k naplňování globálních cílů. Přesný harmonogram jednotlivých akcí a online událostí naleznete na www.globalgoalsweek.org.

V letošním roce se bohužel v New Yorku neuskuteční Global Goals World Cup, světové finále ženského amatérského fotbalového turnaje, které v loňském roce vyhrál tým českých pošťaček Yellow Ladies. Tým pošťaček je tak stále držitelem světového titulu a připravuje se na další ročník turnaje. Připomeňte si jejich triumfální vítězství v hře za lepší svět zde.

Souběžně s Global Goals Week probíhá v New Yorku také Klimatický týden, v rámci kterého se odehraje několik virtuálních akcí k tématu klimatu. Program je rozdělen do několika tematických okruhů od energetiky, zemědělství, investování až po udržitelné cestování. Podrobný program naleznete na www.climateweeknyc.org.

V termínu 20. – 26. září 2020 se také koná Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR), namísto tradičního jarního termínu. ETUR přináší konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity k tématu udržitelného rozvoje. Více podrobností k jednotlivým aktivitám naleznete na www.tydenudrzitelnosti.cz.


Zdroj: Global Goals Week 2020: Partners Unite in Call to Recover Better Ahead of Sustainable Development Goals’ 5th Anniversary | UNDP. UNDP – United Nations Development Programme [online]. Copyright © [cit. 22.09.2020]. Dostupné ZDE.

Související

Investovat lze společensky odpovědně. Portu spouští Odpovědná portfolia

Přejít na článek