Zapojte se do WEARME FASHION Design Programu
8. 3. 2019
Jedná se o program, který naplňuje potřeby vzdělávacích institucí v oblasti módy a světa průmyslového textilu.
WEARME FASHION se snaží přispívat k rozvoji trhu s udržitelnou módou tím, že zapojuje profesionály z módního průmyslu, kteří přináší své zkušenosti a udržitelné zdroje na podporu budoucích generací designerů. Kreativní komunita vzešlá z lokálních univerzit a módních škol bude díky tomuto programu schopná zažít a praktikovat módní design podle principů, procesů a zdrojů udržitelnosti. Tento výsadní kontakt s průmyslovým světem podpoří vzdělání nové generace designerů, kteří poskytnou jedinečné znalosti a vytvoří silnou síť stejně smýšlejících lidí.
WEARME FASHION vypouští WEARME FASHION Design Program jako nedílnou součást výcvikového programu speciálně vytvořeného pro univerzity a módní školy, který se bude odehrávat během semestru.
Spolupráce výroben a módních škol vyzdvihne důležitost vysoce kvalitních továren, dědictví a inovací s pozitivním dopadem na trh s udržitelnou módou. Univerzity a módní školy budou mít také možnost navštívit výrobní zařízení zvolených výroben, aby zažily produkci textilu přímo u zdroje.
Zapojené vzdělávací instituce lokálně předvedou konečné designy vyvinuté během semestrálního programu. Navíc zorganizují několik výstav a prezentací za účelem propojení kreativní komunity a veřejností, aby rozšířili povědomí o trhu s udržitelnou módou na lokální úrovni.
Zimní semestr 2018/19
Univerzity a módní školy:
1) Ateliér oděvního designu, Katedra textilní tvorby, Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě
Účastníci: 4 studenti: 2. ročník bakalářského studia, 1 student: 1. ročník doktorského studia
Vedoucí projektu: Mgr. art. Barbora Peuch ArtD., asistující profesor
Kontakt: barborapeuch@yahoo.com
2) Ateliér oděvního a textilního designu, Katedra užitého umění, Fakulta umění a designu, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Účastníci: 1 student: 1. ročník bakalářského studia, 1 student: 2. ročník bakalářského studia, 2 studenti: 1. ročník magisterského studia
Vedoucí kurzu designu: MgA. Jan C. Löbl
kontakt: jan.c.lobl@seznam.cz
Výrobny
Botto Giuseppe
Společnost poskytuje množství různých spojů látek, jejichž hlavním prvkem je vlna. Podle Botto Giuseppe se udržitelnost točí okolo celého procesu zajišťování zdrojů, produkce a barvení vlny. V roce 2015 společnost vytvořila projekt Naturalis Fibra, který si klade za cíl usilovat o udržitelnější způsoby získávání cenného vlákna. Surový materiál pochází z ovcí, které nebyly vystaveny křížení a jsou chovány australskou společností Congi, která se také vyhýbá ničení půdy a získává vodu pro pěstování a pastvu přímo ze sladkovodních pramenů vody. Produkce látek a jejich spojů se odehrává v zařízeních, které využívají elektřinu z přehrady, kterou tato společnost vlastní. Botto Giuseppe také využívá cradle-to-cradle certifikovaný proces barvení (pozn. Cradle-to-cradle je přístup, který na výrobu a produkty klade takové nároky, aby design zajistil pohodlí a estetický požitek, ale i to, aby materiál přežil výrobek a dal se jako surovina znovu použít). Výsledkem jsou látky prémiové kvality vyrobené s respektem ke zvířatům a životnímu prostředí.
Trendytex
Vzniknul v roce 2004 v Pratu, jedné z nejdůležitějších textilních oblastí v Itálii. Trendytex je společnost s pleteným zbožím ve své duši. V průběhu času vyvinuli větší množství látek, aby splnili současné požadavky trhu. Zavedli udržitelné možnosti jako recyklovaná vlna, recyklovaná bavlna a recyklovaný polyester, a to hlavně pro umělou kožešinu. I přesto, že Trendytex je B2B společnost spolupracující s různými klienty od řetězců s rychlou módou po luxusní společnosti jako Max Mara, Miroglio, Moncler nebo Barbara Leng, otevírá se i novým možnostem jako například práci s individuálními designéry.
Organic Cotton Colours
Tato společnost se specializuje na přírodně obarvenou organickou bavlnu, která je pěstována podle systému biodynamického organického zemědělství v úplné harmonii s životním prostředím za použití síly zvířat a bez jakéhokoli umělého zavlažování. Udržitelný materiál přirozeně vzniká v množství odstínů jako krémová, hnědá nebo zelená, a proto nepotřebuje žádné barvící chemikálie. Etické praktiky jsou dalším aspektem této španělské společnosti, která pracuje s farmáři v Brazílii, pokračujícími v jejich OCCGuarantee projektu. Bavlna je pěstována farmáři a nahrazovaná jinými plodinami pro jejich vlastní použití. V důsledku může celá rodina vyžít z plodin a vydělávat z bavlny.
Lampo by Ditta Giovanni Lanfranchi
Lampo patří k mezinárodně nejdůležitějším výrobcům zipů. Z módních značek, se kterými společnost dosud pracovala, můžeme jmenovat například Chanel, Tod’s, and Stella McCartney. Přestože společnost pracovala s prestižními značkami, vertikálně integrovaná organizační struktura jí umožňuje spolupracovat také s malými nezávislými designéry, kteří jim poskytují několik kousků uzpůsobitelných dle potřeb zákazníků. Co se týče udržitelnosti, všechny produkty firmy Lampo jsou certifikované Oeko-Tex Standardem 100, třída I, tedy nejpřísnějším standardem, a kolekce obsahují několik položek vyrobených z recyklovaného polyesteru a organické bavlny.
Výstava konečných oděvů se bude konat zde:
Semestrální výstava studentských prací na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě – květen 2019
Semestrální výstava studentských prací na Fakultě umění a designu UJEP – Ústí nad Labem – červenec 2019
FASHION LIVE! Bratislava – říjen 2019,
UNIQUE FASHION WEEK Košice – listopad 2019
Zdroj: Tisková zpráva, WEARME FASHION DESIGN PROGRAM, WEARME FASHION