Zapojte se v rámci #GivingEveryTuesday do sbírky Srdce dětem

8. 11. 2022

Vyskládat nákup na pás, zaplatit a přihodit i malé srdíčko. Nalepit na tablo za pokladnou a odejít s dobrým pocitem. Takové to je, když se zapojíte do sbírky Srdce dětem, která začala ve všech prodejnách Lidl a potrvá až do neděle 13. listopadu.

Srdíčko nalepené a oči ještě narazí na příběh sepsaný vedle tabla. Srdíčko totiž znamená pomoc konkrétnímu dítěti, kterému ulehčí každodenní boj se závažnou nemocí, jako jsou dětská mozková obrna, onkologické onemocnění, cystická fibróza, mukopolysacharidóza, nemoc motýlích křídel, autismus a další. A takový každodenní boj žije třeba tříletá Grétka.

Když se život obrátí vzhůru nohama

Na malou Grétku se rodiče nesmírně těšili. A byla to skutečně velmi krásná a usměvavá holčička. Kopala nožičkama, přetáčela se na obě strany, žvatlala i zvedala nožičky. Když jí bylo osm měsíců, zdálo se mamince, že se chová nějak jinak, hlavně se nezvedala na kolínka. Svěřila se lékařům a ti jí doporučili cvičit Vojtovu metodu.

Když bylo Grétce deset měsíců, šla na očkování a po něm dostala vysoké horečky. Sotva se jich Grétka zbavila, onemocněla virem tzv. šesté nemoci, opět s vysokými horečkami. Byla jako hadrová panenka, proto rodiče zavolali sanitku, která Grétku odvezla do nemocnice. Tam na nic nepřišli, proto poslali rodiče s holčičkou domů. Horečky pomalu opadly, ale malá Grétka stále nešla na kolínka, a dokonce se neudržela v sedu.

Rodiče se nakonec dozvěděli, že jejich malá Grétka trpí spinální svalovou atrofií II. typu. V této naprosto beznadějné situaci se objevilo světýlko v podobě velmi drahých léků. A Grétka dělá velké pokroky! Když byla s maminkou v lázních v Klimkovicích, rozeběhla se a volala „Mami, já ťapám!“

Grétka má velkou naději, že jednou bude samostatná a třeba se v budoucnu obejdei bez invalidního vozíku. A ta naděje je pro celou rodinu, do které přibyl malý zdravý bráška, velkým hnacím motorem při všech tolik důležitých a naprosto nezbytných rehabilitacích.

Dětí s podobným osudem je nespočet, a může jim pomoci právě jedno papírové srdíčko, které přidáte ke svému nákupu. Pro někoho 30 korun navíc a par kroků k plakátu za pokladnou, pro jiného naděje na lepší život. Mezi jednotlivé rodiny rozděluje vybrané prostředky obecně prospěšná organizace Život dětem, která jim pomáhá v průběhu celého roku.


Zdroj: Lidl opět podpoří těžce nemocné děti. Lidl. Tisková zpráva. 31. 10. 2022 a blog Giving Tuesday

Související

Až 86 % Čechů minulý rok pomohlo. Letos se k tomu i skrze Giving Tuesday chystá až třetina české veřejnosti

Přejít na článek

Giving Tuesday 2022: Jak se letos zapojují neziskové a dobročinné organizace?

Přejít na článek