Zásoby Potravinových bank vydrží už jen 3 týdny

16. 3. 2022

Potravinové banky se od vypuknutí konfliktu na Ukrajině staly hlavním zdrojem potravinové pomoci pro uprchlíky po celé České republice. Díky darům se jim tento bezprecedentní nápor daří zvládat, i přes to se zásoby rychle zmenšují a vydrží maximálně už jen 2 – 3 týdny. V dalším období se neobejdou při zajištění základní potravinové pomoci bez přispění státu.

Během posledních týdnů navýšily potravinové banky svou činnost o více než 70 %. Organizují potravinové sbírky, pracují s dárci a podporují uprchlická centra. Jejich zásoby i dárcovské kapacity se pomalu vyčerpávají. Díky podpoře veřejnosti, Svazu obchodu a cestovního ruchu, obchodních řetězců, organizací a producentů potravin jsou ještě schopny pomáhat a zásobovat nejen největší uprchlické centrum v zemi – Kongresové centrum, ale i většinu hotspotů v regionech. Sklady se ale vyprazdňují a poptávka po pomoci vysoko převyšuje možnosti.

Potravinové banky v posledním týdnu už dokonce nakoupily potraviny v hodnotě více než 4 miliony korun, aby doplnily potřebné zásoby. Jedná se o finance od soukromých a firemních dárců, které nám v tuto dobu lidé posílají a tím velmi pomáhají.

„Obvykle vydáváme týdně z našich skladů 180 tun pomoci, v minulém týdnu jsme vydali přes 270 tun. Dosud jsme to byli schopni pokrývat z darů od obchodních řetězců a producentů potravin, ale ty nám nebudou moci darovat věčně. Předpokládáme, že vydržíme dva, maximálně tři týdny. Pak bude nezbytné, aby pomohl stát.“ uvádí Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Situaci ještě komplikuje nedostatek financí na provoz, který aktuálně budou řešit s Ministerstvem zemědělství. „Víme už teď, že vzhledem k inflaci a zvyšujícím se cenám pohonných hmot a energií nám financování pro letošní rok nemůže stačit. Všechny regiony hlásí navýšení nákladů v posledním týdnu o více než 30 % a s tímto tempem vydrží banky finančně maximálně do prázdnin“, doplňuje předseda a ekonomický ředitel České federace potravinových bank pan Aleš Slavíček.

Jak přispět?

Potravinami lze přispět ve všech skladech potravinových bank, v nichž probíhají Sbírky. Jejich seznam najdete na webu www.potravinovebanky.cz.
Na nákup potravin lze přispět i na bankovní účet: 2801541770/2010.
Firmy a producenti mohou psát na darci@potravinovabanka.cz.


Zdroj: Zásoby Potravinových bank vydrží už jen 3 týdny. Česká federace potravinových bank. Tisková zpráva, 15. 3. 2022.

Související

Zlatá šedesátá? Zavzpomínáme na ně (s) tancem!

Přejít na článek