Zbývá poslední týden pro přihlášení projektů za lepší Česko i svět – vrcholí nominace do Cen SDGs 2019

25. 3. 2019

Poslední týden zbývá do uzavření přihlášek letošního ročníku cen za naplňování SDGs od OSN.

Iniciativy, projekty a strategie, které inspirují k udržitelnosti a naplňují globální cíle, Česko letos již potřetí ocení v Cenách SDGs 2019. Nominace se uzavírají 31. března 2019. Ceny SDGs 2019 třetím rokem ocení nápady na změny běžných i ojedinělých aktivit a projektů směrem k udržitelnosti a naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals = SDGs). Závazek ke globálním cílům přijaly v roce 2015 všechny členské státy OSN v rámci tzv. Agendy 2030. Ceny SDGs motivují hráče z řad byznysu, neziskových organizací, institucí veřejné správy i široké veřejnosti k začleňování udržitelnosti do každodenního života.

Do Cen SDGs 2019 se lze přihlásit v kategoriích: Byznys, Veřejná sféra, Mladý leader a Reporting. Nominovat iniciativu, produkt nebo službu, které pomáhají naplňovat jeden nebo více Cílů udržitelného rozvoje, je možné do 31. března 2019 na webových stránkách www.globalnicile.cz. „Ceny SDGs jsou unikátním propojením partnerství mezi nevládní organizací, státní správou a soukromým sektorem, tzv. Public Private Partnership. Jsme hrdí na to, že se nám spolu s partnery daří budovat stále silnější povědomí o globálních cílech, díky kterému můžeme společně měnit svět k lepšímu,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs pořádá.

Součástí Cen SDGs jsou navíc speciální ocenění pro Absolutního vítěze a také cena České rozvojové agentury. „V loňském roce získal Cenu České rozvojové agentury projekt neziskové organizace SIRIRI Škola hrou ve Středoafrické republice, na němž jsme mimo jiné ocenili, že se na jeho přípravě podíleli i středoafričtí učitelé. Je skvělé, že tento projekt dále běží, a dokonce pomáhá stále většímu počtu učitelů a žáků,“ říká vedoucí oddělení vztahů s partnery v České rozvojové agentury Martin Náprstek.

Novinkou letošního ročníku je ocenění pro projekty, které podporují rovnost mužů a žen (SDG 5). Do Cen SDGs se zapojí také široká veřejnost, která bude mít možnost od 29. dubna do 19. května 2019 vybrat prostřednictvím online hlasování nejlepší projekty v kategoriích Byznys a Veřejná sféra. Ceny SDGs 2019 budou předány na slavnostním galavečeru na Ministerstvu zahraničních věcí v Černínském paláci ve čtvrtek 30. května 2019.

Ceny SDGs 2019 udílí Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem životního prostředí ČR. Byznys partnerem letošního ročníku je Unilever. Mediálními partnery jsou Forbes Česko a ČTK – České noviny.

Součástí Cen SDGs 2019 je tento rok jedinečný turnaj ženského fotbalu za globální cíle Global Goals World Cup Prague (GGWCup Prague). Ve fotbalovém turnaji se utká 24 týmů žen, kdy každý bojuje za jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje. Více než sportovní talent se v této hře počítá schopnost a kreativita aktivně bojovat za konkrétní společenské téma. Finále se odehraje na Václavském náměstí v Praze 29. května 2019 za účasti známých osobností nejen ze světa sportu, politiky a z řad zahraničních hostů.

Vítězný tým dostane možnost reprezentovat Česko na světovém finále GGWCup v New Yorku, které se koná v září 2019 v průběhu zasedání Valného shromáždění OSN. Registrace do GGWCup Prague odstartovaly symbolicky 8. března na Mezinárodní den žen a skončí 31. března 2019. Partnery GGWCup Prague jsou Magistrát hlavního města Prahy, Dánské velvyslanectví v Praze, IKEA Česká republika a Junák – český skaut. Více o turnaji GGWCup Prague najdete na webu www.ggwcup.com/ggwcup-prague.


  • Veškeré informace o Cenách SDGs naleznete na webových stránkách globalnicile.cz.
  • Informace o Global Goals World Cup Prague naleznete na tomto odkazu v anglickém i českém jazyce.
  • Více o Cílech udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals = SDGs) naleznete na globalnicile.cz/o-sdgs.