
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
23. 5. 2025
Ochrana přírody, udržitelné inovace a české řemeslo – mohli jsme v Asociaci společenské odpovědnosti oslavit Mezinárodní den biologické rozmanitosti lépe? Společně s našimi členy jsme se ve čtvrtek 22. května vydali prvním dálkovým autobusem FlixBus poháněný bioplynem do ptačího parku Josefovské louky a výrobního závodu hodinek PRIM.
Nádraží Florenc se teprve probouzelo a my jsme už stáli před ikonickým zeleným autobusem. V poslední době jsme u zásadních posunů k udržitelnosti u velkých mezinárodních firem – nejdříve udržitelná kolekce hodinek PRIM, teď první dálkový autobus na LNG. Bude jezdit na trase Praha – Krakov a jak řekl vedoucí Business Developmentu FlixBusu pro Česko, Zdeněk Tesárek, jedná se o první dálkový autobus na LNG v Česku a je to také první mezinárodní linka obsluhovaná autobusy na LNG v celé flotile. „Chceme nabídnout možnost cestovat udržitelně, zajistit efektivní služby a motivovat lidi k využívání hromadné dopravy,” dodal na tiskové konferenci k představení autobusu.
První zastávkou pak byl ptačí park Josefovské louky u Jaroměře, který je jedinečným projektem České společnosti ornitologické (ČSO), vítěze loňských Cen SDGs v kategorii Změna klimatu a biodiverzita. Přivítání se nám dostalo skutečně legendárního – hned u vstupu nám správci parku ukázali kroužkování ptáčků, díky kterému se jim daří efektivně monitorovat tamní ptačí populace, i krmení netopýra rezavého.
Tento park vznikl v roce 2006 jako první z mnoha, s cílem obnovit mokřadní ekosystémy a vytvořit přirozené biotopy pro ohrožené druhy ptáků a obojživelníků. „Nechceme jen chránit, ale přírodu i obnovovat,“ uvedl ředitel kanceláře ČSO Zdeněk Vermouzek. „Děláme aktivní opatření, ale také vytváříme prostor, kde se příroda obnovuje sama. Ukázalo se, že to funguje i v podmínkách střední Evropy. A dali jsme si velký cíl, vybudovat do 20 let takový ptačí park v každém kraji. Funkční ptačí park,” doplnil.
Správce parku Břenek Michálek nás spolu s kolegy provedl krajinou, kde dnes žije 208 druhů ptáků, ale i spousta obojživelníků nebo plazů. „Na začátku tu byly čtyři druhy žab, dnes jich máme osm. Některé z nich, třeba rosnička zelená, se sem vrátily po letech. Je tu jediné hnízdiště vodouše, ten tady byl vyhynulý. Máme několik párů navrácených čejek, skokan skřehotavý tady byl v pár jedincích, dneska už je jich tu stovka,” vysvětlil.
Biotop podporují i pastvy koní, praturů a oslů, kteří svým pohybem a spásáním udržují cenné podmínky pro život mokřadních druhů. Že podobný ekosystém funguje mají ptačí parky podložené daty a podrobnými monitoringy. ČSO ale není jen správcem rezervací, na ochraně ptáků spolupracuje i se zemědělci a učí je, jak najít jejich hnízda a nezničit je těžkou technikou, společně s veřejností v rámci Ptačí hodinky počítá ptačí populace, lobbuje za zákony podporující ochranu přírody a mnoho dalšího.
Ptačí parky si jako trofej v Cenách SDGs odnesly unikátní hodinky PRIM z nejbarevnější kolekce, jaká v jejich hodinářství kdy vznikla. A tak jsme se přesunuli přímo do hodinářské dílny, do Nového Města nad Metují, kde sídlí společnost ELTON hodinářská. Společnost navazuje na dlouholetou tradici výroby náramkových hodinek, která sahá až do roku 1949.
V rámci exkurze jsme měli možnost nahlédnout do výrobního procesu, který zahrnuje výrobu vlastních strojků, pouzder a dalších komponentů přímo v manufaktuře. ELTON hodinářská je známá svou spoluprací s předními českými designéry a postupným uváděním nových modelů, které kombinují tradiční řemeslo s moderním designem. „Strojek je srdcem každých hodinek a každou z více než 130 částí našeho mechanického strojku vyrábíme s mimořádnou pečlivostí, nejmenší díl vyráběný třískovým obráběním má průměr 0,08mm,” dozvěděli jsme se při prohlídce dílen.
Všechny vyrobené díly a dílky se teprve pod rukama hodinářů promění v náramkové hodinky. Kompletace kompletních mechanických hodinek včetně montáže strojku trvá zkušenému hodináři nebo hodinářce i celou jednu směnu. „Našich odborníků si velmi vážíme, většina z nich je tu s námi mnoho let a nahradit je není jednoduché. Jediná hodinářská škola je nyní v Jihlavě s deseti dětmi v ročníku, proto oceníme každý talent,” dodala průvodkyně. Celý zážitek uzavřela sama Renata Červenák Nývltová, generální ředitelka společnosti ELTON hodinářská, ukázkou hodinek Prim Orlík Hrdost se symboly české státnosti, které si odnesl prezident Petr Pavel.
Tato inspirativní cesta ukázala, že udržitelnost není jen slovo, ale každodenní činnost. Ať už se odehrává na loukách s čejkami, v dílně českých hodinářů nebo na palubě autobusu, který nese budoucnost dopravy. Podobný netradiční networking pořádáme každý rok a pravidelně na něm vznikají dlouhodobá partnerství mezi našimi členy.
Děkujeme společnosti FlixBus za dopravu na všechna místa a děkujeme i společnosti IN CATERING za svačinky pro naše spolucestující.
Na celou fotogalerii se můžete podívat zde.