Země po celém světě následují Čechy a zakládají projekty na domácí šití roušek

13. 5. 2020

V polovině března spustili dobrovolníci z Česko Digital online mapu DámeRoušky.cz, která spojuje domácí výrobce roušek s těmi, kteří je potřebují. Projekt navštívily statisíce lidí. O úspěchu map píší média od Argentiny po Vietnam.

Pomoc proti pandemii zdarma a mezinárodní komunikační kanál na Slacku

Český startup Mapotic nabídnul na pomoc proti pandemii veškeré služby zdarma. Medializace úspěšného českého nápadu přinesla zájem o podobné projekty v zahraničí. V mezinárodním koordinačním kanálu mapoticmapsvscovid-19.slack.com se podařilo propojit týmy z již 10 zemí. Ti budují svá řešení inspirované českým projektem za využití platformy Mapotic.

Tento týden spustili projekt Maske Für Dich Německo, včera odstartovala kampaň Brazílie s Mascara para todos, v přípravě ke spuštění je Itálie, Španělsko, Chorvatsko, Polsko nebo Austrálie.

„Poslední týdny byly celkem hektické. S dobrovolníky z jednotlivých zemí jsme pomohli s vytvořením překladů Mapotic do několika dalších jazyků a pomáháme s koordinací projektů a přenosem zkušeností od české komunity do jednotlivých týmů,“ popisuje Martin Hassman, jeden ze zakladatelů DámeRoušky.cz.

Snadno koordinovat dobrovolníky může díky Mapotic každá země

V každé zemi je jiná situace, ale potřeba spojovat poptávku s nabídkou či koordinovat dobrovolníky pomocí map je všude podobná. Mapových projektů vzniklo nespočet. Výhoda českého startupu ale spočívá v tom, že umožňuje do map zapojit jednotlivé lidi, kteří mohou vkládat místa, upravovat v nich informace nebo se navzájem kontaktovat. Tisícovky českých švadlen a lidí, kteří začali vyrábět roušky, tak mohly v mapě dle vývoje snadno nastavovat volné kapacity nebo stop stav při domácí výrobě.

“Na platformě Mapotic pracujeme několik let. Vznikla spousta skvělých projektů v soukromém i neziskovém sektoru. A s nynější pandemií se ukazuje, jak šikovný může být podobný nástroj pro rychlý start projektů pro spojování potřeb a nabídky, organizaci dobrovolníků na pomoc seniorům či třeba mapování oblastí uzavřených do karantény. Důležité je, že přes mapu se mohou lidé kontaktovat a propojovat. Od zahraničních týmů navíc dostáváme skvělý feedback, jak službu dále posouvat a upravovat, aby mohla fungovat v různých kulturních podmínkách či legislativních nastaveních,” dodává Gajdorus.

Vznikají projekty přesahující aktuální problémy spojené s pandemií

V následujících dnech by měly být spuštěny projekty v dalších zemích a zakladatelé projektu už vymýšlejí, co s mapami bude, až opadne akutní potřeba nošení domácích roušek.

Některé projekty jsou koncipovány obecněji na poskytování pomoci či podporu pomoci lidem v nouzi či dlouhodobější komunitní a dobrovolnické mapovací projekty. Některé projekty mohou vyrůst do samostatné mobilní aplikace apod. Mapotic již připravuje pro ČR s organizací Fandi Mámám aplikaci Fandimat, která bude propojovat matky samoživitelky či lidi v materiální nouzi s dárci. Asociace společensky odpovědných firem rovněž využívá Mapotic pro provoz své aplikace “Dobromappka”, která mapuje odpovědné firmy a nyní přidala adresář firem nabízejících pomoc s Covid-19 apod.

“Těší nás, že Mapotic může být prospěšný, a to, co zafungovalo v ČR, se daří i v zahraničí. Máme před sebou ale ještě velký kus práce. Vedle dobročinných projektů pracujeme na vizualizaci dat z oblasti internet of things, trackovacích aplikacích a zkoumáme další oblasti, kde se budou chytré mapy hodit v nové post-pandemické éře hodit,” dodává Gajdorus.


Zdroj: Tisková zpráva Mapotic.

Související

Hithit nyní umožňuje podnikům a organizacím snadněji získat finanční prostředky

Přejít na článek