Žen v investování přibývá. V čem mohou jít mužům příkladem?

8. 3. 2022

Je vidět, že ženy přebírají kontrolu nad svými financemi častěji než dříve. Ukazuje se tak, že – možná i v důsledku pandemické krize a dalších událostí – chtějí být lépe připravené na budoucnost. Mezi investory je stále zastoupeno méně žen, nicméně rozdíl se postupně vyvažuje.

O tom, že investorek přibývá, svědčí i statistiky uživatelů investiční platformy Portu. Při založení platformy v roce 2018 činilo zastoupení žen pouhých 5 % uživatelů. V současnosti už ženy tvoří zhruba třetinu všech uživatelů. Stejně tak se zmenšuje rozdíl v průměrné hodnotě portfolia, ženy na Portu mají zhruba 100 000 korun, muži kolem 130 000 Kč. V přístupu k investování lze u obou pohlaví sledovat určitě rozdíly. Jaké jsou ty hlavní?

Když se rozvážnost vyplácí

Muži jsou v investování znatelně sebejistější. Vyplývá to z českého průzkumu Indexu investiční gramotnosti, který loni zmapoval, jak se Češi v oblasti investování orientují. Za zcela nezkušené se považuje 39 % žen oproti 20 % mužů. Vysoké sebevědomí ovšem nemusí být výhrou.

To, že jsou muži v investování značně sebevědomější, se nemusí vyplácet, jelikož vysoká očekávání mohou vést k přeceňování informací. Odhady vysokých výnosů také často jdou ruku v ruce s nadměrnou frekvencí obchodování a iracionálních rozhodnutí. Oproti tomu rozumná očekávání výnosů a méně zásahů do portfolia se většinou vyplácí. Ženy obecně do svého portfolia zasahují méně často – jednají rozvážně a méně riskují.

Dokazuje to i průzkum Kalifornské univerzity v Berkeley, podle něhož investorky ročně obmění zhruba polovinu svého portfolia, muži ovšem více než tři čtvrtiny. Tím se ochuzují o výnosy, které by měli, kdyby do portfolia nezasahovali. V porovnání se stavem portfolia na začátku přijdou kvůli vyšší frekvenci obchodování ženy v průměru o 1,7 % a muži dokonce o 2,6 % zisků ročně. Větší sebejistota mužů se projevuje jejich impulzivnějším chováním a snahou předehnat trhy.

Na odlišné tendence poukazuje také analytička z Portu Anna Kortusová: „Rozdíl v investorském chování mužů a žen se dá aplikovat i na aktuální situaci s propady na trzích kvůli současnému dění. I v Portu sledujeme, že se po větším poklesu lidé uchylují k impulzivním výběrům. Většinou se jedná o muže.“

Více neznamená lépe

„Rozdílné přístupy k investování pozorujeme u našich klientů zejména ve chvílích, kdy ceny na trzích začnou klesat. Jako by muži měli neustálou potřebu své investice kontrolovat a nebyli připraveni poklesy na jejich portfoliích pouze pozorovat. A přitom právě trpělivost je v mnoha případech tou nejlepší strategií pro přečkání volatilních období a nejistoty na trzích,“ doplňuje Kortusová.

Portfolia žen si dlouhodobě vedou lépe, na což poukazuje studie americké investiční společnosti Fidelity z loňského roku. Když už se ženy rozhodnou vkročit do investičního světa, většinou se jim daří. V průměru dokonce překonávají roční výkon portfolií mužů o 0,4 %. Studie navíc ukazuje, že téměř dvě třetiny žen investují své úspory do akcií. Jedná se tak o poloviční nárůst oproti výsledkům z roku 2018.

V souladu s těmito poznatky funguje také model online investiční platformy Portu, která pro skladbu portfolií využívá pasivní formu investování. Dlouhodobé pasivní investování tak čelí přehnané sebejistotě a unáhleným rozhodnutím. Uživatelská jednoduchost platformy navíc pomáhá k zpřístupnění oblasti investování pro každého, tedy i pro méně zkušené investory a investorky.


Zdroj: Žen v investování přibývá. V čem mohou jít mužům příkladem? Portu. Tisková zpráva, 2. 3. 2022.

Související

Fotbalový turnaj Global Goals World Cup Prague se přesouvá na rok 2021

Přejít na článek

1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022

Přejít na článek