Žen v investování přibývá. V čem mohou jít mužům příkladem?

8. 3. 2022

Je vidět, že ženy přebírají kontrolu nad svými financemi častěji než dříve. Ukazuje se tak, že – možná i v důsledku pandemické krize a dalších událostí – chtějí být lépe připravené na budoucnost. Mezi investory je stále zastoupeno méně žen, nicméně rozdíl se postupně vyvažuje.

O tom, že investorek přibývá, svědčí i statistiky uživatelů investiční platformy Portu. Při založení platformy v roce 2018 činilo zastoupení žen pouhých 5 % uživatelů. V současnosti už ženy tvoří zhruba třetinu všech uživatelů. Stejně tak se zmenšuje rozdíl v průměrné hodnotě portfolia, ženy na Portu mají zhruba 100 000 korun, muži kolem 130 000 Kč. V přístupu k investování lze u obou pohlaví sledovat určitě rozdíly. Jaké jsou ty hlavní?

Když se rozvážnost vyplácí

Muži jsou v investování znatelně sebejistější. Vyplývá to z českého průzkumu Indexu investiční gramotnosti, který loni zmapoval, jak se Češi v oblasti investování orientují. Za zcela nezkušené se považuje 39 % žen oproti 20 % mužů. Vysoké sebevědomí ovšem nemusí být výhrou.

To, že jsou muži v investování značně sebevědomější, se nemusí vyplácet, jelikož vysoká očekávání mohou vést k přeceňování informací. Odhady vysokých výnosů také často jdou ruku v ruce s nadměrnou frekvencí obchodování a iracionálních rozhodnutí. Oproti tomu rozumná očekávání výnosů a méně zásahů do portfolia se většinou vyplácí. Ženy obecně do svého portfolia zasahují méně často – jednají rozvážně a méně riskují.

Dokazuje to i průzkum Kalifornské univerzity v Berkeley, podle něhož investorky ročně obmění zhruba polovinu svého portfolia, muži ovšem více než tři čtvrtiny. Tím se ochuzují o výnosy, které by měli, kdyby do portfolia nezasahovali. V porovnání se stavem portfolia na začátku přijdou kvůli vyšší frekvenci obchodování ženy v průměru o 1,7 % a muži dokonce o 2,6 % zisků ročně. Větší sebejistota mužů se projevuje jejich impulzivnějším chováním a snahou předehnat trhy.

Na odlišné tendence poukazuje také analytička z Portu Anna Kortusová: „Rozdíl v investorském chování mužů a žen se dá aplikovat i na aktuální situaci s propady na trzích kvůli současnému dění. I v Portu sledujeme, že se po větším poklesu lidé uchylují k impulzivním výběrům. Většinou se jedná o muže.“

Více neznamená lépe

„Rozdílné přístupy k investování pozorujeme u našich klientů zejména ve chvílích, kdy ceny na trzích začnou klesat. Jako by muži měli neustálou potřebu své investice kontrolovat a nebyli připraveni poklesy na jejich portfoliích pouze pozorovat. A přitom právě trpělivost je v mnoha případech tou nejlepší strategií pro přečkání volatilních období a nejistoty na trzích,“ doplňuje Kortusová.

Portfolia žen si dlouhodobě vedou lépe, na což poukazuje studie americké investiční společnosti Fidelity z loňského roku. Když už se ženy rozhodnou vkročit do investičního světa, většinou se jim daří. V průměru dokonce překonávají roční výkon portfolií mužů o 0,4 %. Studie navíc ukazuje, že téměř dvě třetiny žen investují své úspory do akcií. Jedná se tak o poloviční nárůst oproti výsledkům z roku 2018.

V souladu s těmito poznatky funguje také model online investiční platformy Portu, která pro skladbu portfolií využívá pasivní formu investování. Dlouhodobé pasivní investování tak čelí přehnané sebejistotě a unáhleným rozhodnutím. Uživatelská jednoduchost platformy navíc pomáhá k zpřístupnění oblasti investování pro každého, tedy i pro méně zkušené investory a investorky.


Zdroj: Žen v investování přibývá. V čem mohou jít mužům příkladem? Portu. Tisková zpráva, 2. 3. 2022.

Související

České ženy budou opět kopat za lepší svět. Přidat se můžete i vy!

Přejít na článek

„Lepší vyslepičit, než ututlat,“ aktuální kampaň neziskové organizace Oživení

Přejít na článek