Ženy ve fotbale: Jaké překážky přeskakují, jaké příležitosti mají?

19. 3. 2023

Rozvoj ženského fotbalu v posledním desetiletí je nepopiratelný a zdá se, že se konečně v budoucnu ženám v kopačkách dostane uznání srovnatelného s jejich mužskými kolegy. Přesto však fotbalistky stále rovné příležitosti nemají. Jakým výzvám ženský fotbal čelí? A jak se tento sport potýká jako celek s udržitelností?

Ženský fotbal loni z globálního pohledu zažil velký boom. 2022 UEFA European Women’s Football Championship se jednoduše povedl a budoucnost ženského fotbalu posunul zase o kousek dál na výsluní. Domácí britský tým šampionát vyhrál před 87 tisíci diváky ve Wembley a finále bylo atraktivní pro celý svět. I díky podobným milníkům se ženský fotbal stává zajímavější pro sponzory globálních rozměrů. Podle federace FIFA je v Evropě 144 milionů fanoušků ženského fotbalu a jejich počet může do roku 2033 vzrůst na 328 milionů, s tím se násobí i samotná hodnota ženského fotbalu, v příštím desetiletí až šestkrát.

Do ženského fotbalu ale už byly v posledních letech vloženy nemalé investice, které mohou hráčkám dlouhodobě zaručit vyšší mzdy, standard největších stadionů a především jistotu. Například klub Angel City FC je většinově vlastněn ženami, jednou z klíčových investorek je herečka Natalie Portman. Dalším ukázkovým příkladem je rozvoj profesionálního ženského týmu Realu Madrid v roce 2020 a FIFA a Visa podepsaly dosud největší sponzorský závazek v ženském fotbale v celkové výši 20 milionů dolarů. Očekává se, že na Mistrovství světa ve fotbale žen 2023 získají zúčastněné týmy přibližně 60 milionů dolarů, což je dvojnásobek toho, co bylo nabídnuto na turnaji v roce 2019.

Jak jsou na tom české fotbalistky?

„V Česku chodí na 1. ligu žen nejčastěji desítky až nižší stovky lidí. Na podzim podle oficiálních statistik fotbalové asociace byl ligový rekord kolem 500 diváků, a to na derby Slavie se Spartou a pak v Liberci na Spartu,píše Jiří Hovorka pro Football Club. Pozitivnější zprávou, než je dlouhodobě nízký počet diváků, je nárůst nejmladších fotbalistek. Podle evidence FAČR bylo na konci roku 2022 v přípravkách celkem 9 158 malých hráček, což meziročně znamenalo nárůst o víc jak 2 500 nejmenších fotbalistek.

V České republice má prvoligový ženský fotbal, složený z celkem osmi týmů, jasné vládkyně – Slavii Praha a Spartu Praha. Následuje za nimi až do páté příčky Slovácko, Slovan Liberec a Viktoria Plzeň. Co se týká mezinárodního ženského žebříčku FIFA, jsou Češky ve třetí desítce, tabulce vévodí Američanky, druhé jsou Švédky a třetí Francouzky. V září se navíc začíná hrát Liga národů žen a podobně jako v případě mužské Ligy národů bude i její ženská verze propojena s kvalifikací na mistrovství Evropy.

Že má v sobě ženský fotbal i něco navíc”, určitou přidanou hodnotu, potvrdil i Global Goals World Cup Prague, který se konal v roce 2019 na Václavském náměstí. Amatérské týmy ženských fotbalistek kopaly nejen góly, ale hlavně za globální cíle. Pod hlavičkou pořádající Asociace společenské odpovědnosti se totiž 18 týmů utkalo v turnaji za Cíle udržitelného rozvoje od OSN. Hráčky přišla podpořit více než tisícovka lidí, návštěvností tak turnaj překonal nejeden dřívější fotbalový zápas.

 

Šampionkami se staly hráčky České pošty s týmem Yellow Ladies, které pak jméno České republiky vynesly do fotbalových nebes výhrou světového finále v New Yorku na Valném shromáždění OSN a staly se tak šampionkami světovými. Do světového finále soutěže se v roce 2019 kvalifikovalo celkem 15 ženských týmů z různých zemí světa – od Kanady přes Indii, Spojené státy, Řecko či Dánsko. Víc než sportovní výkony se v turnaji hodnotilo nadšení a síla hrát za společensky důležitá témata. Pošťačky si vybraly globální cíl Zdraví a kvalitní život. „Po vítězství v Praze pro nás bylo naprosto nepředstavitelné, že budeme hrát světové finále v New Yorku, a to že jsme vyhrály, je skvělé. Splnil se mi velký sen,“ uvedla kapitánka týmu Markéta Pázlerová, která pracuje jako administrátorka pošt v Rakovníku.

Jak se snoubí fotbal a ochrana klimatu

O tom, že může fotbal sám o sobě pomoci ve větší rovnosti mužů a žen, není pochyb. Napomoci ale může i u jiných SDGs, třeba v boji s následky klimatické změny, udržitelnou spotřebou nebo využíváním obnovitelných zdrojů energie. OSN dokonce stanovilo rámec Sport pro klima a připojily se k němu některé světové fotbalové kluby, jako je Liverpool, Tottenham Hotspur nebo Southampton. Rámec byl vytvořen v návaznosti právě na SDGs a cílem je sjednotit širokou škálu sportovních organizací v cestě k nulovým emisím uhlíku do roku 2050,” vysvětlila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

A na tom, aby kluby nebyly lhostejné a před klimatickou změnou nestrkaly hlavy do písku, se shodují i sami fanoušci – podle BBC Sport 58 % z nich souhlasí s tvrzením Záleží mi na tom, jak můj fotbalový klub ovlivňuje životní prostředí.” A mnohé kluby už za sebou konkrétní kroky mají. Některé omezují plastové obaly a případně je recyklují, na splachování používají užitkovou vodu, sbírají dešťovou vodu pro zavlažování hřiště nebo dokonce pěstují vedle stadionu vlastní produkty, které pak zpracovávají pro svůj catering. A maličkost, kterou může snadno udělat každý? Nabádat fanoušky, aby při cestě za svým srdcovým týmem nastoupili do hromadné dopravy nebo třeba nasedli na kolo.

Že i největším českým klubům záleží na udržitelnosti dokazuje fakt, že se oba v březnu staly členy Asociace společenské odpovědnosti. A nejzásadnější zpráva na konec – derby žen v epet ARENĚ na Letné začíná v neděli 26. března 2023 od 14 hodin, vstupenky si můžete koupit předem on-line nebo na místě. Týmy fotbalistek Sparty a Slavie odehrají prestižní zápas snad před zraky rekordního počtu diváků. Přijďte je podpořit a staňte se součástí historické události. My tam budeme také.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Vychází nová kniha Petra Daniše Klima je příležitost

Přejít na článek