Život na cestách s dětmi a udržitelně? Rodina převrátila zvyky naruby.

6. 1. 2019

Když si Tereza a Honza Rychtaříkovi uvědomili, že jim jejich život a čas strávený s jejich čtyřmi dětmi pomalu protéká mezi prsty, rozhodli se udělat čáru za vším dosavadním.

Koupili si obytný vůz, přihlásili potomky do domácího vzdělávání a vydali se na roční cestu po světě. Ne na dlouhou dovolenou, ale na život na cestách. O svém novém smyslu života píší blog NARUBY.Life.

„Na začátku naší cesty byla touha něco změnit. Něco změnit, poznat a ukázat dětem. Ze všech možností a způsobů nám nejblíže byla a nejlépe vycházela cesta po ekofarmách,“ píše na blogu NARUBY.Life Tereza Rychtaříková, máma čtyř dětí a podle svých slov milovnice životních výzev.

Pro radikální změnu se manželé Rychtaříkovi rozhodli poté, co zjistili, že se ve svých životech spíš míjejí, než potkávají, a to v koloběhu práce, vození dětí do školy, ze školy a do kroužků, mezi rychlými večeřemi a věčném shonu. Jak píše rodina na blogu: „Mysleli jsme, že jsme šťastní, protože máme všechno tak, jak to má být. Taková je prostě doba, vídat se pár desítek minut denně.“

Rodina začala hledat cestu, kudy z kolotoče ven. Manželé zjistili, že je pro ně důležitější ukázat svým dětem svět než jen sedět na jednom místě. Nejde podle nich o žádnou velkou dovolenou, ale o skutečný život, kde poznávají nové lidi, kultury, místní zvyky, kuchyně a jejich děti mají možnost nahlédnout do rytmu jiných domácností. A tak 10. září 2018 vyrazili. Na cestě jsou zatím bezmála čtyři měsíce. Za tu dobu stihli projet šest zemí, napočítali přes 7 tisíc kilometrů a 60 nocí strávili v obytňáku.

Své cestování staví Rychtaříkovi na udržitelném způsobu života a na šetrném přístupu k přírodě. Pomáhá jim k tomu World Wide Opportunities on Organic Farms (WWOOF), což je propojená síť ekologických farem a dobrovolníků, kdy za poskytnutí stravy a ubytování vypomáhají dobrovolníci s běžnými činnostmi v rámci chodu farmy. Jde také o jednu z dobrých možností tzv. slow travel.

Na blogu rodina píše nejen o netradičních zážitcích a zkušenostech, ale třeba i o tom, jak ctít lokální a sezónní potraviny nebo jak žít zero waste s dětmi. Například jak se dají využít slupky od pomerančů jako ekologický čistič domácnosti, přírodní odpuzovač hmyzu nebo jako přísada kondicionéru na vlasy. E-book plný udržitelných nápadů, inspirace, rad a tipů lze na stránkách stáhnout zdarma.

Zdroj fotografií: Facebookový profil NARUBY.life, dostupné zde.