Zn. Chci pracovat, ale nemám hlídání

27. 2. 2023

Slaďování rodinného a pracovního života se pomalu začíná stávat přirozenou součástí firemního prostředí. A to i pro společnost Family and Job, která začínala v roce 2015 se dvěma dobrovolníky a dnes zaměstnává 36 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr.

Činností spolku je především poskytování služeb péče o děti v dětské skupině a rekvalifikační kurzy chův. Spolek Family and Job, který provozuje 5 dětských skupin, zaměstnává sice ze 100 % ženy, doposud ale žádné strategie v této oblasti neřešil. Od samého začátku bylo pro společnost zcela přirozené zaměstnávat ženy na zkrácené úvazky, což vycházelo zejména z potřeb maminek skloubit péči o děti se zaměstnáním. V nejužším týmu lidí, který tvoří aktuálně 6 žen, má plný úvazek jen jedna. Za celou dobu fungování se ve vedení firmy narodilo celkem 10 dětí, některé maminky stačily porodit i dvakrát, a to bez delší pracovní pauzy. Nové kolegyně pak nastupují s průměrně necelými dvouleťáky. „Zaměstnávat motivované a loajální ženy na částečné úvazky s flexibilní pracovní dobou a možností homeoffice, je výhra pro obě dvě strany,“ říká zakladatelka spolku Daniela Celerýnová.

Velkou výhodou zaměstnavatele na trhu práce je, že kanceláře Family and Job se nachází v pražském Podolí v suterénu domku se zahradou, kde o patro výš provozuje vlastní dětskou skupinu Little Heroes pro děti od jednoho roku. Maminky tak mají k dispozici místo v coworkingu a postaráno o děti. V tomto domku si tak hrají každý den se svými dětmi takovou hru na schovávanou. Přivedou děti do šatny a v bundě vyběhnou ven, aby jim zamávaly do okna. Pak se potichu vkradou zpět, seběhnou do suterénu, kde mají svá pracovní místa a pracují. Dají si písmenkovou polévku, odpoledne zaklapnou notebooky a vyzvednou si malé hrdiny o patro výš.

„Zpět do práce jsem se rozhodla vrátit ve 20 měsících mého syna, hledala jsem takové prostředí, kde budu moci skloubit péči o něj s kreativní prací,“ prozradila marketingová specialistka Bára. „Možnost pracovat, zatímco o moje dítě bude profesionálně postaráno a ještě mu budu celý den na blízku, mě zcela nadchla.“

„Nikdo takový koncept neplánoval, vznikl zcela spontánně. Na nápad, že bychom tento luxus mohli nabídnout i ostatním, mě přivedla kamarádka, která sem přijela na prázdniny z Ameriky, tam je tento koncept coworkingů pro pracující rodiče zcela běžný,“ doplňuje Daniela Celerýnová.

Spolek se tedy rozhodl najít v Praze takové prostory, které by tento koncept umožnily. Vilka na Malvazinkách, která byla postavena jako fotografický ateliér a poskytuje velkoryse prosluněné místnosti, se pro tento účel jeví jako ideální. Navíc je strategicky umístěna 15 minut chůze z pražského Anděla. Koncept není založen na nárazovém hlídání dětí s možností pronájmu pracovního místa, ale na pravidelné kvalitní péči pro děti již od jednoho roku kvalifikovaným personálem se zázemím pro pracující rodiče. Pokud by se vám každodenní hra na schovávanou s vašimi dětmi líbila, tak aktuálně probíhají zápisy dětí.


Zn. Chci pracovat, ale nemám hlídání. Family and Job. Blogový článek.

Související

Vychází nová kniha Petra Daniše Klima je příležitost

Přejít na článek

V Křeseticích padaly odvážné otázky, děti se proměnily v novináře

Přejít na článek

Díky podpoře společnosti Lidl otevírá Skutečně zdravá škola další ročník grantové výzvy na jedlé školní zahrady

Přejít na článek