Zn. Chci pracovat, ale nemám hlídání

27. 2. 2023

Slaďování rodinného a pracovního života se pomalu začíná stávat přirozenou součástí firemního prostředí. A to i pro společnost Family and Job, která začínala v roce 2015 se dvěma dobrovolníky a dnes zaměstnává 36 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr.

Činností spolku je především poskytování služeb péče o děti v dětské skupině a rekvalifikační kurzy chův. Spolek Family and Job, který provozuje 5 dětských skupin, zaměstnává sice ze 100 % ženy, doposud ale žádné strategie v této oblasti neřešil. Od samého začátku bylo pro společnost zcela přirozené zaměstnávat ženy na zkrácené úvazky, což vycházelo zejména z potřeb maminek skloubit péči o děti se zaměstnáním. V nejužším týmu lidí, který tvoří aktuálně 6 žen, má plný úvazek jen jedna. Za celou dobu fungování se ve vedení firmy narodilo celkem 10 dětí, některé maminky stačily porodit i dvakrát, a to bez delší pracovní pauzy. Nové kolegyně pak nastupují s průměrně necelými dvouleťáky. „Zaměstnávat motivované a loajální ženy na částečné úvazky s flexibilní pracovní dobou a možností homeoffice, je výhra pro obě dvě strany,“ říká zakladatelka spolku Daniela Celerýnová.

Velkou výhodou zaměstnavatele na trhu práce je, že kanceláře Family and Job se nachází v pražském Podolí v suterénu domku se zahradou, kde o patro výš provozuje vlastní dětskou skupinu Little Heroes pro děti od jednoho roku. Maminky tak mají k dispozici místo v coworkingu a postaráno o děti. V tomto domku si tak hrají každý den se svými dětmi takovou hru na schovávanou. Přivedou děti do šatny a v bundě vyběhnou ven, aby jim zamávaly do okna. Pak se potichu vkradou zpět, seběhnou do suterénu, kde mají svá pracovní místa a pracují. Dají si písmenkovou polévku, odpoledne zaklapnou notebooky a vyzvednou si malé hrdiny o patro výš.

„Zpět do práce jsem se rozhodla vrátit ve 20 měsících mého syna, hledala jsem takové prostředí, kde budu moci skloubit péči o něj s kreativní prací,“ prozradila marketingová specialistka Bára. „Možnost pracovat, zatímco o moje dítě bude profesionálně postaráno a ještě mu budu celý den na blízku, mě zcela nadchla.“

„Nikdo takový koncept neplánoval, vznikl zcela spontánně. Na nápad, že bychom tento luxus mohli nabídnout i ostatním, mě přivedla kamarádka, která sem přijela na prázdniny z Ameriky, tam je tento koncept coworkingů pro pracující rodiče zcela běžný,“ doplňuje Daniela Celerýnová.

Spolek se tedy rozhodl najít v Praze takové prostory, které by tento koncept umožnily. Vilka na Malvazinkách, která byla postavena jako fotografický ateliér a poskytuje velkoryse prosluněné místnosti, se pro tento účel jeví jako ideální. Navíc je strategicky umístěna 15 minut chůze z pražského Anděla. Koncept není založen na nárazovém hlídání dětí s možností pronájmu pracovního místa, ale na pravidelné kvalitní péči pro děti již od jednoho roku kvalifikovaným personálem se zázemím pro pracující rodiče. Pokud by se vám každodenní hra na schovávanou s vašimi dětmi líbila, tak aktuálně probíhají zápisy dětí.


Zn. Chci pracovat, ale nemám hlídání. Family and Job. Blogový článek.

Související

Google pomůže malým a středním firmám akcelerovat jejich podnikání na internetu

Přejít na článek