Znovu do života s Domovem svatého Josefa

10. 12. 2018

Domov svatého Josefa se stejně jako v loňském roce zapojil do celosvětového projektu Giving Tuesday.

Cílem jejich online kampaně #ZNOVUdoŽIVOTA bylo získat část prostředků pro zajištění ergoterapie a logopedie pro klienty Domova, kteří se celoživotně potýkají s roztroušenou sklerózou.

A co vůbec je ta roztroušená skleróza? Představte si, že byste nemohli vzít do ruky telefon a podívat se, co je nového na internetu. Představte si, že byste si nedokázali rozsvítit lampičku, zavázat tkaničku nebo jen prostě odehnat otravnou mouchu. O tom všem je roztroušená skleróza – svaly neposlouchají, protože dochází k jejich postupnému ochabování.

V České republice žije přes 20 000 lidí, kteří se denně potýkají s touto nemocí. Některým zabírá léčba. Ta však neléči, pouze potlačuje příznaky. A právě pro klienty v Domově svatého Josefa, kteří bojují s pokročilým stádiem této nemoci, vznikla kampaň #ZNOVUdoŽIVOTA. Jejich cílem je, aby si oni sami mohli přečíst zprávy na internetu, pustit televizi, otevřít okno nebo zavolat svým rodinám.

 

Ergoterapie a logopedie dokáží u mnoha nemocných kompenzovat ztrátu hybnosti. Nedílnou součástí jsou také různé formy alternativní komunikace. Takovou formou může být například ústní myš, s jejíž pomocí dokáží klienti ovládat třeba počítač bez zapojení horních končetin.

#ZNOVUdoŽIVOTA se dostává i Iva, která žije v Domově svatého Josefa již několik let (na snímku nahoře). Její elán a optimismus by jí mohl leckdo závidět, protože ačkoliv ji nemoc připoutala na invalidní vozík, užívá si života naplno. Iva tráví většinu dne na vozíku, který i přes nulovou hybnost je schopna sama ovládat. Ani moderní technologie jí nejsou cizí a denně využívá počítač k oblíbeným aktivitám (ať už poslech hudby, luštění sudoku nebo čtení horkých zpravodajských novinek). Jistě se teď ptáte, jak je tohle vůbec možné? Rozhodně to nejsou kouzla! K ovládání vozíku má Iva speciálně upravený „džojstyk“, který ovládá bradou. A pro práci s počítačem má na brýlích speciální „odrazku“ a druhý snímač na počítači – podle pohybu hlavy se hýbe kurzor. Zní vám to jako nejnovější hi-tech výstřelky z NASA? Ale vůbec ne! Taková zařízení pomáhají jejich klientům v každodenním životě. Díky nim jsou více samostatní a mohou dělat aktivity jako zdraví lidé. I když jejich provedení je trochu alternativní.

 

Dárcovská výzva byla velmi úspěšná. V rámci týdne oslav Giving Tuesday se podařilo naplnit celých 100 % za rekordní čas. Zástupci Domova tímto děkují všem, kteří pomohli a zapojili se. Cení si každé pomoci, která k nim přichází.

Jejich práce tím ale nekončí. I nadále můžete společně podpořit klienty Domova sv. Josefa, protože všichni potřebují pomocnou ruku, všichni by se rádi stali více soběstačnými. A třeba jednou sami skutečně zvládnou odehnat tu otravnou mouchu…

#ZNOVUdoŽIVOTA – pomoc k větší soběstačnosti


Zdroj: Domov svatého Josefa