Ambasadoři globálních cílů v Česku se na Zelený čtvrtek sešli u Poslední večeře

29. 3. 2018

Dnes je Zelený čtvrtek. Tohle je Poslední večeře. Tentokrát pro lepší svět. Symbolicky na Zelený čtvrtek představujeme hlavní vizuál kampaně k druhému ročníku Cen SDGs v Česku.

Známé osobnosti, které v minulém roce na podporu globálních cílů vystoupily v klipu Česko mění svět, tentokrát zasedly ke společnému stolu jako novodobí apoštolové Poslední večeře. Pomáhají tak zviditelnit globální problémy dnešního světa a prestižní soutěž Ceny SDGs, která oceňuje projekty naplňující Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN. Přihlásit projekty, které zlepšují svět, je možné do 6. dubna 2018.

Hlavním motivem vizuálu, který nafotila Pavlína Saudková, je Poslední večeře podle známé nástěnné malby od renesančního umělce Leonarda da Vinci. Zveřejnění fotografie bylo naplánováno symbolicky právě na Zelený čtvrtek, kdy se Kristova poslední večeře připomíná.

Ústřední postavou kompozice je 19letá biochemička Karina Movsesjan, která se umístila v letošním žebříčku talentovaných Čechů Forbes 30 pod 30. Nadějná vědkyně tak znázorňuje generaci mladých lidí, která tvoří více než 2 miliardy současné populace. Generaci, která má sílu i potřebné nástroje vyřešit největší problémy světa. K aktivitě mladých vyzývá ve svém velikonočním poselství také papež František. Ten se již v minulosti obrátil k lidem na celém světě, aby přijali opatření na ochranu našeho „společného domova“ a řešili problémy související se změnou klimatu.

Po levé ruce mladé vědkyně sedí ambasadoři globálních cílů v Česku, kteří v loňském roce vystoupili v klipu Česko mění svět od studia LaceUp: tanečník a podnikatel Yemi A. D., rybář a držitel několika světových rekordů v lovu sladkovodních ryb Jakub Vágner, Miss World 2006 a zakladatelka Nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá, moderátorka a zakladatelka Asante Kenya Lejla Abbasová, herec a režisér Jiří Mádl a ředitelka české a slovenské pobočky společnosti Google Taťána le Moigne. Na druhé straně stolu sedí šéfredaktorka Harper’s Bazaar a zakladatelka Nadačního fondu Be Charity Barbara Nesvadbová, šéfredaktor Forbes Česko Petr Šimůnek, dále fotograf a malíř Jan Saudek, herec a moderátor Lukáš Hejlík, zpěvačka a skladatelka Lenny, a také ekonom Tomáš Sedláček, který k tématu dodává:

„Ježíšovo poselství, na kterém spočívá naše civilizace, nebylo jen duchovní, ale praktické. Dnes jsme ekonomicky i technicky tak vyspělou společností, že můžeme relativně levně reorganizovat a dostát i našim vlastním morální nárokům. To bylo ještě před několika generacemi bláznivým snílkovstím.”

Kampaň se fotila v prostorách kostela Sacre Coeur v Praze. Všichni SDGs ambasadoři jsou oblečeni do udržitelné módy, kterou zajistilo SLOU.cz, organizátoři SLOU Days. Společnost IKEA poskytla na focení nábytek a doplňky vyrobené z materiálů jako je bambus nebo vodní hyacint, které patří k obnovitelným a šetrnějším zdrojům.

Ceny SDGs demonstrují partnerství a spolupráci mezi sektory (tzv. Public Private Partnership). Není třeba zdůrazňovat, že globální cíle jsou velmi ambiciózní. Je to ale právě spolupráce napříč sektory, která nám jich umožní dosáhnout. Máme radost, že tento aspekt ztělesňuje i vizuál Poslední večeře. Osobnosti a organizace napříč obory věnovaly svůj čas a prostředky, aby pomohly upozornit na problémy, které se týkají nás všech. Důraz na spolupráci provází celou kampaň Cen SDGs, které se v loňském roce pro svoji inovativnost staly inspirací mnoha zemím na světě,“ říká zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, Lucie Mádlová.

Druhý ročník nezávislého ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN v Česku uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou a Ministerstvem zahraničních věcí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze, Ministerstva životního prostředí a Národní sítě Global Compact Česká republika. Mezi byznys partnery patří Unilever a Veolia. SDGs máme plně integrovány do naší dlouhodobé strategie udržitelného rozvoje, proto je pro nás podpora Cen přirozenou volbou. Zároveň si uvědomujeme, jak důležité je oceňovat především lokální projekty, které mají pozitivní dopad na rozvoj místní ekonomiky i komunit. V rámci českých Cen SDGs vzniká hezká příležitost propojit tyto konkrétní projekty s jednotlivými SDGs a inspirovat tím k jejich přijetí další,vysvětluje Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu pro střední a východní Evropu skupiny Veolia.

Ceny SDGs 2018 budou inovativním projektům předány na slavnostním galavečeru dne 12. června 2018 celkem v šesti kategoriích: Byznys, Veřejná sféra, Reporting podle SDGs, Cena odborné poroty a Cena České rozvojové agentury. Novinkou letošního ročníku je kategorie pro mladé leadery do 30 let. Do projektu se zapojí také široká veřejnost, která bude mít od 7. května 2018 možnost zvolit nejlepší projekty v kategoriích Byznys a Veřejná sféra.

Nominovat projekt, aktivitu, produkt nebo službu, které naplňují jeden nebo více Cílů udržitelného rozvoje, je možné do 6. dubna 2018 na webových stránkách www.globalnicile.cz.


Oblečení: Nila (značky Kings Of Indigo, Knowledge Cotton, Miss Green ), Eco Fashion Labels (značky Knowledge CottonThought, Freja), CLAF ( značky Odivi, ADVA, Ová), Imrezczeova, Jakoby, Footshop ( Petra Ptáčková x Footshop ), COS

Boty: Nila (značky Angulus, Royal Republiq, Swedish Hasbeens), Bohempia

Doplňky: Benumade

Styling: Cristina Carmen Baron a Simona Luhova (www.slou.cz)

 • Tomáš Sedláček – košile KnowledgeCotton Apparel z Nila, boty Bohempia
 • Lenny – mikina ADVA z CLAF, culottes z Jakoby, boty Swedish Hasbeens z Nila, šperk Ová z CLAF
 • Lukáš Hejlík – bunda FOOTSHOP X PETRA PTÁČKOVÁ, boty Bohempia
 • Jan Saudek – vlastní oblečení, šátek, který drží z Eco Fashion Labels
 • Petr Šimůnek – KnowledgeCotton Apparel z Eco Fashion Labels, boty Bohempia
 • Bára Nesvadbová – overal Freja z Eco Fashion Labels, boty Swedish Hasbeens z Nila
 • Karina Movsesjan – Odivi z CLAF, boty Angulus z Nila, náušnice Benumade
 • Yemi A. D. – vlastní oblečení
 • Jakub Vágner – košile KnowledgeCotton Apparel z Eco Fashion Labels, boty Bohempia
 • Táňa Gregor Kuchařová – komplet od návrhářky Imreczeova, náušnice Benumade
 • Lejla Abasová – šaty i boty z COS
 • Jiří Mádl – tričko a boty z Bohempia, bunda Kings Of Indigo z Nila
 • Taťána le Moigne – šaty Miss Green z Nila, boty Swedish Hasbeens z Nila