Ceny SDGs | Za sedmerem udržitelných trofejí stojí studio Conscious & Craft

4. 6. 2019

Jejich vizí pro letošní ročník bylo ukázat udržitelné materiály budoucnosti. Proto se obrátili na mezinárodní knihovnu inovativních materiálů matériO Prague a našli sedm vzorků, které mohou hrát v příštích letech důležitou roli.

Mezi nimi je například kůže z rostlinných vláken a kokosové vody, recyklovaný textil nebo experimentální surovina z vaječných skořápek. Cílem je inspirovat, ukázat zatím nevyužitý potenciál, a představit možné směry, kterými se produkty budoucnosti mohou vyvíjet.

Studio Conscious & Craft pomáhá firmám s přechodem na udržitelný marketing a nabízí ekologické propagační a dárkové předměty. Mezi jejich klienty patří např. Skanska, Eyelevel nebo Česká spořitelna. Klíčový je pro ně ekodesign, lokální výroba, nebo materiály, které zbytečně nezatěžují životní prostředí.

Sedmero materiálů

Bioplast | Absolutní vítěz

Roční světová výroba plastových hmot se blíží k 300 milionům tun a tato produkce rok od roku průměrně stoupá zhruba o 9 %. V současnosti existuje na 300 druhů bioplastů, které se snaží konvenční plast nahradit a na nových se stále pracuje. Crafting Plastic ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě vyvinuli plast ze škrobu a použitého fritovacího oleje, který se rozloží i v podmínkách domácího kompostu. Nahradit může běžné jednorázové plasty i interiérové a módní doplňky.

Vaječné skořápky | Byznys

Skořápky potravinářský průmysl bere jako odpad, za jehož likvidaci musí dokonce platit, ve skutečnosti jde ale o sofistikovaný materiál. Vědci z Anglie slibují novou technologii výroby plastu z vaječných skořápek, ze kterých by se mělo dát vyrábět leccos – od obalů na jídlo až po stavební materiál. Tento vzorek ale pochází z Čech od studentky Kristiny Zejkanové z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, která ze skořápek vyrábí vlastní kolekci módních doplňků.

Recyklovaný textil | Veřejná sféra

Textilní průmysl je zmítán trendem rychlé módy. Ročně se celosvětově vyrobí více než 100 miliard oděvů, z toho 60 % ještě ten rok skončí na skládce. U nás se vytřídí jen okolo 3 % textilu a většinou se použije jako výplň do autosedaček nebo izolace. Jak ale dokazuje Markéta Šohajová, recyklovaný textil se může povýšit i na krásný materiál, který texturou připomíná mramor a může najít široké uplatnění v interiérech – na podlahy, stropy, nábytek, ale i třeba na boty

Kávová sedlina | Mladý leader

Káva a kávová sedlina je další cenná surovina, které se denně vyhazují tuny. Přitom využití najde ve městech i domácnostech. Vyrobit z ní můžete stejně jako autorka Jana Potiron desky stolů nebo nádobí. Dá se ale použít i místo hnojiva nebo přírodního barviva a v Londýně na olej z kávové sedliny začínají jezdit dokonce některé autobusy.

Veganská kůže | Zahraniční rozvojová spolupráce

Tento 100% přírodní materiál Malai od Zuzany Gambošové připomíná kůži nebo impregnovaný papír. Základními surovinami pro výrobu jsou banánové stonky a přebytečná kokosová voda. Kvašením pak vzniká pevný, ohebný a voděodolný bio materiál, ze kterého se dá vyrobit třeba čalounění, boty nebo kabelky.

Recyklovaný karton | Rovnost mužů a žen

V Česku se použije okolo 25 tisíc tun nápojových kartonů ročně, z toho se vytřídí jen asi 15 %. Co ale někdo považuje za odpad, pro jiného slouží jako stavební materiál. A může z něj postavit třeba rodinný dům. To je případ nápojových kartonů , ze kterých v Čechách ve firmě Flexibau vznikají díky speciální technologii panely plnohodnotně nahrazující OSB a sádrokartonové desky.

Listí | Reporting

Student Šimon Kern z Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem vymyslel materiál ze spadaného listí. Ten používá při výrobě nábytku jako biologicky rozložitelnou alternativu sklolaminátu. Takové výrobky by mohly zároveň pomoci snížit i spotřebu dřeva, které podle některých prognóz bude už kolem roku 2030 chybět.

Speciální ocenění převzala Majken Gilmartin, spoluzakladatelka Global Goals World Cup a ředitelka sportovní organizace Eir Soccer.

Recyklované sklo | Global Goals World Cup

Sklárna v Janštejně začala vyrábět sklo ze střepů, které byly dosud jen odpadem. Denně jich vyhazovali i dvě tuny. Z rozdrceného skla vznikají díky nové technologii unikátní skleněné desky s mramorovým vzhledem. Ty se pak mohou použít třeba jako obklady do koupelny nebo jako designová svítidla. A největší výhoda je, že se takto dá recyklovat donekonečna.


Zdroj: Conscious & Craft

  • Kompletní fotogalerii z galavečera Cen SDGs 2019 najdete zde.
  • Vše o Cenách SDGs 2019 najdete na webových stránkách zde.