Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN

28. 5. 2017

V sobotu 27. května se na slavnostním večeru v pražském Černínském paláci udělily historicky první Ceny SDGs, prestižní ocenění za společenskou odpovědnost a udržitelnost.

Česká republika se stala jednou z prvních zemí na světě, kde se ceny za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN udílí. Do prvního ročníku cen za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs), které společně vyhlásily Úřad vlády, Asociace společenské odpovědnosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Česká rozvojová agentura a OSN Česká republika, se přihlásilo neuvěřitelných 215 projektů. Do výběru se kromě odborné poroty a České rozvojové agentury zapojila také veřejnost, která v elektronickém hlasování podle systému Demokracie 21 mezi vybrané finalisty rozdělila 8 293 hlasů.

V kategorii soukromý sektor veřejnost nejvíce zaujal Český ostrovní dům. Jedná se o projekt týmu talentovaných studentů architektury a stavitelství, kteří na cestě k soběstačnosti staveb spojují pokročilé technologie a šetrnost. V kategorii veřejná sféra zvítězila kampaň Jsem připraven od iniciativy Zachraň jídlo. Ta učí Čechy nevybírat ovoce a zeleninu podle pravítka, ale kupovat a zpracovávat i „křivé“ potraviny a předcházet tak jejich zbytečnému plýtvání.

Cenu odborné poroty získal za projekt Spolu až do konce Nadační fond Avast. Odborná porota ocenila, že projekt ve společnosti otevírá téma, které je v Česku stále spíše tabuizované. Nebojí se nahlas mluvit o umírání, a navíc se podílí na systémových změnách“, dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Česká rozvojová agentura se rozhodla ocenit projekt CLIDATA, jehož realizátorem je Český hydrometeorologický ústav. Aplikace CLIDATA je určena pro zpracování a kontrolu klimatologických dat a je s podporou Světové meteorologické organizace aktuálně využívána ve třiceti zemích světa.

Cenu za nejlepší reporting získala IKEA Česká republika. Mimo jiné za edukativní přínos reportovaných aktivit pro veřejnost, který byl navíc proveden velmi kreativní formou v podobě karetní hry či ilustrovaných antistresových omalovánek pro dospělé.

Na slavnostním večeru v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí exkluzivně vystoupil a jednu z cen předal také profesor Jeffrey Sachs, jeden z nejznámějších ekonomů světa, expert na udržitelný rozvoj a odborný poradce OSN. „České Ceny SDGs jsou skvělou inovací, která nejenže přitáhne pozornost k udržitelnému rozvoji, ale slouží také jako inspirace pro byznys, jednotlivce i veřejnou správu, aby zvýšili své aktivity k dosažení Cílů udržitelného rozvoje. Ceny SDGs jsou iniciativou, která by se rozhodně měla rozšířit do dalších zemí,” dodává k prvnímu ročníku Jeffrey Sachs. Ten v sobotu odpoledne zároveň vystoupil na téma Cíle udržitelného rozvoje: Výzva pro střední Evropu, na veřejné přednášce v posluchárně Právnické fakulty Univerzity Karlovy, které se zúčastnilo více než 500 posluchačů.

 

Ceny SDGs 2017 – výsledky

Cena odborné poroty

 1. Nadační fond Avast – Spolu až do konce
 2. Zachraň jídlo – Jsem připraven
 3. Nadace Dobrý Anděl

Veřejné hlasování – soukromý sektor

 1. Český ostrovní dům
 2. SCIO – Scioškola
 3. IKEA Česká republika – Druhý život nábytku

Veřejné hlasování – veřejná sféra

 1. Zachraň jídlo – Jsem připraven
 2. Nadace Dobrý anděl
 3. H-MAT – Hejného metoda

Reporting podle SDGs

 1. Ikea Česká republika
 2. Plzeňský Prazdroj
 3. ČSOB

Cena České rozvojové agentury

 1. Český hydrometeorologický ústav – Clidata

Slavnostním večerem předání historicky prvních Cen SDGs provázel Yemi A.D. a zúčastnili se ho také české veřejně známé osobnosti, které na podporu globálních cílů v ČR vystoupili v klipu Česko mění svět (ke zhlédnutí zde), který vyrobilo studio LaceUp. Pro vítěze byly připraveny designové ceny z betonu od Gravelli.

Fotogalerie ze slavnostního večera zobrazíte zde. Aftervideo z projektu zde. Celý stream Economia ze slavnostního večera, který začíná rozhovorem Tomáše Sedláčka s Jeffrey Sachsem zobrazíte zde.

Mediálními partnery Cen SDGs byla Economia a Forbes.