Fantastické vítězství českých pošťaček! Dobyly světový fotbalový turnaj na podporu globálních cílů OSN

26. 9. 2019

Zaměstnankyně České pošty s týmem Yellow Ladies v New Yorku vyhrály světové finále unikátního ženského fotbalového turnaje za globální cíle OSN, a staly se tak světovými šampionkami.

První místo a s ním naprosto výjimečný úspěch si odváží hráčky České pošty z finále turnaje za Cíle udržitelného rozvoje OSN. Soutěž se konala ve středu 25. září v New Yorku během týdne zasedání Valného shromáždění OSN. Pošťačky zvítězily mezi ženskými fotbalovými týmy z celého světa. V semifinále na penalty porazily tým uprchlic z Řecka. Ve finále se pak postavily proti týmu žen ze Saudské Arábie. Turnaj pískal Nikolaj Coster-Waldau, herec a ambasador dobré vůle rozvojového programu OSN.

Pošťačkám na sociálních sítích gratuloval ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, i ministr vnitra Jan Hamáček. Ten jejich úspěch označil doslova za pošťácké Nagano”. „Atmosféra turnaje byla naprosto fantastická! Pošťačky hrály neuvěřitelně skvěle a do hry i do celého turnaje šly celým pošťáckým srdcem. Některé z nich měly na nohou kopačky poprvé teprve před půl rokem a za pár měsíců doslova ovládly celý svět. Vedla je navíc obrovská chuť a energie bojovat za správnou věc. Kopaly za lepší Česko a skvěle reprezentovaly naši zemi v rámci akcí, které tento týden probíhají v rámci OSN,” uvedla Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti a vyslankyně dobré vůle Ministerstva zahraničních věcí, která s týmem za organizátory českého kola turnaje letěla.

 

Nikolaj Coster-Waldau a Lucie Mádlová

Do finále soutěže se kvalifikovalo celkem 15 ženských týmů z různých zemí světa – od Kanady přes Indii, Spojených států, Řecka či Dánska. Víc než sportovní výkony se v turnaji hodnotilo nadšení a síla hrát za společensky důležitá témata. Pošťačky si vybraly globální cíl Zdraví a kvalitní život.

Po vítězství v Praze pro nás bylo naprosto nepředstavitelné, že budeme hrát světové finále v New Yorku, a to že jsme vyhrály je skvělé. Splnil se mi velký sen,“ uvedla kapitánka týmu Markéta Pázlerová, která pracuje jako administrátorka pošt v Rakovníku. Na výhru svých zaměstnankyň reagoval generální ředitel České pošty Roman Knap: „Klasik říká, děkuji, to jsem opravdu nečekal. Nejsem klasik, doufal jsem, věřil jsem a sen se stal skutečností. Kdo jiný byl měl turnaj vyhrát, než naše holky. Dámy, velká gratulace, jsem na vás hrdý. A upřímně, jak znám pošťáckou duši, tak jsem to vlastně čekal.”

Zaměstnankyně pošty se do finále soutěže probojovaly z národního kola Global Goals World Cup Prague, unikátního fotbalového turnaje na podporu globálních cílů od OSN, který inspiruje a angažuje ženy z celého světa. V Česku ho letos v květnu vůbec poprvé uspořádala Asociace společenské odpovědnosti, největší iniciativa Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v Česku.

 

Yellow Ladies s Lucií Mádlovou, módní návrhářkou Petrou Ptáčkovou a Yemim A.D.

Každý z týmů bojoval za jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje od OSN (Sustainable Development Goals – SDGs). Česká pošta kopala za Zdraví a kvalitní život (SDG 3). Právě tento cíl je podle průzkumu Asociace společenské odpovědnosti pro Čechy tím nejdůležitějším. Na naplňování SDGs se v roce 2015 shodly všechny členské státy OSN v rámci tzv. Agendy 2030. Společný plán definuje svět v roce 2030 a konkrétní kroky, jak bojovat s ekonomickými, environmentálními a sociálními problémy, se kterými se právě potýká.

Turnaje v New Yorku se zúčastnily i další finalistky z českého kola. Hráčky Ministerstva zahraničních věcí ČR s týmem FK Lvice Černín se umístily na pátém místě. Bojovaly za Mír, spravedlnost a silné instituce (SDG 16). Oba týmy na místě podporoval také Yemi A.D., umělec, choreograf a vyslanec dobré vůle Ministerstva zahraničních věcí.