Global Summit Giving Tuesday: Největší svátek dárcovství se slaví již ve 46 zemích

2. 5. 2018

V Dominikánské republice se konal globální summit Giving Tuesday. Asociace společenské odpovědnosti tento svátek dárcovství v Česku zastřešuje. Na jaké novinky se letos můžete těšit?

Na setkání v Dominikánské republice se sešli zástupci ze všech zemí včetně Česka, ve kterých má Giving Tuesday oficiální zastoupení. Summit uvedl zakladatel Giving Tuesday Henry Timms, který zároveň představil svou novou knihu vycházející z úspěchů Giving Tuesday („New Power: How Power Works in Our Hyperconnected World–and How to Make It Work for You“). Zdůraznil, že Giving Tuesday slouží jako skvělý příklad nové vlny sociálních hnutích: je flexibilní a otevřené, každá země nebo organizace k němu může přistoupit jinak. „Jako zakladatelé jsme se vzdali kontroly. A díky tomu jsme jako hnutí silnější a větší,“ říká Henry Timms.

Růst Giving Tuesday s sebou nese velkou otázku, jak můžeme měřit jeho dopad. Data a technologie tak byly velkým tématem Summitu. Jen v USA se na Giving Tuesday 2017 pomocí online platforem vybralo 301 milionů dolarů a tento svátek je tradičně nejsilnějším dnem na online dárcovských platformách. Vše navíc nasvědčuje tomu, že pokud člověk poprvé daruje na Giving Tuesday, je velká pravděpodobnost, že na dobrou věc daruje zase. Během Summitu byl představen i mezinárodní výzkum o Giving Tuesday od IPSOS, který zahrnoval data z Česka. Díky němu víme, že 56 % lidí, kteří české Giving Tuesday znají, přispělo finančně nebo materiálně na dobrou věc. To je číslo srovnatelné se zeměmi jako je USA, UK nebo Kanada, kde má filantropie mnohem delší tradici.

Další dny Summitu pokračovaly v duchu sdílení best practices napříč zeměmi. Nové země – Portugalsko, Francie, Finsko a Polsko – představují své strategie pro svou první kampaň. Za Česko sdílíme především naše zkušenosti se zapojením celebrit do fundraisingové kampaně a příklady spolupráce mezi soukromým a neziskovým sektorem. Právě zapojení byznysu do Giving Tuesday je jednou z velkých výzev pro lokální hnutí a zatím se daří jen v několika málo zemích.

Závěr setkání je věnován přípravám na Giving Tuesday 2018. Například na Ukrajině se chystá tematická TEDx o dárcovství, v Rusku se na Facebooku a Instagramu budou sdílet osobní příběhy dárcovství a Norsko aktivizuje mladou generaci za pomoci YouTuberů. Inspirováni příběhy ze zahraničí, i v české kampani chystáme tento rok nějaká překvapení…


Autor: Markéta Šetinová