Oslavili jsme Světový den životního prostředí v IKEA ČR

7. 6. 2015

Nově založená Národní síť Global Compact ČR se letos poprvé přidala k oslavě Světového dne životního prostředí.

Seminář hostila společnost IKEA Česká republika, jeden ze zakládajících členů české Národní sítě a signatář základních principů UN Global Compact. Seminář Národní sítě Global Compact ČR nás právě v tento den přivedl k zamyšlení nad dopadem chování jednotlivců a organizací na stav životního prostředí. Na konkrétních globálních iniciativách jsme prezentovali možnosti minimalizace tohoto dopadu a současně poukázali na zajímavé, inovativní, regionální a lokální příklady dobré praxe, které jsou důkazem toho, že změna je možná.

Tři desítky zástupců z řad byznysu (T-Mobile, Kofola, ROSSMANN, O2, IKEA, Mandarin Oriental Hotel Prague, Mattoni, Ergotep, Ingersoll-Rand, Trendpark, SOHO Restaurant&Lounge aj.), ale i zástupců ministerstev (Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí), Úřadu vlády (Rada vlády pro udržitelný rozvoj), neziskového sektoru (AMSP ČR, Nadační fond proti korupci) či akademického sektoru (ČVUT), přivítala úvodním slovem Lucie Mádlová, představitelka Národní sítě Global Compact ČR. Environmentálními principy UN Global Compact provedla Kateřina Kopetzká, kontaktní osoba Národní sítě.

Jak společnost Mattoni snižuje dopad na životní prostředí, v úvodu představila Kristína Simkaničová z Karlovarských minerálních vod (KVM). Účastníci mohli na semináři vůbec poprvé v ČR posedět na lavičkách z PETu. Ty vznikají v rámci výzkumného projektu PET MAT pražské ČVUT, jež iniciovaly a podporují právě KMV. Svou premiéru v zahraničí mají designové a hravě nasvícené lavičky z PETu v rámci prezentace na českém pavilonu EXPO 2015. Vize PET MAT týmu počítá s využitím PETu ve stavebnictví.

Z výzkumu a vývoje jsme plynule přešli do dobré praxe v cestovním ruchu, když se do diskuse zapojil i ředitel inženýringu hotelu Mandarin Oriental Prague, Petr Haškovec. Hovořili jsme o konkrétních opatřeních týkajících se ekologicky šetrného chlazení vzduchu, zavlažování zahrady dešťovou vodou ale i o ochotě hostů luxusního hotelu chovat se odpovědně k životnímu prostředí. Rozvoj elektromobility jako klíč k zlepšení životního prostředí a zároveň k udržitelnému rozvoji vyspělé společnosti diskutoval Radovan Hasala ze společnosti Trendpark, která provozuje největší půjčovnu elektroaut v ČR. Právě elektromobil Tesla letos na jaře vozil zakladatele UN Global Compact při jeho návštěvě u příležitosti vzniku české Národní sítě (více zde). Elektromobilita zaujala nejen mužské osazenstvo semináře, proto jsme se dohodli na uspořádání workshopu ve stylu elektromobility, již brzy se dozvíte více. Společnost ROSSMANN vrací odpovědnost za životní prostředí zpět jednotlivcům a představila v této oblasti řadu zaměstnaneckých aktivit.

Dopoledne zakončila prohlídka udržitelnosti v praxi zázemím obchodního domu IKEA. Přítomní se mimo jiné zapojili do recyklace unikátních kartonových palet, které IKEA, jako první celosvětová společnost, zavedla namísto dřevěných palet do svého logistického a skladového hospodářství. Fascinoval nás tzv. Recovery program, prostřednictvím kterého vrací IKEA zpět do prodeje více než 70 % rozbaleného, poškozeného či reklamovaného zboží.

Celý den se podávaly švédské speciality a k obědu veganské kuličky IKEA.

Fotogalerii z celé akce zobrazíte zde.