Výzkum SDGs v ČR: U české veřejnosti vede Zdraví, Ekonomický růst a Život na souši

18. 7. 2017

Asociace společenské odpovědnosti spolu s agenturou Ipsos provedla výzkum, ve kterém sledovala, jak lidé v ČR vnímají Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN.

Oproti minulému roku se povědomí o SDGs mezi českou populací zvýšilo na 35 %. Lidé považují za nejdůležitější Cíle Zdraví a kvalitní život, Ekonomický růst a Život na souši.

Jsou to téměř dva roky, co všechny členské státy OSN přijaly tzv. Cíle udržitelného rozvoje (SDGs = Sustainable Development Goals). V těchto dnech 44 zemí světa včetně České republiky prezentuje aktuální pokrok v naplňování SDGs na zasedání Politického fóra na vysoké úrovni o udržitelném rozvoji (HLPF), které probíhá v OSN v New Yorku. Během tohoto setkání byla zveřejněna celosvětová studie SDG Index, která posuzuje pokrok jednotlivých zemích s ohledem na dosažení Cílů udržitelného rozvoje.Ze 157 hodnocených zemí je Česko na 5. místě hned za skandinávskými zeměmi. ČR dosáhla indexu 81.9, což je nadprůměr celosvětově i v rámci regionu, kde je průměr 77.7. Studie ocenila posun Česka především v otázce chudoby (SDG 1), zdraví a kvalitního života (SDG 3), přístupu k pitné vodě (SDG 6), ekonomického růstu (SDG 8) a života na souši (SDG 15). Naopak prostor pro zlepšení identifikoval v partnerství mezi sektory (SDG 17) a inovacích (SDG 9).

Česká republika se aktivně staví k implementaci SDGs, gesce pro implementaci je zakotvena na Úřadu vlády. Hlavní platformou pro přenos Cílů udržitelného rozvoje je strategický rámec ČR 2030. Jedná se o dokument, který udává směr rozvoje naší země na příští desetiletí. Jeho naplnění zvýší kvalitu života ve všech regionech a nasměřuje Česko k rozvoji, který je udržitelný po sociální, ekonomické i environmentální stránce.

Výzkum SDGs v ČR: Češi přikládají největší význam Zdraví a kvalitnímu životu, Ekonomickému růstu a Životu na souši

Smyslem výzkumu od agentury Ipsos bylo zjistit názory české populace právě na SDGs a odhalit, které Cíle považuje česká veřejnost za nejdůležitější, včetně toho, jakou by v jejich řešení měla hrát česká vláda, soukromé firmy, nebo jednotlivci. Výzkum navazuje na studii z dubna 2016. Oproti minulému roku se povědomí o SDGs mezi českou populací zvýšilo na 35 %. „Je vidět, že se o udržitelnost zajímají stále více mladí lidé. Oproti roku 2016 významně narostlo povědomí o Cílech i ve věkové skupině mezi 35 a 44 lety, konkrétně z 18 % na 31 %,“ dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. O SDGs slyšeli oproti průměru významně častěji mladí lidé mezi 18 a 24 lety (50 %) spolu s lidmi s vyšším vzděláním (46 %). Mezi hlavní zdroje informací o Cílech patří internet (68 %), 31 % lidí se o SDGs dočetlo v tisku. Celkem 40 % lidí zaznamenalo i komunikaci veřejné správy k tomuto tématu.Češi přikládají největší význam SDG 3 = Zdraví a kvalitní život (42 %), poté SDG 8 = Důstojná práce a ekonomický růst (39 %), a jako třetí SDG 15 = Život na souši (38 %). „Přestože už lidé oceňují aktivity i v ČR, které se věnují těmto tématům, tak zároveň mají vysoká očekávání nadále. Je to logické, pro každého člověka je nejdůležitější zdraví, práce a životní prostředí kolem sebe. Nejvíce by se podle lidí měla do naplňování SDGs zapojit vláda a mezinárodní organizace“, dodává k výsledkům výzkumu Tomáš Macků, Research & Communication Director agentury Ipsos.

Richard Brabec, ministr životního prostředí, výsledky výzkumu komentuje: „Určitě osobně vnímám jako pozitivní trend vzrůstajícího zájmu veřejnosti o udržitelný rozvoj naší společnosti. Zároveň je jasné, že tři roky trvající sucho, se kterým se v České republice potýkáme, reálně stojí za vzrůstem povědomí o zdrojích pitné vody i o tématu klimatické změny. Není pochyb, že téma dostupnosti a kvality vody je aktuální a ještě bude.“

Z hlediska vnímání významu jednotlivých SDGs je v porovnání s rokem 2016 možné nalézt dva rozdíly: posílení významu SDG 6 = Pitná voda a kanalizace narostly o 8 p. b. a SDG 8 = Důstojná práce a ekonomický růst narostly o 6 p. b. Obě tato témata jsou v ČR velmi aktuální – jednak díky nízké úrovni českých mezd, a také v důsledku zavádějících opatření proti suchu, která by měla pomoci chránit vodní zdroje.


O SDGs – Sedmnáct Cílů udržitelného rozvoje bylo přijato v roce 2015 na summitu OSN v New Yorku v rámci Agendy 2030. Ta představuje program rozvoje na následujících 15 let (2015–2030), která vede k vymýcení extrémní chudoby, boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně naší planety. Zaměřují se na nejdůležitější ekonomické, společenské a environmentální výzvy naší doby a jasně definují svět, ve kterém chceme žít. Na jejich formulaci se podílely všechny členské státy OSN, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů. Více informací o SDGs na osn.cz/hlavni-temata/sdgs.

O agentuře Ipsos – Ipsos poskytuje komplexní služby v oblasti průzkumu trhu a veřejného mínění. Spolupracuje s pobočkami sítě Ipsos v 88 zemích světa. Disponuje moderním technickým zázemím pro sběr a zpracování dat a využívá také know-how specializovaných divizí. Je členem organizací ESOMAR, MSPA, SIMAR a řídí se jejich etickými principy a metodickými pravidly. Ipsos je členem Asociace společenské odpovědnosti, UN Global Compact Česká republika a CBCSD. Více na http://www.ipsos.cz/

O výzkumu – Výzkum byl realizován na reprezentativním vzorku dospělé internetové populace ČR ve věku 18 až 65 let (reprezentativní dle regionu, velikosti místa bydliště, pohlaví, věku a vzdělání). Velikost výběrového souboru byla 1000 respondentů, sběr dat probíhal od 13. do 19. 6. 2017. Závěrečnou zprávu s výsledky aktuálního výzkumu naleznete na tomto odkazu. Grafy z výzkumu naleznete ke stažení na tomto odkazu. SDGs jsou uváděny v této zprávě ve zkrácené formě, jejich detailní znění naleznete s více informacemi na tomto odkazu.