Aplikace Záchranka

Aplikace Záchranka, z.ú. je nezisková organizace zabývající se vývojem, implementací a rozvojem softwaru mobilní aplikace Záchranka v České republice.

Aplikace Záchranka představuje revoluci v kontaktování záchranných složek. Jedná se o systém tzv. tísňového volání nové generace, kdy je telefonický hovor na tísňovou linku 155 doplněn o datovou komunikací. Současně organizace podporuje další subjekty vyučující první pomoc. Vytvořila unikátní komunikaci se záchrannými složkami pro neslyšící a nevidomé. V rámci ČR také pomáhá vytvářet veřejně dostupnou síť automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Jak aplikace Záchranka funguje můžete vidět tady.

Mobilní aplikace Záchranka (www.zachranka.app) je oficiální mobilní aplikací Zdravotnické záchranné služby (ZZS), Horské služby a Vodní záchranné služby ČČK v ČR. Systém byl plošně zaveden na území celé ČR v roce 2016 s cílem využít schopností chytrých mobilních telefonů pro efektivnější komunikaci s tísňovou linkou 155. Současně je systém funkční na území Rakouska, Maďarska a v oblastech slovenských hor.

Za sedm let provozu má aplikace v rámci České republiky téměř 2 500 000 uživatelů. Záchranné složky prostřednictvím aplikace přijaly více než 150 000 nouzových volání. Ve stovkách případů pak systém výrazně pomohl při záchraně osob nejen ve volném terénu, ale i v zastavěných oblastech. Nedílnou součástí systému je i mezinárodní databáze AED, ve které najdete defibrilátory na území Česka, Rakouska, Maďarska a slovenských hor. V aplikaci dále najdete např. databázi pohotovostí, pohotovostních lékáren, encyklopedii první pomoci a od roku 2021 také rozšířený modul Horské služby s oficiálními varováními horské služby, elektronickou knihou túr nebo lavinovou předpovědí.

Na jaře roku 2019 byla v aplikaci Záchranka zavedena nová funkcionalita s názvem “Varovná upozornění“ umožňující funkci tzv. reverzní tísňové linky. Příkladem, kdy lze systém varování využít je z např. znečištění pitné vody, požár velkého rozsahu, chemická havárie, nález nevybuchlé munice apod. Systém doplňkových výstrah obyvatelům (SDVO) významně pomohl informovat obyvatele po celé České republice v době koronavirové pandemie. Jednoduché notifikace shrnujících nová vládní nařízení obdrželo více než 1 200 000 uživatelů.

Tým aplikace Záchranka také v roce 2020 představil přelomovou novinku – videopřenosy z místa nehody na dispečink zdravotnické záchranné služby, a to ještě před příjezdem posádky k volajícímu. Jak videopřenosy fungují najdete tady.