Dobré víly pořádají výstavu obrazů namalovaných dětmi z dětských domovů

20. 6. 2020

Pozoruhodná výstava obrazů s titulem „Na co se těším, až karanténa skončí“ je reakcí na problematické životní podmínky obyvatel dětských domovů. Vystavená malířská díla vznikla díky iniciativě žen z organizace Dobré víly dětem. Mají sloužit jako upomínka na nebývalou míru sociálního odloučení, které v období pandemie postihlo děti v ústavní péči.

„Tři slunce. Úsměv pod rouškou. Žebřík do nebe. Těším se do školy. Cesty. Otevřená náruč. Těším se na mého kamaráda…” i tak znějí popisky obrazů, které mají poukázat na fakt, že období letošní karantény bylo náročné i pro dětské domovy. „Chceme veřejnost upozornit na zásadní a dlouhodobý problém ústavní péče, kterým je citová deprivace a izolace dětí v dětských domovech. Jde o problém, který se v době karantény prohloubil, my však víme, že je aktuální a palčivý i dnes,” vysvětluje Tereza Šindlerová z organizace Dobré víly dětem. „Dětem z domovů, které jsme před karanténou pravidelně navštěvovali, jsme v reakci na restrikce spojené s onemocněním COVID-19 darovali výtvarné potřeby,“ doplňuje Angelika Nevěřilová, zakladatelka organizace. Malířská plátna, štětce a barvy tak díky Dobrým vílám dorazily do domovů v Mladé Boleslavi, Krnsku a Novém Strašecí.

Nezisková organizace tímto způsobem reagovala na fakt, že v dětských domovech byly během karantény zakázané návštěvy, omezené byly také vycházky a pobyty dětí doma. Restrikce se týkaly i osobního kontaktu dobrovolníků, kteří do domovů docházejí, aby dětem pomohli s doučováním či jim byli citovou a sociální oporou. Zaměstnanci dětských domovů měli plné ruce práce, aby obstáli i v rolích, které dočasně převzali po učitelích, rodičích a dobrovolnících. „U nás má jeden vychovatel na starosti osm dětí různého věku a z různých škol,“ vysvětluje Saša Krško, ředitel Dětského domova Nové Strašecí. A popisuje nelehkou situaci z doby karantény, kdy vychovatelé vedle svých běžných funkcí museli zastávat i role učitelů.

Pozitivně laděné malířské zadání (které se stalo i titulem putovní výstavy) se u dětí pobývajících v ústavní péči setkalo s pozitivním ohlasem. Díky tomu vznikl soubor autentických obrazů, které zachycují střípky jejich světa. Jejich díla budou od 1. července 2020 k vidění v prostorách Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze. Slavnostní zahájení série výstav se ale uskuteční již ve čtvrtek 25. června v pražském prostoru Custom Culture Club –⁠ Kabelovna Dělnická. „Začínáme v 18.00 hodin. Máme připravený přípitek a drobné občerstvení,“ zve na vernisáž Tereza Šindlerová. Na Nové radnici bude výstava k vidění až do 3. srpna. Následně se obrazy přesunou do pražského divadla Dobeška a poté i do Novoměstské věže na Karlovo náměstí.


Zdroj: Obrazy z izolace. Díla dětí, které prožily období karantény v ústavní péči, promlouvají, Tisková zpráva Dobré víly dětem, z.s.