Jak oslavit Valentýna s ohledem na planetu? Přinášíme 9 tipů.

10. 2. 2021

Ať už Valentýna slavíte, nebo dáváte přednost polibkům pod rozkvetlou třešní, únorový svátek zamilovaných je těžké ignorovat. Srdíčka na nás útočí z vyzdobených výloh zavřených obchodů, z newsletterů oblíbených e-shopů i ze sociálních sítí. Tento komerční svátek je ale skvělá příležitost si s partnerem připomenout, proč se máme rádi, nebo jen tak někomu udělat radost v této zvláštní době během pandemie. Obdarujte vaše blízké nebo rozmazlete sebe s ohledem na planetu.

Tento den může být ten nejromantičtější den v roce, ale Valentýn má špatnou pověst kvůli tlaku na to, abychom kupovali spoustu zbytečností. Je ten obří plyšový medvídek opravdu užitečným a vítaným dárkem? Jak vděčná bude vaše drahá polovička za balónek s héliem ve tvaru srdce? A odkud přesně pochází ten tucet mimosezónních červených růží? Řiďte se těmito 9 udržitelnými tipy.

Vyberte si květiny z místních zdrojů

Květiny, které vídáte v supermarketech, mají za sebou často dlouhou cestu, aby se tam dostaly. Mnoho jich pochází z Afriky, kde je pro jejich pěstování vhodnější podnebí. Výsledkem je, že tyto květiny si s sebou nesou silnou uhlíkovou stopu, nemluvě o nejistotě, kdo je pěstoval, a jaké byly jejich pracovní podmínky. Raději si přečtěte, jak je to s květinami s certifikací Fairtrade. Nebo si zjistěte, jaké květiny se aktuálně pěstují v Česku, místní květinářství jsou skvělou volbou.

Tip A-CSR: Nakupte krásné květiny ze sociálního podniku Aranžérie, který zaměstnává květinářky s epilepsií. Nebo obdarujte živou rostlinou od Haenke.

Nakupujte čokoládu Fairtrade

Nákup s certifikací Fairtrade zaručuje, že farmáři, kteří pěstují kakaové boby pro výrobu vašich sladkých dobrot, dostanou spravedlivou mzdu. Vzhledem k tomu, že Covid-19 ovlivňuje dodavatelské řetězce po celém světě, je důležitější než kdy jindy, abychom podpořili lidi právě na začátku dodavatelských řetězců. Dávejte si pozor také na to, jak recyklovatelné jsou obaly od čokolád či cukrovinek.

Tip A-CSR: výběrová Fair & Bio káva a ručně vyráběná ruby čokoláda ze sociálního podniku čokoládovna Mana.

Podpořte malé podnikatele

Malé podniky mají za sebou díky pandemii opravdu drsný rok. Zkuste je svým nákupem podporovat, kdykoli můžete. V tuto chvíli díky opatřením nemůžeme nakupovat v obchodech fyzicky, ale často je můžete podpořit online. Bonusové body mají ty organizace a firmy, které nabízejí dárkové karty vytištěny na FSC certifikovaném nebo recyklovaném papíře.

Tip A-CSR: Podpořte Loono valentýnským nákupem v jejich charitativním e-shopu.

Darujte dárky se smyslem

Obrovským problémem svátku zamilovaných je neskutečné množství zbytečných věcí, na které hned druhý den zapomenete a zahodíte je. Pokud darujete věcné dárky, zkuste pro tentokrát nakoupit takové, které se dají konzumovat, jako je kvalitní káva nebo udržitelné víno. Nebo dárek svému partnerovi vyrobte – je to skvělá záminka, proč se během karantény naučit novou dovednost!

Tip A-CSR: Udržitelná vína z Vinných sklepů Kutná Hora s ochrannou známkou biodynamického zemědělství DEMETER, což znamená, že ani při pěstování hroznů, ani při výrobě vína nebyla používána chemická aditiva.

Nakupte etické šperky

Přemýšlíte o koupi nějakého blyštivého dárku? Nejdřív si zjistěte, odkud materiály pocházejí – zlato a stříbro se totiž dají snadno recyklovat do něčeho nového. Můžete dokonce vzít starý šperk, který už nenosíte, a nechat jej ve zlatnictví přepracovat v nový klenot. Pokud se díváte na nákup šperku s diamanty, nezapomeňte se podívat na certifikace jejich dodavatelů.

Tip A-CSR: Vyberte třeba charitativní šperk, který vlastnoručně vyrobila zpěvačka Lucie Bílá na podporu organizace Nové háro. Výtěžek z prodeje putuje na výrobu paruk pro onkologicky nemocné děti.

Darujte zážitek (dle vkusu obdarovaného)

Nevíte si rady, co přesně máte koupit? Darujte svým blízkým jedinečnou možnost splnit si vytoužené valentýnské přání ve více než 300 obchodech nákupního centra Westfield Chodov. Využijte jejich Valentýnskou akci, od 7. do 14. února vám k nákupu dárkové karty v hodnotě nad 1 000 Kč načtou navíc kredit v hodnotě 250 Kč. S jejich magickou dárkovou kartou jednoduše zazáříte i u nejnáročnějších partnerů a členů rodiny.

Rozmazlujte blízké udržitelnou kosmetikou

Praktický dárek z kosmetiky vždy potěší. Zamysleli jste se nad tím, jaké mají produkty dopad na životní prostředí a společnost? V rámci udržitelné kosmetiky bychom měli sledovat informace o testování na zvířatech, uhlíkové stopě, spotřebě vody a energie, zdali jsou obaly z recyklovaných či rozložitelných materiálů, nebo zda měli výrobci řádně zaplaceno.

Tip A-CSR: doporučujeme šumivé bomby do koupele Pure Harmony nebo hydratační řadu Love Beauty & Planet Oceans Edition Marine Moisture s obsahem mořských řas a eukalyptových lístků.

Zabalte dárky bez obalu

Je známo, že balicí papír je velkým zdrojem odpadu, fóliový papír nelze recyklovat a třpytky jsou mikroplasty. Zabalte dárek raději do obyčejného papíru, zkuste hnědý recyklovaný papír nebo staré noviny, a poté balíček ozdobte stuhami, které se dají znovu použít. Můžete také vyzkoušet alternativní materiály – šátek nebo látka poslouží jako originální obaly a mohou být také pěkným dárkem navíc.

Tip A-CSR: Jak zabalit dárky bez obalu poradí Odpovědná dílna od M-Ocean.

Nekupujte balónky

Heliové balónky všech tvarů a velikostí jste pravděpodobně viděli na profilech po celém Instagramu, ale tyto rekvizity jsou špatné pro životní prostředí. Když uletí, mohou skončit kdekoli v přírodě, uvíznout na stromě nebo spadnout do řeky, což z nich činí hrozbu pro divokou zvěř kvůli zamotání nebo požití. I když fóliové balónky vyhodíte do odpadu, nemohou se rozložit, takže zůstanou na skládce navždy. Latexové balónky se považují za ekologičtější variantu, protože se rozloží v rozmezí od 6 měsíců do 4 let. Nejlépe uděláte, když se balónkům úplně vyhnete.

Inspiraci pro udržitelný dárek najdete také v našem katalogu udržitelných dárků našich členů. Vybírat můžete praktické dárky, jídlo, kosmetiku, módu či zážitky. Katalog přináší více než 160 nápadů, projděte si jej online na www.udrzitelnedarky.cz.