12 Odpovědná
výroba
a spotřeba

Zajistit udržitelnou spotřebu a výrobu

AKADEMIE SDGs 2021

Akademie SDGs je bezplatný vzdělávací program k Cenám SDGs 2021, který připravila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Impact Hub ČR s cílem zvýšit povědomí o Cílech udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN. Třetí akce z cyklu Akademie SDGs na téma „Jak na udržitelnou výrobu a spotřebu“ se věnovala SDG 12 a proběhla 8. června 2021. Na akci vystoupili experti a odborníci na udržitelnost, více zde.

  • Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti
  • Michaela Franeková, generální ředitelka Unilever ČR a SK
  • Radek Hušek, spoluzakladatel SENS Foods
  • Ján Kondáš, ředitel komunikace Tesco Stores ČR
  • Jan Zeman, majitel Biopekárny Zemanka

Kde najdu více inspirace?

Knihy

Dobrý život ve stínu konzumní společnosti
Tomáš Hajzler | 2021

Je dobrý život, jak ho definoval kdysi Aristoteles, dnes vůbec možný? Odpověď na tuto otázku se pokouší hledat tato kniha.

Slow fashion: Modní revoluce
Glogaza Joanna | 2021

Příběh mladé fashion bloggerky, která popisuje cestu od spotřební, nekvalitní módy k udržitelnému šatníku v duchu slow fashion (kvalitní, etické a udržitelné módy).

Bez obalu
Barbora Tlustá | 2019

První česká kniha o životním stylu zero waste. Přináší praktické návody, jak do života postupně zavádět změny, které pomůžou omezit produkci odpadu, odmítnout zbytečný přebytek, začít žít udržitelně a uvědoměle.

Online publikace

Cirkulární Česko 2040 | Ministerstvo životního prostředí | 2021

Strategický rámec cirkulární ekonomiky České republiky 2040, který reflektuje nezbytnost prosazení principů oběhového hospodářství a zdůrazňuje oběhové hospodářství jako prioritu České republiky. Více zde.

Cirkulární Česko 3 | 2020

Cirkulární ekonomika jako příležitost pro úspěšné inovace českých firem. Pohled do zákulisí osmi firem – mapuje výzvy, kterým čelí, představuje jejich cirkulární řešení a výsledky, jichž s nimi dosáhly. Více zde.

The Circular Economy in Cities and Regions | OECD | 2020

Zpráva představující závěry z průzkumu OECD z 51 měst a regionů o oběhové ekonomice ve městech a regionech. Více zde.

Champions 12.3

Soubor publikací vydaných v pod globální iniciativou Champions 12.3, která celosvětově bojuje s plýtváním potravinami. Více zde.

Inspirace pro děti

Fairtradová škola

Fairtradové školy jsou součástí kampaně Fairtradová města. Ve školách funguje řídicí skupina plánující osvětové a vzdělávací akce. Pro získání titulu musí naplnit pět kritérií: funguje zde řídicí skupina za účelem podpory fair trade a škola jej oficiálně podporuje, ve výuce se věnují globálnímu vzdělávání, škola využívá fairtradové produkty při svých aktivitách, pořádá akce na podporu spravedlivého obchodu pro širší veřejnost a usiluje o jeho medializaci v místních médiích.

více

Svačinová kapsa

Svačinová kapsa od Green smile je dvouvrstvý nepromokavý obal na svačinu, který se zapíná na suchý zip. Díky atestaci vnitřního materiálu pro styk s potravinami jsou kapsy a ubrousky vhodné na všechny druhy potravin. Zabalit si do ní můžete housky, rohlíky, nakrájenou mrkev, jablko, ořechy nebo jakoukoliv svačinu do školy. Vše záleží na velikosti kapsy a vaší představivosti.

více

Oblečení pro nejmenší

EBUU je platforma hlavně pro těhotné ženy, rodiče a jejich děti. Půjčuje, prodává, zpětně odkupuje a poskytuje osobní rady. Jeho posláním je šetřit maminkám čas, peníze a úložné prostory. Přitom se udržitelně starat i o tu nejdůležitější matku – ZEMI. EBUU za rodiče vybírá ty nejdůležitější informace a nejkvalitnější zboží a přebírá si od nich starost, kde ho po ukončení používání uložit nebo prodat.

více

Inspirace ze zahraničí

Costa Rica Insect Company

V současné době využíváme přibližně 50 % obyvatelné půdy pro zemědělství. Živočišný průmysl zároveň patří mezi hlavními přispěvatele růstu emisí CO2. Za pouhých 30 let ale nebude množství dostupné stravy pro světovou populaci dostačující. Posláním společnosti Costa Rica Insect Company je vytvářet udržitelná řešení založená na hmyzu. Společnost produkuje suroviny a přísady pro výrobu potravin s vysokým obsahem bílkovin. Řešení je ekologické, udržitelné a navíc dobře škálovatelné.

více

Whole Surplus

Více než 30 % všech vyrobených potravin na světě skončí v odpadu, zatímco 60 % z nich je stále použitelných. Maloobchod je plný potravinového odpadu, který mimo jiné vede ke ztrátě marže 2 až 5 %. To vše v situaci, kdy každý den 7 % lidí trpí potravinovou chudobou. Turecký projekt Whole Surplus je online tržištěm propojujícím maloobchodníky s potravinami a potravinové banky. Maloobchodníci informují o svých přebytcích, o něž mohou požádat nejbližší potravinové banky a vybrat si z nich, aby je distribuovaly potřebným.

více

Vědci vyvinuli plast, který lze nekonečně recyklovat

Podle vědeckého časopisu Nature Chemistry tým vědců vyvinul typ plastu, který je nekonečně recyklovatelný a představuje tedy tzv. uzavřenou smyčku. Pomůže tak k celosvětovému problému plastového odpadu tím, že dramaticky zlepší globální míru recyklace. V současné době se recykluje přibližně 9 % plastů používaných po celém světě. To znamená, že převážná většina z více než 8,3 miliardy metrických tun plastu, vytvořeného od 50. let 20. století, skončila na skládkách.

více

Inspirace z Česka

Frusack

Sáčky Frusack k opakovanému použití ze světově unikátního kompostovatelného vlákna na bázi kukuřičného škrobu slouží jako alternativa k mikrotenovým sáčkům. Společnost si zakládá na etické a odpovědné výrobě. Výroba v ČR za férových podmínek pro dodavatele a řetězec výroby jsou zcela transparentní.

více

Scuk.cz

Scuk.cz podporuje lokální ekonomiku a dává prostor malým a středním farmářům, kterým poskytuje férové podmínky prodeje. Podporuje lokální zdroje a výrobu s misí udržitelného nakupování bez plýtvání s maximálním ohledem na životní prostředí a welfare zvířat. Projekt je postaven na konceptu sousedských komunit - Nákupních skupin, které vytvářejí hromadné objednávky a tím snižují náklady na dopravu, pohonné hmoty a dopad na životní prostředí.

více

Hello EKO půjčka

Hello EKO půjčka představuje nový finanční produkt od Hello bank!, který má usnadnit a zpřístupnit financování úprav bydlení na více udržitelné. Půjčka nabízí zvýhodněný úrok na různé projekty, na které lze zpětně získat podporu ze státních programů Dešťovka II a Nová zelená úsporám. Bankéři Hello bank! kromě toho zájemcům pomohou s veškerým „papírováním“ spojeným s dotací a poradí i s tím, jak o ni úspěšně zažádat.

více

Soukromý: 8 důvodů, proč žít udržitelnější život

Cirkulární denim, pivo vyrobené z nesnědeného chleba nebo recepty z na první pohled nevzhledného ovoce a zeleniny: jen některé z geniálních nových způsobů výroby a spotřeby.

Přejít na článek

Aktuality na téma SDG12

Masaryčka se připojuje do sítě Lokni. Filtrovaná voda bude na nádraží i v sousední administrativní budově

Přejít na článek

Up-cycled křeslo z papíru – tak vypadá pohodlné posezení ze starých tiskopisů

Přejít na článek

Rostlinná strava se v Česku těší oblibě i mimo Veganuary

Přejít na článek

Co mohou pro lepší svět udělat děti

  • Uspořádejte malou akci s kamarády, na které může každý vyměnit věci, které už nepoužívá.

    1
  • Naučte se správně recyklovat a kompostovat.

    2
  • Darujte oblečení, které je vám už malé.

    3
  • Vybírejte si v obchodě ovoce, které má neobvyklý tvar nebo je přezrálé, a doma z něj připravte smoothie nebo koláč.

    4

Co můžete udělat jako jednotlivec

  • Věci používejte opakovaně, opravujte je, recyklujte a sdílejte.

    1
  • Zkuste jednorázové vypůjčení věcí, které nepotřebujete dlouhodobě.

    2
  • Nenechávejte zbytky.

    3
  • Sbírejte zážitky a přátelé, ne jen věci.

    4
  • Kompostujte, snížíte tím množství skládek.

    5
  • Nakupujte chytře, nepodléhejte marketingovým trikům.

    6
  • Zjistěte si u firem, jejichž výrobky nakupujete, jestli dodržují udržitelné postupy a nepoškozují životní prostředí.

    7
  • Seznamte se s principy zero waste a vyzkoušejte si život bez odpadu.

    8
  • Zbylé nebo přebytečné jídlo darujte potřebným, nevyhazujte jej.

    9
  • Nakupujte v second handech.

    10

Co můžete udělat jako firma

  • Začleňte do své strategie udržitelné praktiky a procesy.

    1
  • S přírodními zdroji nakládejte efektivně.

    2
  • Zabraňte negativním vlivům vašeho podnikání na okolí a přírodu.

    3
  • Předcházejte vzniku odpadů, recyklujte, znovu používejte materiály.

    4
  • Podpořte ostatní firmy, aby přijaly udržitelné postupy do celého procesu výroby.

    5
  • Eliminujte jakákoli potenciální bezpečnostní rizika při práci vašich zaměstnanců.

    6
  • Nepoužívejte lidem i přírodě nebezpečné chemikálie, pesticidy a toxické látky.

    7
  • Přírodní zdroje využívejte v souladu s udržitelností ekosystémů.

    8

Podcíle

Uplatňovat desetiletý rámec programů pro udržitelnou spotřebu a výrobu se zapojením všech států v čele s rozvinutými a s přihlédnutím k rozvoji a schopnostem států rozvojových

Do roku 2030 dosáhnout udržitelného hospodaření s přírodními zdroji a jejich efektivního využívání

Do roku 2030 snížit v přepočtu na hlavu na polovinu globální plýtvání potravinami na maloobchodní a spotřebitelské úrovni a snížit ztráty potravin v celém výrobním a zásobovacím procesu, včetně posklizňových ztrát

Do roku 2020 dosáhnout k životnímu prostředí šetrného nakládání s chemickými látkami a odpady během celého jejich životního cyklu, v souladu s dohodnutými mezinárodními rámci, a výrazně snížit jejich uvolňování do ovzduší, vody a půdy tak, aby se minimalizovaly nepříznivé dopady na lidské zdraví a životní prostředí

Do roku 2030 výrazně snížit produkci odpadů s pomocí prevence, redukce, recyklace a opětovného používání

Podporovat podniky, zejména velké a nadnárodní společnosti, aby přijaly udržitelné postupy a začlenily informace o udržitelnosti do svých pravidelných zpráv

Prosazovat udržitelné postupy v zadávání veřejných zakázek v souladu s národními politikami a prioritami

Do roku 2030 zajistit, aby lidé v celém světě měli relevantní informace a povědomí o udržitelném rozvoji a životním stylu v souladu s přírodou

Podporovat rozvojové země, aby posílily své vědecké a technologické kapacity, a přešly tak k udržitelnějšímu způsobu výroby a spotřeby

Vytvořit a zavést nástroje pro sledování dopadů udržitelného rozvoje na cestovní ruch, který vytváří pracovní místa a podporuje místní kulturu a produkty

Usměrnit neefektivní dotace na fosilní paliva podporující nadbytečnou spotřebu odstraňováním pokřivení trhu v souladu s podmínkami v jednotlivých státech, mimo jiné prostřednictvím daňové restrukturalizace a rušením těchto škodlivých dotací tam, kde existují, aby byl zřejmý jejich dopad na životní prostředí. Je potřeba přitom brát plně v úvahu specifické potřeby a podmínky rozvojových zemí a minimalizovat možné negativní dopady na jejich rozvoj způsobem, který bude chránit chudé a dotčené komunity

zpět na SDGs