Ministerstvo životního prostředí představilo iniciativu #nakupujemeodpovědně

9. 10. 2020

Ministerstvo životního prostředí spouští iniciativu #nakupujemeodpovědně, aby aktivně podpořilo odpovědné nakupování, které propojuje ekonomické, sociální i environmentální aspekty. Snaží se motivovat veřejnost, veřejné i soukromé subjekty ke změně spotřebních návyků a k zamyšlení nad tím, jaké pozadí stojí za produkty a službami, které nakupujeme a následné využíváme.

Doba koronavirové pandemie postavila do cesty udržitelnému rozvoji spoustu překážek. Rapidně se zvýšila spotřeba jednorázových plastů, více než na kvalitu se hledí na kvantitu a nízkou cenu produktů a udržitelné aktivity se ocitly tak trochu na vedlejší koleji. To nejmenší, co v současné době můžeme udělat, abychom nezahlcovali naši planetu, je nakupovat s rozmyslem. Žijeme ve světě dostatku věcí, reklamy a uživatelských hodnocení, že je někdy těžké zjistit, jakou stopu výrobek či služba zanechává. Nesmyslné hromadění věcí a nákup produktů, které zanechávají velkou environmentální stopu, velmi zatěžuje nejen naši planetu, ale každou domácnost, úřad, nebo firmu.

Cílem iniciativy #nakupujemeodpovědně je poskytnout firmám, veřejné správě i jednotlivcům určitý návod, jak se zlepšit v odpovědném nakupování. Odpovědným nakupováním totiž můžeme nejen minimalizovat náš dopad na životní prostředí, ale rovněž podpořit zajímavé projekty, či regionální produkty ze všech koutů naší země. Ekologické chování je totiž i ekonomické.

Zapojení firem, veřejné sféry i jednotlivců

Na webu ČR 2030 jsou k nalezení metodiky, které vám přesně vysvětlí, jakým způsobem můžete zadávat veřejné zakázky a vytvářet strategie odpovědných nákupů. Veřejná sféra může využít metodických listů, které se zaměřují na konkrétní opatření zadávání veřejných zakázek a nákupech státní správy a samosprávy. Najdete zde např. doporučení, jak vyzrát na šetrný provoz budov, výpočetní techniku, používání kancelářského papíru aj.

Firmy se mohou inspirovat metodikou pro veřejnou správu, připojit se do programu EMAS, či navázat užší spolupráci s dodavatelským řetězcem při hledání udržitelnějších opatření. Ukažte svým klientům, že jste společensky odpovědní a preferujete produkty a služby šetrné k životnímu prostředí.

Mezi odpovědně nakupujícími jsou vítáni i jednotlivci! Svůj závazek můžete registrovat zde a svůj odpovědný nákup můžete sdílet na sociálních sítích s #nakupujemeodpovědně. Více informací o iniciativě naleznete zde.


Zdroj: Odpovědné nakupování – ČR 2030 | Závazky. Česká republika 2030 – Udržitelná ČR 2030 [online]. Copyright © [cit. 09.10.2020]. Dostupné ZDE.

Související

Pod pokličku neziskového sektoru nahlíží nový podcast Dobro skladem

Přejít na článek

Budoucnost jídla? Impact Hub spouští nový program pro udržitelnou produkci potravin

Přejít na článek