Nadace O2 pomáhá mít digitální i fyzické zdraví pod kontrolou

Ze světa členů

2. 4. 2024

V neděli 7. dubna si připomínáme Světový den zdraví. A co si pod slovem „zdraví“ představit? Může se jednat samozřejmě o fyzické, v rámci kterého bychom se měli pravidelně hýbat, dodržovat pitný režim nebo si dopřávat dostatečný spánek. Nesmíme ale zapomenout, že i naše mysl může marodit. A to například z důvodu nadměrného a rizikového využívání moderních technologií. Jak je používat zdravě a předcházet tak problémům vám napoví Nadace O2.

Zdraví v online světě

V digitálním prostoru se můžete setkat s velkou řadou nemocí a problémů. A to ať už se jedná o ty fyzické nebo duševní. Patří mezi ně například úzkostné poruchy, závislost na technologiích, negativní vliv sociálních sítí na vnímání vlastního těla a s tím spojené i poruchy příjmu potravy. Nejen proti tomu se snaží Nadace O2 bojovat. A jaké jsou její „zbraně“?

V rámci svých aktivit Nadace O2 provozuje vzdělávací portál O2 Chytrá škola, ve kterém jsou veřejně dostupné užitečné informace k získání povědomí o tom, jak využívat digitální technologie k podpoře svého fyzického i duševního zdraví. Obsah je tvořen odbornými vzdělávacími partnery – nejčastěji spolupracujících neziskových organizací, kterými jsou například E-bezpečí, Replug me nebo Fakescape. Studovat texty, videa, kvízy, metodiky mohou jak učitelé ve školách, tak samotné děti nebo i jejich rodiče.

Tato platforma však otevírá brány i dalším tématům, jako je práce s umělou inteligencí, bezpečnost v online prostoru, kyberšikana, odhalování fake news nebo třeba prohlubování vědomostí o robotice. „Portál O2 Chytrá škola je jednou z našich nejčastějších cest, jak dostáváme potřebné informace o digitální bezpečnosti k pedagogům, dětem i jejich rodičům. Využívají ho denně stovky základních škol, ať už ze své vlastní iniciativy nebo jako součást projektu financovaného grantem, který každoročně pro školy vyhlašujeme,“ říká manažerka Nadace O2 Dominika Herdová.

Pomoc „na sluchátku“

Mladí lidé i dospělí se mohou snadno dostat do tíživé situace a neví si rady, jak z ní ven. Nemají vedle sebe žádnou oporu, na kterou se se svým „problémem“ mohou obrátit. Proto je dalším klíčovým krokem Nadace O2 podpora Linky bezpečí. Na číslo 116 111 se mohou obrátit mladí lidé, kteří se ocitli v tíživé životní situaci a zkrátka potřebují pomoct nebo poradit. Součástí je také i Rodičovská linka a volání na obě platformy je bezplatné. „Už více než 27 let je Nadace O2 generálním partnerem Linky bezpečí. Nejen, že jsme součástí dozorčí rady, ale také finančně přispíváme na chod linky a mzdy pracovníků, kteří sedí denně u telefonů, naslouchají a pomáhají s řešením starostí těm, kteří o to požádají. Tímto způsobem využíváme síly technologií pro dobrou věc,“ komentuje Dominika Herdová.


Zdroj: Nadace O2 pomáhá mít digitální i fyzické zdraví pod kontrolou. Nadace O2. Blogový článek

Související

Staňte se online rytířem! Nová hra Nadace O2 učí bezpečnému chování v digitálním světě

Přejít na článek