Nevšední tipy na udržitelné Vánoce

20. 12. 2023

Jak (trochu netradičně) na udržitelnější Vánoce, co si nenechat ujít, koho poslouchat a koho číst!

Vejce, nebo slepice?

Stejné dilema na každý rok: rostlý, nebo umělý vánoční stromeček? Možná ho budete kupovat na poslední chvíli, tak to ještě promyslete. Aby byla lepší varianta ta plastová, musíte umělý stromek používat alespoň 10 až 15 let. Naopak rostlé stromky mohou být lepší variantou, ale koupené přímo z českých plantáží nebo z prořezávek. Vyhnete se tak stromečku, který cestoval do Česka přes půlku Evropy.

Zabalím ti tajemství

S kuchařkami rodinných receptů se teď roztrhl pytel a vy máte určitě taky doma nějaký ten poklad. Hledáte udržitelný dárek, který vás bude stát jen trochu času? Je to váš vlastní rodinný recept, který by měl od babičky doputovat až do dalších generací. Napsán vlastnoručně na recyklovaném papíru, to je teprve dárek od srdce.

S vyráběním nekončíme

Recept už čeká v obálce, nějaký opravdu ručně vyráběný skvost k němu ale chybí. Máme pro vás jednoduchý tip, na který nepotřebujete lepidlo ani krepák. Pokud máte doma zbytky starých svíček, rozpusťte je a nalejte do nějaké hezké formy, skleničky nebo i skořápky od ořechu. Přidejte skořici nebo kousek citronu a nová svíčka je na světě.

Nestůjte u plotny celý den

Ani Vánoce by neměly být symbolem plýtvání, sestavte si vánoční menu, připravte pečlivý nákupní seznam a dejte si za cíl neplýtvat. Podpořte sociální či místní podniky objednáním vánočky, cukroví nebo večeře. Doma uvařte jen vybranou část oblíbeného jídla.

Obdarovat někoho, koho jste nikdy neviděli

Stačí pár kliknutí a hned je radost a rozzářené úsměvy na světě. Mezi našimi členy je spousta těch, kteří celý rok pomáhají nejpotřebnějším. A teď vám nabízí možnost přiložit ruku k dílu. Například organizace Fandi mámám spustila FandiMat, přes který můžete darovat materiální pomoc samoživitelům nebo seniorům. Dopřát volnočasové aktivity nebo ozdravné pobyty můžete zase prodejcům Nového prostoru. Nocleženku už určitě mnoho z vás kupovalo a věříme, že znáte i Zlatou rybku pro africké rodiny, kterou teď najdete i u nás na e-shopu.

Co o Vánocích číst, na co koukat?

Mia a svět

pohádka

Budoucnost planety v rukách malé objevitelky. Příběh s velmi silným poselstvím od Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové s dechberoucími ilustracemi od Renáty Fučíkové.

All That Breathes

dokument

Krásný dokument All That Breathes, vítěz festivalu Sundance i Cannes a nominant na Oscara. Vypráví o amatérské záchranné stanici ptáků v Indii a hlavně o hranici mezi civilizací a přírodou.

Nemyslete si, že se vám bude jen dařit. Jak selhávat správně?

článek

Na konec roku, zhodnocení uplynulé kariéry a předsevzetí na rok další se hodí pro mnohé uklidňující komentář o tom, že selhávat „správně“ nezvládá téměř nikdo. Před selháními se skrýváme nebo si myslíme, že příště to zkrátka půjde lépe.

Pravidlo žádných pravidel

kniha

V Netflixu neexistují žádná pravidla pro dovolenou, nesnažíte se potěšit šéfa, místo toho mu dáte upřímnou zpětnou vazbu… Původně nevyzkoušené metody vedly během krátké doby k bezkonkurenční rychlosti v odvážných inovacích. Inspirativní byznysová příručka?

The Grand African Greenup

film

Vydejte se společně s keňskou ekologickou aktivistoua Wanjirou Mathai na cestu po Keni, Tanzanii, Madagaskaru, v Ghaně a Senegalu. Nahlédněte pod ruce místním farmářům, kteří usilovně pracují na obnově své půdy a dávají příklad změny tváří v tvář zmírňování dopadů klimatických změn.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Zdroj fotek: www.nakupnadobro.cz, www.databazeknih.cz, www.kinobox.cz