Obliba filtrované vody v Česku roste. Jen za první polovinu roku si uživatelé automatů Lokni natočili téměř 800 000 litrů, čímž ušetřili 40 tun plastu

Ze světa členů

14. 9. 2023

Český startup Lokni, který provozuje síť stanic na filtrovanou vodu do vlastní lahve, má za sebou úspěšnou první polovinu roku. V meziročním srovnání uživatelé vytočili téměř dvojnásobek filtrované vody, tedy bezmála 800 000 litrů. Rozšiřuje se i uživatelská základna celé sítě, kdy počet zákazníků překonal hranici 60 000 a dále se rozrůstá. Využívání filtračních stanic jako alternativy k balené vodě má přímý vliv na úsporu odpadních PET lahví, jen za první polovinu tohoto roku díky síti Lokni došlo k úspoře 40 tun plastu. V rámci nabídky filtrované vody do vlastní lahve roste také zájem o perlivou variantu, která představuje již 40 % celkového objemu vytočených litrů.

Filtrovaná voda se stává oblíbenou součástí pitného režimu Čechů. Potvrzuje to půlroční report startupu Lokni, který se stal průkopníkem ve zpřístupnění kvalitní a zdravé filtrované vody lidem a řešení problému nadbytečných PET lahví. Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni, k tomu uvádí: „Síť našich automatů na filtrovanou vodu zaznamenala v první polovině letošního roku opravdu výrazný nárůst využití. Rozšiřuje se i uživatelská komunita, díky které jsme dokázali ušetřit přes 1,5 milionů PET lahví, což odpovídá téměř čtyřiceti tunám plastového odpadu, a to během pouhých šesti měsíců.”

Startup Lokni vyrostl na českých univerzitách a nejpočetnější uživatelskou základnou jsou tedy jejich studenti. Data půlročních statistik tak například ukazují, že největší zájem o filtrovanou vodu bývá v úterý a ve středu, což jsou dny, kdy se po kampusech studenti pohybují nejčastěji. Největší zájem o doplnění pitného režimu je ráno před devátou hodinou a pak hodinu po poledni. Průměrné množství vody na jedno natočení tvoří už 700 ml a automaty Lokni se tak staly nedílnou součástí pitného režimu studentů.

„Zajímavým trendem je pro nás rostoucí oblíbenost perlivé vody, která aktuálně tvoří 40 % všech vytočených litrů v automatech Lokni. To dokládá, že lidé mají rádi výběr a možnost si dopřát i něco jiného, a to nám zase dává impuls do budoucna přicházet s dalšími možnostmi a vylepšeními,“ uvádí Martin Václavík.

Z reportu Lokni také vyplývá, že si nejvíce vody dopřávají studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na koleji 17. listopadu, a to průměrně přes 17 000 litrů za měsíc. Následují je studenti stavebních a IT fakult. Síť automatů Lokni se z kampusů vysokých škol dále rozšiřuje a nyní si filtrovanou vodu do vlastní lahve mohou vychutnat i studenti Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích a také žáci a studenti Gymnázia a Základní školy Františka Křižíka v Plzni. Aktuálně tak síť čítá téměř 70 automatů v osmi krajích České republiky.

„Obliba naší sítě automatů a rostoucí komunita uživatelů nás motivuje posouvat se stále dál, a proto pracujeme na dalším rozšíření naší sítě. Rádi bychom ještě více zpřístupnili kvalitní a zdravou pitnou vodu i pro uživatele mimo řady studentů,“ komentuje Martin Václavík a potvrzuje, že Lokni plánuje v nejbližší době vstoupit do veřejného prostoru především v exponovaných místech, jako jsou například obecní náměstí, a postupně tak vytvořit důvěryhodnou síť zařízení, kde si mohou lidé natočit kvalitní pitnou vodu zdarma nebo za zlomek ceny balené vody.


Zdroj: Obliba filtrované vody v Česku roste. Jen za první polovinu roku si uživatelé automatů Lokni natočili téměř 800 000 litrů, čímž ušetřili 40 tun plastu. Lokni. Tisková zpráva

Související

Masaryčka se připojuje do sítě Lokni. Filtrovaná voda bude na nádraží i v sousední administrativní budově

Přejít na článek

Voda v potrubí škol ztrácí během prázdnin na kvalitě. Nebezpečné látky se ve stojaté vodě mohou začít uvolňovat už za několik hodin

Přejít na článek

Startup Lokni vloni utržil 10 milionů Kč. Letos se s filtrovanou vodou chystá do veřejného prostoru a představí produkt pro domácnosti

Přejít na článek