Připojte se k Mezinárodnímu dni žen a ukažte, na čem vám záleží

7. 3. 2022

Všech 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN je neskutečně důležitých. Úterý 8. března však bude den, kdy bychom se všichni měli soustředit především na jeden konkrétní cíl, a to na SDG 5 - Rovnost mužů a žen. Tento den se totiž po celém světě slaví jako Mezinárodní den žen.

Zapomeňte ale na rudé karafiáty a oslavy MDŽ v rámci bývalého režimu. Nejedná se o žádný komunistický svátek. Do historie se vepsal již na počátku 20. století s myšlenkou občanské a politické rovnoprávnosti mužů a žen, zavedení volebního práva a zapojení žen do rozhodovacích procesů.

Vnímejte letos společně s námi Mezinárodní den žen jako demonstraci za odstranění diskriminace, lepší pracovní podmínky žen a připomenutí boje za jejich rovnoprávnost. Ušli jsme společně obrovský kus cesty, ale stále máme velký kus cesty před sebou.

Na Mezinárodní den žen se bude po celém světě dít spousta věcí. Asociace společenské odpovědnosti se letos oficiálně připojí k aktivitě Project EVERYONE na podporu rovnosti mužů a ženu.

Iniciativa Project EVERYONE totiž přišla s velmi nápaditým způsobem, jak do Mezinárodního dne žen zapojit úplně všechny. Požádala organizace, influencery, veřejnost i aktivisty, aby věnovali prostor na svých sociálních sítích a ukázali, že není nic důležitějšího, než SDG 5 tím, že zakryjí něco, na čem jim záleží a co je pro ně důležité.

V úterý 8. března tak sociální sítě doslova zaplaví příspěvky o tom, co je potřeba udělat, abychom dosáhli genderové rovnosti. Příspěvky můžete sdílet nebo vytvořit své vlastní. Tato jednoduchá aktivita může fungovat pro všechny, a kreativitě se meze nekladou!

Ve webové aplikaci si jednoduše připnete sticker ke své fotce a můžete rovnou sdílet. Pokud si však chcete vytvořit svůj vlastní, na barevný lepící papírek jednoduše napište, co uděláte vy pro dosažení rovnosti pohlaví a nalepte ho na něco, co má pro vás velký význam. Ať už je to kniha, fotografie na instagramu, místo, osoba či váš domácí mazlíček. Fotku následně sdílejte s hashtagem #FiveComesFirst a sledujte, jak se zapojují i ostatní.

Do akce se zapojí také ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová, kterou ke spolupráci zástupci Project EVERYONE oslovili. „S radostí jsem řekla ano. Jedná se sice o symbolickou akci, která má však světu ukázat, že nejen na Mezinárodní den žen všichni společně bojujeme za stejnou odměnu, stejná práva nebo konec násilí,“ dodává Lucie Mádlová. Zapojte se také. Využijte sady aktivit, které můžete jednoduše sdílet a vést ostatní k boji za rovnoprávnost. Na stránkách Asociace společenské odpovědnosti ZDE najdete více informací k SDG 5, inspiraci z Česka i ze zahraničí, tipy, co můžete udělat pro dosažení genderové rovnosti a jak posílit postavení žen a dívek ve společnosti.

Jak můžeme pozorovat poslední dny, bezpečnostní situace na Ukrajině se po zahájení vojenské ofenzívy Ruské federace dne 24. února 2022 rychle zhoršila. Intenzivní vojenská eskalace má za následek ztráty na životech, zranění a masový pohyb civilního obyvatelstva po celé zemi i do sousedních zemí, stejně jako zničení a vážné poškození civilní infrastruktury a obytných domů.

Ženy a dívky, které jsou náchylné k různým formám násilí založeného na pohlaví, zejména sexuálnímu vykořisťování a zneužívání, budou ještě více ohroženy, zejména sexuálním násilím souvisejícím s konflikty. Celá populace čelí omezeným nebo narušeným službám, přičemž voda, topení, dodávky elektřiny a také doprava a telekomunikace jsou vážně postiženy. Zdravotnické služby se také rychle zhoršily kvůli nedostatku zdravotnického materiálu i personálu. Přístup k pohotovostním lékařským službám, včetně služeb reprodukčního zdraví, je kvůli nejistotě ještě obtížnější. Narušení základních služeb, stejně jako zničená infrastruktura a ekonomické ztráty, nejen zhoršují již existující humanitární situaci, ale také generují kritické nové humanitární potřeby, které je třeba urychleně řešit.


Zdroj: International Women’s Day. Project EVERYONE. Tisková zpráva, 22. 2. 2022.

Související

Zájem o účast v Academy for Women Entrepreneurs předčil očekávání

Přejít na článek

Fotbalový turnaj Global Goals World Cup Prague se přesouvá na rok 2021

Přejít na článek