Společnost Diageo přichází s první 100% bezplastovou papírovou lahví na lihoviny

24. 7. 2020

Počátkem roku 2021 se skotská značka Johnnie Walker chystá přijít na trh s novou lahví na whiskey, která bude vyrobena z dřevní buničiny a 100% bez plastu.

Lihový gigant Diageo – mateřská společnost Johnnie Walker, Smirnoff a Guiness – oznámil vyvinutí vůbec první papírové lahve na lihoviny na světě, vyrobené výhradně z udržitelně získaného dřeva. Tato inovace je výsledkem nového partnerství společnosti Diageo s Pilot Lite, jejichž cílem je etablování nové udržitelné společnosti Pulpex Limited. Ta se bude speciálně zabývat obalovými technologiemi.

Pro zajištění využitelnosti nové obalové technologie napříč spektrem různých produktů založila Pulpex Limited partnerské konsorcium předních nekonkurenčních společností Unilever a PepsiCo. Další partneři by měli být ohlášeni během letošního roku. Partneři konsorcia očekávají, že v roce 2021 uvedou na trh vlastní značkové papírové lahve, založené na designu a technologii Pulpex Limited.

Co se týče konkurence, obalový průmysl pracuje na vývoji funkčních papírových obalů již celá léta. V červnu 2013 dánský inovativný výrobce obalů ecoXpac vyrobil první prototyp lahve z lisovaného vlákna na bázi recyklovaného papíru. Později se projekt vyvinul ve spolupráci několika předních světových hráčů v oblasti technologií. Vyvrcholení nastalo koncem roku 2016, kdy Carlsberg Group odhalila první fyzický prototyp své lahve Green Fiber Bottle. V roce 2019 se ecoXpac vyvinul v Paboco – komunitu pro papírové lahve – složenou ze společností Absolut, Coca-Cola a L`Oréal, které pokračují ve vývoji nové technologie.

Nyní však společnost Pulpex Limited prohlašuje, že je připravena uvést na trh produkt, který nazývá prvotřídní škálovatelnou lahví na bázi papíru, navrženou a vyvinutou tak, aby byla recyklovatelná a 100% bez plastu. Podle organizace The Drinks Business, zatímco designy firem Paboco i Pulpex jsou vyrobeny z udržitelně získaných dřevěných vláken, prototypy Carlsberg Group mají vnitřní bariéru – jeden tenký recyklovaný PET polymerový film a jeden PEF polymerový film založený na bio bázi – ta umožňuje udržet pivo bezpečně v lahvi. Naproti tomu lahev od Diageo disponuje speciální vrstvou postřiku, namísto plastového filmu, což podle společnosti přináší “první bezplastovou lahev na světě”.

Partnerství Pulpex Limited pomůže společnostem Diageo, PepsiCo a Unilever splnit jejich závazky, aby do roku 2025 radikálně změnily své obaly.


Zdroj: Diageo Announces World’s First 100% Plastic-Free, Paper-Based Spirits Bottle. Sustainable Brands [online]. Copyright ©2007 [cit. 24.07.2020]. Dostupné ZDE.

Související

GreeenTech na EXPO Dubai ukáže revoluční pěstební systém: Čerstvé plodiny kdekoliv – bez ohledu na klima

Přejít na článek

Budoucnost se stává současností: Avatar od XLAB jako recepční nebo průvodce galerií

Přejít na článek

Vodafone pomáhá šetřit planetu. Zjednodušuje pořízení eSIM a nové podoby se dočkají i klasické SIM karty

Přejít na článek