Tisíce lidí fandily na Václavském náměstí hře, která mění svět

30. 5. 2019

Ve středu 29. května se na Václavském náměstí v Praze konal první ročník fotbalového turnaje žen, které kopaly za globální cíle. Pod hlavičkou pořádající Asociace společenské odpovědnosti se v turnaji za Cíle udržitelného rozvoje OSN utkalo 18 týmů.

Tisíce lidí přišly podpořit a povzbudit na 150 hráček, které se spolu ve středu odpoledne utkaly ve hře za lepší svět. Přímo v centru Prahy na Václavském náměstí vyrostla pro Global Goals World Cup Prague kompletní fotbalová aréna. Turnaj vznikl v Dánsku a postupně se rozšířil do celého světa – do Česka ho přivedla Asociace společenské odpovědnosti. Více než sportovní talent se v něm počítá nadšení a ochota hrát za společensky důležitá témata.

Ženy se utkaly za lepší vzdělání, za zdraví a kvalitní život, nebo za méně nerovností. Přestože většina z nich nazula kopačky poprvé v životě a vykročila ze své komfortní zóny, všechny ukázaly obrovské odhodlání. Odhodlání a sílu žen, které se i přes rivalitu v jeden den dokázaly spojit a bojovat s cílem měnit svět k lepšímu,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Kromě vstřelených branek se v tomto turnaji oceňují i fanoušci jednotlivých týmů, nápaditost kostýmů hráček nebo aktivita, s jakou hráčky podporovaly vybraný Cíl udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals = SDGs). Tato všechna kritéria hodnotila odborná porota v čele s předsedou Yemim A.D., kreativním producentem a SDG ambasadorem. „Hráčky dokázaly strhnout pozornost všech diváků i nás, poroty. Některé týmy dokonce natrénovaly různé tanečky nebo pokřiky, pokaždé originální a jedinečné, navíc ta jejich radost a zapálení, to se prostě jen tak nevidí, byl jsem naprosto nadšený“ uvedl Yemi A.D.

Šampionkami prvního Global Goals World Cup Prague se staly hráčky České pošty s týmem Yellow Ladies. Cenou za nejlepší aktivity k vybranému cíli ocenila porota tým Kopačky z Plzeňského Prazdroje. Ocenění pro nejlepší styl převzaly hráčky týmu PoweRED společnosti Vodafone. Cenu za práci s publikem obdrželi Better World Starts at Home ze společnosti IKEA. Speciální ocenění za udržitelný kostým si odnesly hráčky týmu The Same z Nadačního fondu Veroniky Kašákové – jejich kraťasy byly ušité z lichých ponožek. Unikátní trofeje pro vítězky byly pro tento turnaj speciálně vyrobeny z kostiček Lego.

Partnery Global Goals World Cup Prague byly Dánské velvyslanectví v Česku, Magistrát hl. m. Prahy, IKEA Česká republika a Junák – český skaut.

Celou fotogalerii z Global Goals World Cup Prague naleznete zde.

Podrobné informace o turnaji najdete zde.

 

Související

Jak přivést vodu do pouště, jak bojovat s duševním onemocněním, co s přečtenými knihami: Česko zná nejlepší udržitelné projekty pro rok 2022

Přejít na článek

Hello bank! letos opět daruje více než milion korun projektům z Cen SDGs

Přejít na článek