Tisíce lidí fandily na Václavském náměstí hře, která mění svět

30. 5. 2019

Ve středu 29. května se na Václavském náměstí v Praze konal první ročník fotbalového turnaje žen, které kopaly za globální cíle. Pod hlavičkou pořádající Asociace společenské odpovědnosti se v turnaji za Cíle udržitelného rozvoje OSN utkalo 18 týmů.

Tisíce lidí přišly podpořit a povzbudit na 150 hráček, které se spolu ve středu odpoledne utkaly ve hře za lepší svět. Přímo v centru Prahy na Václavském náměstí vyrostla pro Global Goals World Cup Prague kompletní fotbalová aréna. Turnaj vznikl v Dánsku a postupně se rozšířil do celého světa – do Česka ho přivedla Asociace společenské odpovědnosti. Více než sportovní talent se v něm počítá nadšení a ochota hrát za společensky důležitá témata.

Ženy se utkaly za lepší vzdělání, za zdraví a kvalitní život, nebo za méně nerovností. Přestože většina z nich nazula kopačky poprvé v životě a vykročila ze své komfortní zóny, všechny ukázaly obrovské odhodlání. Odhodlání a sílu žen, které se i přes rivalitu v jeden den dokázaly spojit a bojovat s cílem měnit svět k lepšímu,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Kromě vstřelených branek se v tomto turnaji oceňují i fanoušci jednotlivých týmů, nápaditost kostýmů hráček nebo aktivita, s jakou hráčky podporovaly vybraný Cíl udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals = SDGs). Tato všechna kritéria hodnotila odborná porota v čele s předsedou Yemim A.D., kreativním producentem a SDG ambasadorem. „Hráčky dokázaly strhnout pozornost všech diváků i nás, poroty. Některé týmy dokonce natrénovaly různé tanečky nebo pokřiky, pokaždé originální a jedinečné, navíc ta jejich radost a zapálení, to se prostě jen tak nevidí, byl jsem naprosto nadšený“ uvedl Yemi A.D.

Šampionkami prvního Global Goals World Cup Prague se staly hráčky České pošty s týmem Yellow Ladies. Cenou za nejlepší aktivity k vybranému cíli ocenila porota tým Kopačky z Plzeňského Prazdroje. Ocenění pro nejlepší styl převzaly hráčky týmu PoweRED společnosti Vodafone. Cenu za práci s publikem obdrželi Better World Starts at Home ze společnosti IKEA. Speciální ocenění za udržitelný kostým si odnesly hráčky týmu The Same z Nadačního fondu Veroniky Kašákové – jejich kraťasy byly ušité z lichých ponožek. Unikátní trofeje pro vítězky byly pro tento turnaj speciálně vyrobeny z kostiček Lego.

Partnery Global Goals World Cup Prague byly Dánské velvyslanectví v Česku, Magistrát hl. m. Prahy, IKEA Česká republika a Junák – český skaut.

Celou fotogalerii z Global Goals World Cup Prague naleznete zde.

Podrobné informace o turnaji najdete zde.

 

Související

Přihlášky do prestižního ocenění v udržitelnosti. Ceny SDGs letos přináší zásadní novinky

Přejít na článek

SDGs Beach Volleyball Cup 2021 odehrajeme přesně za měsíc! Tohle jsou soutěžní týmy ve hře za lepší svět

Přejít na článek

Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2018 byl hostem dánský ministr financí a ambasadoři zasedli k pomyslné Poslední večeři

Přejít na článek