1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022

7. 3. 2023

Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na „pěkné“ 21. místo v EU, třeba za Bulharsko či Slovensko.

Stagnace poklesu rozdílu nevěstí nic dobrého. Do roku 2021 se rozdíl v odměňování snižoval, i když pomaleji, než by bylo žádoucí zapojení žen na trhu práce. V uplynulých dvou letech se do snižování rozdílů pozitivně projevilo několik faktorů, zejména mimořádné odměny ve zdravotnictví, které ovšem reflektovaly mimořádné zatížení spojené s pandemií COVID-19, podpora růstu odměňování ve školství, což jsou odvětví, kde jsou významně zastoupeny ženy.

Pokud ale ženy musely i v roce 2022 pracovat o dva měsíce déle, aby v příjmech dohnaly muže za předchozí rok, je to více než impuls být více vidět a slyšet. „Snažíme se ženám ukázat, že bez vlastního aktivního zapojení nemohou počítat s tím, že se situace sama zlepší. Mluvení bohužel nestačí, je potřeba se spojit, vzájemně se podpořit a tlačit na realizaci systémových změn a myslím, že nám v tom rádi pomohou i muži”, komentuje Lenka Šťastná, prezidentka Business & Professional Women CR.

Pomoci také může rychlá implementace směrnice EU o transparentnosti odměňování, která byla schválena v prosinci minulého roku a realizace vládního Akčního plánu rovného odměňování žen a mužů 2023–2026.

Co se děje v ČR, aby došlo ke změně?

Jednou z nevládních aktivit, která se tématu dlouhodobě věnuje, je Equal Pay Day. Letos se kampaň za rovné odměňování koná už po čtrnácté a ve dnech 31. 3. až 2. 4. 2023 ji doprovodí třídenní event v Praze. Konference ponese podtitul „Být vidět a slyšet“.

Equal Pay Day kombinuje formát konference, která je výjimečná tím, že na podium přivádí zejména ženy, často neznámé, byť profesně excelentní. Cílem je vyvracet etablovaný názor, že nemáme dostatek role model žen, které dokáží identifikovat problémy primárně dopadající na ženy jako skupinu, ale současně se negativně odráží do celé společnosti.

Letos vystoupí desítky inspirativních žen a mužů z ČR i zahraničí, například:

 • Elke Miltrup-Altunok, Senior Vice President Human Resources Mondelēz International
 • Silke Muenster, Chief Diversity Officer at Philip Morris International
 • Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelez International
 • Michaela Chaloupková, členka představenstva Skupiny ČEZ
 • Kamila Makhmoud, CFO & Member of the Management Board v Raiffeisenbank
 • Andrea Gontkovičová, Managing Director CZ, SK and HU at Philip Morris International
 • Flavia Gomez Aragao, Global VP International Logistics at AB Inbev
 • Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
 • Matej Šemšej, HR ředitele TV Nova
 • Daniela Hlaváčková, marketingová ředitelka pro střední Evropu ve společnosti Mars
 • Iva Welker, Managing Director VMLY&R

Takto velkou a významnou akci by nebylo možné uspořádat bez podpory partnerů, kteří projednávané problematice rozumí. Generálním partnerem letošního ročníku je společnost Mondelēz International. „Cesta k nápravě je uvědomit si rozdíly a poukázat na nespravedlnost. Férové odměňování pomůže zapojit všechny do pracovního procesu a tak vytvoří nejvíce hodnot ať už pro firmy, tak pro nás pro všechny ve formě inovativních výrobků a lepších služeb,“ uvedla Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelēz International v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Teorie je důležitá, ovšem praxe k nezaplacení. Sedmdesát vybraných témat spojených s byznysem, kariérou, rozvojem osobnosti i work life balance nabídne 70 ženských osobností v rolích mentorek v sobotu 1. dubna 2023 naživo v Praze a dalších 20 témat v online prostoru v neděli 2. dubna. Oba mentoringové dny se ponesou v duchu ženské podpory, profesionality a témat, otevírající potenciál i systémové problémy, o kterých se málo hovoří. Speed mentoring je extrémně účinná metoda, která propojuje osobnosti všech oborů, věku a délky zkušeností, dodává ženám odvahu měnit svou kariéru, dosahovat stanovených cílů a najít si cenné kontakty pro svůj budoucí rozvoj. Za 13 let projektu již takto mentorky předaly zkušenosti více než 18 tisícům žen.

Vstupenky jsou již v prodeji a registrace ke kulatým stolům budou spuštěny 8. 3., symbolicky na Mezinárodní den žen.

Equal pay day

Český projekt Equal Pay Day je součástí celosvětové kampaně Equal Pay Day. V České republice organizuje Equal Pay Day veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s., která aktivně vytváří platformu pro diskusi aktuálních témat odborným pohledem žen. BPWCR tímto projektem již od roku 2010 společně přispívá k plnění Cílů udržitelného rozvoje i lokálních CSR cílů, které si společnosti nyní vytyčili pro svůj ESG reporting.


Zdroj: 1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022. BPWCR. Tisková zpráva

Související

DEI Forum 2023: Jedinečná konference přinášející nejnovější trendy v oblasti DEI v lokálním kontextu

Přejít na článek

Celosvětová kampaň #EmbraceEquity rezonuje v Česku díky OPIM a platformě D&I Shapers

Přejít na článek