#58 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

13. 3. 2024

Jak na dvojí materialitu, proč překážíme vlkům, kde se rozhoduje o ženách a nad čím teď máme nadhled?

Z Česka

A na co vlastně máme vliv?

Rychleji, či pomaleji, povinný ESG reporting se blíží a termín dvojí materialita by neměl uniknout nikomu, ani korporátům, ani malým podnikům. Jde o efektivní nástroj, který umožňuje udržet reportování v rozumném a relevantním rozsahu. Co to v praxi obnáší a kolik času je třeba věnovat posouzení dvojí materiality?

Rodiče, co je nového?

Podzimní novela zákoníku práce přinesla velké změny v zákonech pro rodiče, a pro mnohé nebylo snadné se v nich vyznat. Aperio proto vydává Průvodce zákony pro rodičena rok 2024. Hlavně upozorňuje na to, že od letoška už vyplacení odstupného nepřekáží výplatě podpory v nezaměstnanosti nebo že se mění možnost uplatnit si školkovné.

Kdo brání návratu vlků? Člověk

Vlci se začali v posledních letech vracet do české krajiny. Zásadními limity pro jejich další rozmnožení a rozšíření je ale případná netolerance ze strany člověka, hlavně riziko pytláctví. A také poměrně hustá síť migračních bariér, která zvířatům komplikuje přesuny do dalších vhodných a dosud volných oblastí.


Ze světa

Vodovky nebo temperky?

Konvenční metody barvení textilií spotřebují nezměrné množství vody a toxické chemikálie. Jeden kilogram látky obarvené běžnou cestou může vyžadovat až 150 litrů vody. Ve Velké Británii vzniká revoluční řešení – využití sekvenování DNA k replikaci barev do udržitelných pigmentů.

Debatujme

V New Yorku probíhá zasedání Komise OSN pro postavení žen, členskou české delegace je i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Hlavním tématem je ochrana žen před chudobou,” napsala. Podle Antónia Guterrese je to letos poprvé, co ženy v rozhodovacích orgánech OSN tvoří polovinu zástupců a zástupkyň.

A máme nadhled

Na začátku března vyrazila do vesmíru nová družice MethaneSat, která bude měřit globální emise metanu. Poskytne první téměř komplexní přehled o únicích skleníkového plynu a zaměří se především na metan unikající z ropných a plynových polí, třeba jako nedávno v Kazachstánu.


Krátce

💡3-2-1 dílna otevřela přihlášky do akcelerátoru pro inovátory s chutí řešit společenské problémy, podnikavé duše, které láká finanční udržitelnost a vícezdrojové financování i lidi z nezisku.

💡Evropská rada a Parlament se předběžně dohodly na zákazu vstupu produktů, které vznikly nucenou prací, na evropský trh.

💡Masaryčka se připojuje do sítě Lokni. Filtrovaná voda bude na nádraží i v sousední administrativní budově.

💡V pořadí čtyřiadvacátý titul EY Podnikatel roku získal podnikatel Sotirios Zavalianis s firmou AKESO holding. EY Společensky prospěšným podnikatelem roku 2023 se stal Ondřej Širočka s REkrabičkou | REkelímkem.


Kalendář akcí

14. 3. 2024 První kurz Společenská odpovědnost a udržitelnost organizací| MENDELU

4. 4. 2024 Jak uspořádat materiální sbírku? | ADRA


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Myslíte si, že aktivismus na sociálních sítích je jen salónní pozéřina? O opaku vás v podcastu Podhoubí přesvědčí Rozárie Haškovcová, která sítě využívá i jako diskusní fórum a platformu pro vyjednávání identit. Jaké to je být greenfluencerka? A jak se nezbláznit?

NA FILMOVÝ VEČER

Jak otrávená příroda a hlas farmáře, který nikdo neslyší, dokáže pomoci ke zdraví statisíců lidí? Každodenní příběhy ztělesňuje film Dark Waters. Vypráví o cestě právníka, který volání o pomoc vyslyšel a ve strhujícím filmu odhaluje skutečné celosvětové tajemství.

Související

DPD reaguje na rušení poboček pošt a nasazuje nové samoobslužné boxy ve stejných lokalitách po celém Česku

Přejít na článek

Hello bank! letos opět daruje více než milion korun projektům z Cen SDGs

Přejít na článek