Newsletter
#64 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
24. 4. 2024
Jak vidíme SDGs, čím klimatu pomáhají krávy nebo hmyz a jak vypadají kanceláře, nebo spíš péče o zaměstnance, budoucnosti.
Z Česka
Jednáme obnovitelně
Elektřina z obnovitelných zdrojů zažívá v Evropě boom, loni měla na celkové výrobě rekordní podíl 43 % – díky novým zdrojům, nadprůměrným srážkám nebo silným větrům. V Česku zůstal potenciál produkce na řekách bez výrazné změny, stejně jako u fotovoltaiky. Lehce se ale zvýšil potenciál výroby u větrných elektráren, a to o jednotky procent.
Kde se Češi chtějí rozvíjet?
Kvalitní vzdělávání, podpora kritického myšlení nebo komunikačních a kreativních dovedností a také zvídavosti. To je teď pro Čechy prioritou, alespoň co se týká Cílů udržitelného rozvoje OSN. Pro mladé do 29 let je to dokonce nejdůležitější oblast rozvoje české společnosti. Ukázal to nejnovější průzkum od Ipsosu.
Šest. Příroda jich ale potřebuje víc
Ornitologové připravují šestý ptačí park – Rzy ve východních Čechách, jednu z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v regionu. Jeho jádrem jsou mokřiny a dno původního rybníka, zahlédnete zde obojživelníky, hmyz i ptáky. Česká společnost ornitologická chce postupně pozemky odkoupit, zachovat a zabránit vysychání.
Ze světa
Naděje pro lesy trpící klimatickou změnou
Vědci z Vermontské univerzity popsali proces, kdy studený vzduch z vyšších poloh hor stéká po svazích do údolí, kde je pak chladněji než na vrcholcích. Zachování takových lokalit by poskytlo rostlinným i zvířecím druhům dostatek času, aby se přizpůsobily změně klimatu migrací nebo převzetím vlastností pro přežití v teplejším světě.
Kanceláře budoucnosti
Jeden zaměstnavatel používá esenciální oleje a bojuje tak proti stresu zaměstnanců, jiný upravuje akustiku pracoviště a hledá dokonalou rovnováhu mezi tichem a ruchem, další hodnotí vliv barev na produktivitu. To všechno na doporučení designérů, kterým se po pandemii a boomu home office otevírá nová a velmi lukrativní oblast jejich práce.
Jak se vyhnout metanu
Dánsko bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 %. Farmáři toto prosazují před uhlíkovou daní, krmné příměsy zastavují fermentační proces v žaludku krav a tím zabraňují produkci metanu. Splňují ale normy na ochranu zvířat?
Krátce
💡Čtvrtek 18. dubna patřil českému Overshoot Day. Dni, kdy Češi vyčerpali veškeré přírodní zdroje, které je Země schopna za rok obnovit. Ten globální nás čeká 25. července.
💡Druhý ročník cen Zlatá vážka startuje. Hledá opět nejlepší příběhy sociálního podnikání.
💡Treska, losos, tuňák, krevety. Jak může jídelníček pomoci životnímu prostředí? O tom, proč se většina čerstvě vylovených lokálních ryb vyváží a zákazníci v supermarketech raději hledají mořské plody dovezené, píše The Guardian.
💡Propojit mladé uprchlíky z Ukrajiny s takovými pracovními příležitostmi, které jim umožní pokračovat ve vzdělávání a rozvíjet své praktické dovednosti. To je cíl nové iniciativy Cesta.
Kalendář akcí
26. 4. 2024 Den Země na Jihočeské univerzitě
7. 5. 2024 Nekonečný příBĚH pomoci | ADRA
Něco navíc
DO SLUCHÁTEK
Umělá inteligence jako příležitost, nebo hrozba? Otázka, kterou teď ve veřejném prostoru potkáváme neustále. Jak by na ni odpověděl „boomer“ Petr – pro něj je to temná budoucnost, a Veronika z Generace Z vyhlížející nekonečné horizonty využití? Do podcastu Hospodářských novin Generační konflikt si pozvali i influencera zabývajícího se AI Svatopluka Barka.
NA FILMOVÝ VEČER
Co takhle udělat ze Dne Země týden nebo celý rok? Waterbear vybral hned několik filmů, které vám o naší planetě řeknou nejvíc. Poznejte příběh peruánské babičky Zey – aktivistky bojující za práva svého lidu, podívejte se, jak inovace mění nejen zemědělství, ale i krajinu, nebo se přidejte k týmu ochránců řek, kteří je přeměňují v bohaté ekosystémy plné života.
Související
Ze světa členů
Kolika firem se už příští rok bude týkat EU regulace spojená s ESG?
Ze světa členů