#64 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

24. 4. 2024

Jak vidíme SDGs, čím klimatu pomáhají krávy nebo hmyz a jak vypadají kanceláře, nebo spíš péče o zaměstnance, budoucnosti.

Z Česka

Jednáme obnovitelně

Elektřina z obnovitelných zdrojů zažívá v Evropě boom, loni měla na celkové výrobě rekordní podíl 43 % – díky novým zdrojům, nadprůměrným srážkám nebo silným větrům. V Česku zůstal potenciál produkce na řekách bez výrazné změny, stejně jako u fotovoltaiky. Lehce se ale zvýšil potenciál výroby u větrných elektráren, a to o jednotky procent.

Kde se Češi chtějí rozvíjet?

Kvalitní vzdělávání, podpora kritického myšlení nebo komunikačních a kreativních dovedností a také zvídavosti. To je teď pro Čechy prioritou, alespoň co se týká Cílů udržitelného rozvoje OSN. Pro mladé do 29 let je to dokonce nejdůležitější oblast rozvoje české společnosti. Ukázal to nejnovější průzkum od Ipsosu.

Šest. Příroda jich ale potřebuje víc
Ornitologové připravují šestý ptačí park – Rzy ve východních Čechách, jednu z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v regionu. Jeho jádrem jsou mokřiny a dno původního rybníka, zahlédnete zde obojživelníky, hmyz i ptáky. Česká společnost ornitologická chce postupně pozemky odkoupit, zachovat a zabránit vysychání.


Ze světa

Naděje pro lesy trpící klimatickou změnou

Vědci z Vermontské univerzity popsali proces, kdy studený vzduch z vyšších poloh hor stéká po svazích do údolí, kde je pak chladněji než na vrcholcích. Zachování takových lokalit by poskytlo rostlinným i zvířecím druhům dostatek času, aby se přizpůsobily změně klimatu migrací nebo převzetím vlastností pro přežití v teplejším světě.

Kanceláře budoucnosti

Jeden zaměstnavatel používá esenciální oleje a bojuje tak proti stresu zaměstnanců, jiný upravuje akustiku pracoviště a hledá dokonalou rovnováhu mezi tichem a ruchem, další hodnotí vliv barev na produktivitu. To všechno na doporučení designérů, kterým se po pandemii a boomu home office otevírá nová a velmi lukrativní oblast jejich práce.

Jak se vyhnout metanu

Dánsko bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 %. Farmáři toto prosazují před uhlíkovou daní, krmné příměsy zastavují fermentační proces v žaludku krav a tím zabraňují produkci metanu. Splňují ale normy na ochranu zvířat?


Krátce

💡Čtvrtek 18. dubna patřil českému Overshoot Day. Dni, kdy Češi vyčerpali veškeré přírodní zdroje, které je Země schopna za rok obnovit. Ten globální nás čeká 25. července.

💡Druhý ročník cen Zlatá vážka startuje. Hledá opět nejlepší příběhy sociálního podnikání.

💡Treska, losos, tuňák, krevety. Jak může jídelníček pomoci životnímu prostředí? O tom, proč se většina čerstvě vylovených lokálních ryb vyváží a zákazníci v supermarketech raději hledají mořské plody dovezené, píše The Guardian.

💡Propojit mladé uprchlíky z Ukrajiny s takovými pracovními příležitostmi, které jim umožní pokračovat ve vzdělávání a rozvíjet své praktické dovednosti. To je cíl nové iniciativy Cesta.


Kalendář akcí

26. 4. 2024 Den Země na Jihočeské univerzitě

7. 5. 2024 Nekonečný příBĚH pomoci | ADRA


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Umělá inteligence jako příležitost, nebo hrozba? Otázka, kterou teď ve veřejném prostoru potkáváme neustále. Jak by na ni odpověděl „boomer“ Petr – pro něj je to temná budoucnost, a Veronika z Generace Z vyhlížející nekonečné horizonty využití? Do podcastu Hospodářských novin Generační konflikt si pozvali i influencera zabývajícího se AI Svatopluka Barka.

NA FILMOVÝ VEČER

Co takhle udělat ze Dne Země týden nebo celý rok? Waterbear vybral hned několik filmů, které vám o naší planetě řeknou nejvíc. Poznejte příběh peruánské babičky Zey – aktivistky bojující za práva svého lidu, podívejte se, jak inovace mění nejen zemědělství, ale i krajinu, nebo se přidejte k týmu ochránců řek, kteří je přeměňují v bohaté ekosystémy plné života.

Související

SDGs: Roste důraz na kvalitní vzdělávání, apel na ekonomickou stabilitu zůstává

Přejít na článek

Společný boj soukromého a neziskového sektoru za ochranu životního prostředí v Kambodži

Přejít na článek

O sile pozitívnych správ s animátorom Martinom Smatanom

Přejít na článek