Cenné body do ESG reportu? Ubytování v ekologickém hotelu

Ze světa členů

25. 3. 2024

Služební cesty jsou skvrnou v ESG ratingu, jenže je jasné, že se bez nich neobejdeme. Snížit jejich ekologickou stopu můžeme volbou vhodného dopravního prostředku nebo ubytování. A rozhodně si nemysleme, že pod pojmem „ekologické ubytování“ musíme rozumět snížení nároků a standardu.

Že je opak pravdou, dosvědčuje čtyřhvězdičkový Best Western Hotel Moráň, který se od letošního května jako jediný hotel v Česku pyšní certifikáty EU Ecolabel a Ekologicky šetrná služba, které mu udělila Česká informační agentura životního prostředí CENIA. Najdeme ho v Praze mezi náměstími Karlovým a Palackého. „Poloha našeho hotelu je skvělá. Z okna vidíte na vchod do metra, jezdí tu páteřní tramvajové linky, je tu i zastávka autobusu. V centru jste odtud za pár minut,“ pochvaluje si ředitelka hotelu Gabriela Prachařová. Právě snadná dostupnost MHD je jedním z kritérií udržitelnosti.

Vstupujeme do hotelu a dýchne na nás příjemná, až rodinná atmosféra. Hotelovou jídelnou se nese ruch snídaně. „Nemáme tu žádné plastové obaly, žádné jednorázové porce medu nebo másel,“ říká mi ředitelka hotelu a ukazuje na nádoby, ze kterých si hosté mohou med, máslo, marmeládu či cukr nabrat. „Suroviny bereme od dodavatelů, kteří jsou schopni doložit ekologické certifikáty, a upřednostňujeme lokální farmáře. Bylinky na čaj si pak pěstujeme na zahrádce vedle hotelu,“ doplňuje paní ředitelka.

Útulné pokoje zářící novotou. Nebo…?

S Gabrielou Prachařovou přicházíme do pokoje. Působí prostorně, útulně, moderně, včetně nábytku. „Víte, jak je stará tato židle?“ ptá se mě ředitelka hotelu. „Dvacet let,“ řekne dřív, než stihnu odpovědět. Překvapeně se na ni podívám. „Proč starý nábytek vyhazovat, když jde takto hezky opravit?“ usmívá se. A já žasnu. Opravdu židle vypadá jak zbrusu nová.

Mýdlo v koupelně se dolévá do plnitelných nádob, na špinavé prádlo slouží vypratelný plátěný pytel. „Snažíme se hosty motivovat k tomu, aby nám v našem snažení pomáhali. Tedy aby třeba zavřeli okna, když jdou pryč, zhasli, neplýtvali vodou… Velká část hostů nám s radostí vyhoví,“ chválí Gabriela Prachařová.

Ekologické pilíře Hotelu Moráň:

  • Polovina elektrické energie pochází z obnovitelných zdrojů.
  • Šetrné vodovodní baterie o polovinu snižují roční spotřebu vody.
  • Více než 80 % svítidel je opatřeno LED technologií nebo používá energeticky úsporné zdroje.
  • Hotel snižuje množství odpadu. nepoužívá jednorázové toaletní potřeby ani jednoporcová balení.
  • K úklidu používá ekologicky šetrné čisticí a mycí prostředky.
  • K hygieně papírové výrobky s ekoznačkou EU.
  • Odpovědně mění ručníky a ložní prádlo. snižuje množství produkce špinavého prádla.

Zdroj: Cenné body do ESG reportu? Ubytování v ekologickém hotelu. Hotel Moráň. Článek vznikl pro Magazín BE THE BEST

Související

ESG Skupiny ČEZ zvítězilo v prestižní soutěži v Londýně

Přejít na článek