Legenda v udržitelnosti a ESG Georg Kell otevře Global Goals Summit a na Cenách SDGs převezme čestné uznání

26. 9. 2022

Stojí za rozvojem udržitelnosti firem ve světě, v roce 2000 založil a 15 let vedl United Nations Global Compact – největší iniciativu udržitelnosti na světě. Nyní se ve fondu Arabesque věnuje ESG investicím a využití kvantitativních modelů a big data k hodnocení výkonnosti a udržitelnosti globálních společností. To je německý diplomat Georg Kell, nejpovolanější z nejpovolanějších, kterého máme nesmírnou čest osobně přivítat 13. října na Global Goals Summitu v Praze.

Postupně vám představujeme vystupující na Global Goals Summitu – akci roku v udržitelnosti pořádané Asociací společenské odpovědnosti a DVTV, která do Národního muzea v Praze přivede špičkové mezinárodní i české řečníky, jež mají co říct k tématu udržitelnosti.

Georg Kell je zakladatelem a bývalým výkonným ředitelem United Nations Global Compact, největší dobrovolné iniciativy v oblasti udržitelnosti podniků na světě, ke které se přihlásilo více než 16 tisíc firem ve více než 160 zemích. Myšlenka United Nations Global Compact se zrodila na konci 90. let 20. století v projevu tehdejšího generálního tajemníka Kofiho Annana na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Málokdo však ví, že legendární projev o globální dohodě OSN a byznysu”, kterou Kofi Annan v Davosu přednesl, pocházel právě z pera Georga Kella.

Stalo se to na konci devadesátých let a původně jsem psal řeč pro bývalého generálního tajemníka OSN. Byla to výzva. Řekli mi, buď napíšeš dobrou řeč, nebo šéf nepojede na Světové ekonomické fórum do Davosu. Měl jsem na to šest měsíců, času bylo dost. Už dlouho jsem byl posedlý tím, že OSN neměla žádný vztah s privátním sektorem. OSN a představitelé byznysu se na sebe dívali s podezřením a nevraživostí,” vzpomínal Kell v rozhovoru pro deník E15. Kladná reakce veřejnosti i politiků nakonec vedla k oficiálnímu vytvoření UN Global Compact a Georg Kell se po deseti letech práce pro jiné instituce OSN stal jeho výkonným ředitelem. Z výkonné funkce UN Global Compact a po více než 25 letech služby v OSN odešel v roce 2015.

Dnes je předsedou představenstva technologické společnosti Arabesque Partners, která využívá umělou inteligenci a velké objemy dat k vyhodnocování výkonnosti v oblasti udržitelnosti důležitou pro investiční analýzu. Vykonává také funkci mluvčího Rady pro udržitelnost společnosti Volkswagen. V lednu 2016 byl Georg Kell jmenován institutem Ethisphere jedním z nejvlivnějších lidí v oblasti podnikatelské etiky za rok 2015.

Pokud za posledních dvacet let něco skutečně otřáslo nadnárodními korporacemi i lokálními podniky v základech, je to invaze Ruska na Ukrajinu. Na tuto i na další aktuální zkoušky globálních produkčních systémů reaguje Georg Kell ve svých komentářích a analýzách. Zúročuje tak své zkušenosti z mnohaletého působení ve strukturách OSN i trendy v odpovědném investování, kterému se posledních několik let věnuje. Jak podle něj ovlivňuje válka na východě Evropy a finanční nebo energetická krize investice?

„Volání po dalších zbraních pro Ukrajinu a masivní nárůst vojenských výdajů dodávají novou důvěryhodnost obrannému průmyslu, který byl donedávna považován za ,neudržitelný´ a z etických důvodů byl z udržitelného investování vyloučen. Investování ESG, které již nyní představuje více než třetinu profesionálně spravovaných aktiv na celém světě, se bude muset s tímto rostoucím průmyslem vyrovnat,” komentuje ve svém článku pro Forbes a dodává, že pro podniky to také znamená, že se společenské normy, zejména týkající se lidských práv, budou muset posunout na vyšší příčky v agendě všech firem.

Válka bude společnosti podle Kella také nutit hledat bezpečnější dodavatelské řetězce, přehodnocovat politická rizika, přesouvat aktivity blíže k domovu a v některých případech dá nový impuls k cirkulaci materiálových toků. A jak válečný průmysl všeobecně ovlivňuje změnu klimatu? „Bezprostředním dopadem je masivní devastace životního prostředí, další znečištění v důsledku vojenských bojů, a také oživení těžby uhlí ve jménu energetické bezpečnosti,” dodává.

Od vedení významných institucí OSN ke společensky odpovědnému investování

V posledních několika letech zároveň raketovou rychlostí roste zájem investorů o informace v oblasti životního prostředí, sociálních aspektech a správě a řízení společnosti (tzv. ESG). Kell více než desítku let dlouhodobě upozorňuje na to, že firmy se na ukazatele udržitelnosti svého fungování nesoustředí a nesbírají dostatečná nefinanční data. „Pouze jedno procento podniků například zveřejňuje podstatné informace o svých klimatických rizicích. Pro mnohé z nich to není záměrně; zveřejňování informací podle stovek různých pravidel pro podávání zpráv je za současného stavu jednoduše příliš náročné,” píše v jednom ze svých článků pro Financial Times.

A právě ESG bude jedním z hlavních témat, kterému se bude už 13. října věnovat na mezinárodním Global Goals Summitu v Národním muzeu v Praze. Popíše samoučící se kvantitativní modely a big data pro hodnocení výkonnosti, udržitelnosti a vývoje v oblasti ESG ukazatelů globálních společností.


Vstupenky na Global Goals Summit, který je součástí letošního ročníku Cen SDGs a proběhne už 13. října v Národním muzeu, jsou právě v prodeji.

Související

Skupina Ferrero dosáhla výrazného pokroku a je na dobré cestě ke splnění klíčových cílů v oblasti udržitelnosti

Přejít na článek

Podpora rostlinných výrobků v Česku roste: seminář na Ministerstvu dal důraz na rozvoj plant-based kategorie

Přejít na článek