Česko zná nové rekordmany roku: Pla(s)teosaurus zapsán do knihy rekordů

26. 5. 2023

Největší komunitní dílo 3D tiskařů z Česka – téměř šestimetrová socha prehistorického plateosaura – se stalo rekordmanem roku v kategorii ekologie a je oficiálně zapsáno do České knihy rekordů. Na Pla(s)teosaurovi z recyklovaného plastu, aktuálně stálé expozici Národního muzea, pracovala stovka tiskařů a dílo se stalo symbolem kampaně Asociace společenské odpovědnosti „Nevolte vyhynutí”, která upozorňovala na dopady klimatické změny.

Ve čtvrtek 25. května si svá ocenění Rekordman roku v kategoriích sběratelství, rekordy rodin, recese a mnoho dalších převzaly z rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila výjimečné české projekty nebo počiny. Kategorii ekologie ovládl Pla(s)teosaurus, největší model prehistorického plateosaura vytvořený komunitním 3D tiskem.

Za myšlenkou stojí Asociace společenské odpovědnosti, zastřešení výroby se ujala společnost Plastenco a PETMAT. Socha měří 560 cm a tvoří ji 420 dílků o průměrné tloušťce 4,2 cm. Použito bylo 150 kg recyklovaného plastového vlákna, tedy ekvivalent 6 000 použitých PET lahví. Celkem 136 tiskařů tisklo jednotlivé dílky na svých domácích 3D tiskárnách po celé republice. Tvorbě našeho Pla(s)teosaura věnovali 3 500 tiskových hodin. Moc nás těší, že se jejich práci a času dostane tak významného ocenění a že se můžeme pyšnit titulem Rekordman roku,” popsala Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Název i vzhled dinosaura je parafrází na kdysi na území Evropy skutečně žijícího plateosaura, který vyhynul před stovkami milionů let. Ten se stal symbolem kampaně Asociace společenské odpovědnosti k Cenám SDGs 2022 a Global Goals Summitu upozorňující na následky klimatické změny a motivoval veřejnost k akci a jednotlivce k malým změnám v každodenním životě, jako je snižování spotřeby vody, nákup lokálních potravin nebo oblečení ze second handů, které ale v součtu mohou znamenat velkou změnu a pomoc pro planetu.

„Co by nám Pla(s)teosaurus řekl?” ptala se Asociace během celé kampaně. „Nevolte vyhynutí! Nebuďte pro planetu Zemi vy tím ničivým asteroidem”. Recyklovaný a recyklovatelný plateosaurus s s výškou až 138 cm a s obvodem těla 218 cm byl zkompletován za použití konstrukce z kovu a dřeva. Svoje poselství předává dál, návštěvníci ho najdou jako stálou expozici v Národním muzeu v Praze. Spolu s ním vznikl Manifest udržitelnosti, který motivuje každého ke drobným krokům, které ale v součtu znamenají velkou změnu.

Rekordman roku ale není jediné ocenění, kterým se náš milý Pla(s)teosaurus může pyšnit. Před několik dny si totiž společně s Lucií Mádlovou odnesli Duhového delfína, tedy Cenu prezidia ČMS v rámci soutěže Marketér roku 2022, kterou vyhlašuje Česká marketingová společnost. Porotci usoudili, že si environmentální marketingová kampaň Nevolte vyhynutí ocenění zaslouží!


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Jeden z největších podílů na plýtvání vodou mají toalety, speciálně pak pisoáry

Přejít na článek

I letos zkratka ESG roste na důležitosti. Dokládá to nebývalý zájem firem o ESG Rating i nové průzkumy

Přejít na článek

Letošní COP28 poprvé bojuje za klima téměř bezmasým jídelníčkem

Přejít na článek