Ze světa členů
Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci
Ze světa členů
3. 7. 2023
Dne 24. června 2021 se obcemi na jižní Moravě přehnalo ničivé tornádo. Způsobilo obrovské škody, ale vyvolalo také obrovskou vlnu pomoci a solidarity. Na místě zasahovala i humanitární organizace ADRA, pro kterou navazující aktivity nekončí ani dva roky po tornádu. V současnosti se ADRA s dalšími partnery podílí na evaluačním výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Z výzkumu vzejde sada doporučení pro organizace zasahující v terénu, aby jejich pomoc byla v případě dalších mimořádných událostí ještě účinnější.
„Tornádo bylo specifické obrovským rozsahem škod na poměrně malém území zhruba o rozloze 20 kilometrů čtverečních. Velkou výzvou tak byla například koordinace obrovského množství dobrovolníků, kteří se sjeli z celé republiky. Úplně novou zkušeností bylo, že pomoc probíhala výrazně déle, než jsme zvyklí třeba u povodní. Tam voda většinou opadne a do týdne, deseti dnů jsou největší škody uklizené. U tornáda byly domy natolik zničené, že v podstatě až nyní, po dvou letech, se některé nejhůře zasažené rodiny stěhují do nového,“ přibližuje Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci při mimořádných událostech.
Humanitární organizace ADRA na místě působila od prvních hodin po katastrofě. Poskytovala materiální, dobrovolnickou i psychosociální pomoc, monitorovala rozsah škod a podílela se na vytvoření systému pro rozdělení finančních prostředků. Z hlediska objemu vybraných finančních prostředků (73 951 000 Kč) byla sbírka na pomoc lidem zasaženým tornádem historicky třetí největší sbírkou organizace. Finančně bylo přímo podpořeno celkem 250 zasažených domácností, zbytek prostředků putoval na koordinaci pomoci, materiální zajištění, činnost informačního stánku a další návazné aktivity. Ještě několik měsíců po katastrofě poskytovala ADRA na místě i psychologickou pomoc.
„Při tornádu došlo poprvé v tak velkém objemu k velmi úzké spolupráci organizací zasahujících v terénu s nadacemi, které umí získat finanční pomoc. Vybrané prostředky se daly takříkajíc na jednu hromadu a společně se rozhodovalo, jak je co nejefektněji a nejspravedlivěji rozdělit mezi zasažené domácnosti. Podařilo se postupovat podle jednotné metodiky a finanční pomoc se k zasaženým dostala v rekordně krátkém čase,“ přibližuje dále specifika tornáda Josef Koláček.
Právě na průběh pomoci a vzájemnou spolupráci se zaměřuje evaluační výzkum, na kterém se podílí řada organizací zapojených do pomoci při a po tornádu. Hodnotí jednak přímý dopad na zasažené domácnosti (jak materiální škody, tak vnímání události a dopady na životy zasažených), dále zkoumá, jak průběh pomoci hodnotí zástupci a zástupkyně komunit (například různých spolků, starostové a zastupitelé atd.) a poslední skupinou jsou představitelé krajské úrovně (členové Krajského krizového štábu, hasiči atd.). Zkušenosti všech zapojených budou vyhodnoceny a na jejich základě budou zformulována doporučení, jak co nejefektivněji postupovat v případě dalších mimořádných událostí. Výsledky výzkumu budou zveřejněny na podzim letošního roku.
Zdroj: Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci. ADRA. Tisková zpráva
Související
Náš udržitelný e-shop Nakup na Dobro pomáhá projektu WOMEN FOR WOMEN: Obědy pro děti
Ze světa členů