
Ze světa členů
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
21. 11. 2023
V dnešní době, kdy globální oteplování a změny klimatu zasahují do životů lidí po celém světě, je nezbytné hledat udržitelná řešení pro snižování emisí skleníkových plynů, které jedním z nejvýznamnějších negativních faktorů. Evropské emisní povolenky jsou jedním z nástrojů, které Evropská unie používá k regulaci těchto škodlivých emisí s cílem podpořit přechod k čistějšímu a udržitelnějšímu průmyslu a hospodářství obecně. Emisní povolenky mají klíčový význam pro budoucnost naší planety, je proto důležité porozumět jejich fungování a dopadům.
Co jsou evropské emisní povolenky?
Evropské emisní povolenky jsou práva na emise určitého množství skleníkových plynů, které jsou vydávány podnikům a průmyslovým odvětvím v rámci Evropské unie. Cílem těchto povolenek je snižovat celkové emise skleníkových plynů v souladu s cíli stanovenými v rámci Kjótského protokolu a Pařížské dohody. Každá povolenka představuje určité množství emisí, které jsou povoleny emitovat do atmosféry. Jsou hlavním prvkem Evropského systému pro obchodování s emisemi (EU ETS), který byl zaveden Evropskou unií v roce 2005 a byl prvním velkým systémem pro obchodování s emisemi skleníkových plynů na světě. Kromě zemí EU zahrnuje také Island, Lichtenštejnsko a Norsko.
Jak fungují evropské emisní povolenky?
Princip fungování povolenek spočívá v tom, že elektrárny a průmyslové závody vypouštějící skleníkové plyny musí dokázat, že mají dostatek povolenek pokrývajících jejich emise. Každá povolenka (označovaná jako European Emission Allowance, EUA) opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 nebo ekvivalentního množství N2O nebo perfluorovaných uhlovodíků (PFCs).
Evropská unie každý rok vydává určité množství těchto povolenek, přičemž toto množství (známé jako emisní strop) se postupně snižuje v souladu s emisními cíli EU. Podniky si tyto povolenky mohou buď koupit na aukci nebo je obdržet zdarma. Pokud podnik přesáhne množství emisí povolené povolenkami, musí zaplatit pokutu ve výši 100 EUR za každou tunu nadměrných emisí a současně dokoupit potřebné povolenky.
Která odvětví spadají do systému?
Evropský systém pro obchodování s emisemi (EU ETS) zahrnuje zejména větší zdroje energie ve vysoce energeticky náročných odvětvích. Tento systém zahrnuje například (i) elektrárny s tepelným příkonem nad 20 MW, (ii) ropné rafinérie, (iii) železárny a ocelárny, (iv) cementárny a některé další průmyslové provozy. Dále jsou do EU ETS zahrnuti i provozovatelé letadel v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Celkově tento systém pokrývá přibližně 36 % emisí skleníkových plynů v EU. Kromě emisí CO2 jsou v rámci tohoto systému zahrnuty také emise oxidu dusného (N2O) a emise zcela fluorovaných uhlovodíků (PFCs).
Pozitivní a negativní aspekty systému EU ETS
Jako každý regulatorní systém, i systém EU ETS není bez chyby. Jaké přináší výhody a nevýhody?
Výhody:
Nevýhody:
Tím, že množství povolenek postupně klesá, EU podněcuje společnosti k inovacím a investicím do čistějších technologií. Představuje to pro ně rozhodnutí: investovat do snižování emisí nebo nakoupit emisní povolenky za určitou cenu. Lze tedy říci, že systém EU ETS vede k dosažení emisních cílů nákladově efektivním způsobem. Evropské emisní povolenky jsou klíčovým nástrojem v boji proti klimatickým změnám. Pomáhají podnikům přecházet na udržitelnější způsob výroby a zároveň snižovat celkové emise skleníkových plynů. Pro každého z nás je důležité podporovat a sledovat tyto iniciativy, neboť nám pomáhají chránit naši planetu pro budoucí generace.
Autoři: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář
Ze světa členů
Ze světa členů
Ze světa členů