Grant od Škoda Auto pomůže letos vysadit přes 71 000 stromů

16. 3. 2023

Společnost Škoda Auto ve spolupráci s Nadací Partnerství vyhlašuje grantovou výzvu „Škoda Stromky“, zaměřenou na ochranu životního prostředí a biodiverzity. Zapojit se do ní mohou města, obce nebo příspěvkové organizace z celé České republiky. Do 15. dubna 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek ve výši až 90 000 korun určený na výsadbu nových stromů a keřů, které přispívají k zachování přírodní rovnováhy a zvyšují odolnost přírody vůči klimatickým změnám.

Grantová výzva Škoda Stromky běží od 7. března. Kromě měst, obcí a příspěvkových či neziskových organizací se o příspěvek mohou přihlásit také spolky, ústavy, obecně prospěšné společnosti, církve, družstva, školy, honební společnosti, občanská a zájmová sdružení či nadace. Žádosti je možné podávat pouze elektronicky na webových stránkách. Letošním cílem programu je vysadit celkem 71 152 stromů.

Sázení stromů se automobilka věnuje už 17 let. Je to součást naplňování dlouhodobé strategie zaměřující se na ochranu životního prostředí, v rámci níž podporuje projekty, které přispívají k rozmanitosti nejen rostlinných, ale i živočišných druhů v přírodě. Výsadba stromů a zeleně pomáhá nejen zadržovat vodu v krajině, ale také plní protierozní funkci, zvyšuje biodiverzitu a přispívá tak k celkové obnově a fungování ekosystémů. Z hlediska udržitelnosti je ale velmi důležitá i následná péče v podobě zavlažování, ochrany či ošetřování vysazené zeleně.

Příspěvek se vztahuje také na pořízení materiálu určeného ke stabilizaci nelesních sazenic, jako jsou například kůly, pletiva nebo chráničky. Lze ho použít na vypracování odborného posudku nebo na financování odborného dozoru při výsadbě. Konkrétní projekty je možné realizovat buď v rámci jarní výsadby, která potrvá do 30. června 2023, případně během podzimní výsadby od 1. září do konce listopadu letošního roku. Garantem grantového programu je Nadace Partnerství.

Grantovou výzvu Škoda Stromky vyhlašuje automobilka od roku 2007. V rámci programu byl předloni v mladoboleslavském parku „Tří císařů“ vysazen miliontý strom. Druhý milion započala výsadba jinanu dvoulaločnatého v zámeckém parku ve Vrchlabí spolu s jírovcem maďalem zasazeným v Solnici nedaleko dalšího závodu automobilky v Kvasinách. Na konci letošního roku by podle plánu mělo být vysázeno celkem 1 244 080 stromů ve více než 200 lokalitách po celé České republice.

Více informací o letošní grantové výzvě Škoda stromky najdete na webových stránkách. Další grantové výzvy letos tradičně vyhlašuje také Nadační fond Škoda Auto.


Zdroj: Grant od Škoda Auto pomůže letos vysadit přes 71 000 stromů. Škoda Auto. Tisková zpráva.

Související

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Přejít na článek

Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem už teď

Přejít na článek

Třiadvacátým EY Podnikatelem roku České republiky se stal Jakub Havrlant z Rockaway Capital

Přejít na článek